ZPAV - O Nas ZPAV - Opłaty za Muzykę ZPAV - Muzyka a Prawo ZPAV - Bestsellery i Wyróżnienia ZPAV - Nagroda Muzyczna Fryderyk ZPAV - Dla Firm Muzycznych

Związek Producentów Audio-Video :: Aktualności

20 listopada 2019 r.

Słuchanie muzyki jest korzystne dla zdrowia

British Academy of Sound Therapy na zlecenie serwisu Deezer przygotowała badania, które udowodniły, że słuchanie muzyki przez 78 minut dziennie ma korzystny wpływ dla zdrowie człowieka.

Jak możemy przeczytać na stronach terazmuzyka.pl, na zlecenie serwisu Deezer przebadano nawyki 7 500 osób, sprawdzając, jak muzyka wpływa na ich zdrowie psychiczne i fizyczne.

Wyniki badania pokazały, że średnio już po 11 minutach słuchania muzyki można odczuć korzyści z tego płynące, a tylko pięć minut, aby poczuć się szczęśliwszym.

Jednak, aby zachować zdrowie psychiczne i fizyczne, należy słuchać muzyki przez 78 minut dziennie w odpowiednich proporcjach co do nastroju: muzykę podnoszącą na duchu, relaksującą, zwalczającą smutek, motywującą i pomagającą zapanować nad gniewem.

Przedstawiono także szczegółowe dawki dziennego zapotrzebowania na każdy rodzaj muzyki. Na łączne 78 minut powinno się składać:

14 minut muzyki podnoszącej na duchu, aby poczuć się szczęśliwym;

16 minut muzyki uspokajającej, żeby się zrelaksować;

16 minut muzyki niwelującej smutek;

15 minut muzyki motywacyjnej, żeby wspomóc koncentrację;

17 minut muzyki, która pomoże w opanowaniu gniewu.

Respondenci wskazali, że to muzyka pop najskuteczniej wywołuje poczucie szczęścia, podczas gdy muzyka klasyczna najczęściej przyczynia się do relaksu, zaś V symfonię Beethovena respondenci wskazywali jako najlepszą dla wyciszenia umysłu. Jedna trzecia badanych określiła także, że muzyka rockowa pomagała w opanowaniu uczuć gniewu.

Lyz Cooper z British Academy of Sound Therapy skomentowała wyniki badań:

Istnieją pewne właściwości muzyki, które wpływają na umysł i ciało. Poświęcanie czasu każdego dnia na słuchanie muzyki, która wywołuje różne emocje, może mieć bardzo korzystny wpływ na nasze samopoczucie. Słuchanie piosenek, które wywołują poczucie szczęścia zwiększa przepływ krwi do obszarów mózgu związanych z nagrodą, a zmniejsza do ciała migdałowatego, części mózgu związanej ze strachem.



Źródło: antyradio.pl, rhinegold.co.uk

Designed by