ZPAV - O Nas ZPAV - Opłaty za Muzykę ZPAV - Muzyka a Prawo ZPAV - Bestsellery i Wyróżnienia ZPAV - Nagroda Muzyczna Fryderyk ZPAV - Dla Firm Muzycznych

Związek Producentów Audio-Video :: Aktualności

21 kwietnia 2020 r.

Apel środowisk kreatywnych do premiera Mateusza Morawieckiego

Przedstawiciele polskiego środowiska twórców i branży kreatywnej – Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, Związek Artystów Wykonawców STOART, Stowarzyszenie Wydawców i Dziennikarzy Repropol, Związek Artystów Scen Polskich (ZASP), Polska Akademia Filmowa oraz Związek Producentów Audio Video (ZPAV) – wystosowali do premiera Mateusza Morawieckiego apel o podjęcie pilnych działań, które doprowadzą do aktualizacji Rozporządzenia MKiDN w sprawie określenia kategorii urządzeń i nośników służących do utrwalania utworów oraz opłat od tych urządzeń i nośników z tytułu ich sprzedaży przez producentów i importerów.

Nadzwyczajna sytuacja, w jakiej w obliczu pandemii koronawirusa znalazł się praktycznie cały świat, wymaga zastosowania nadzwyczajnych środków. Środowiska twórcze zostały w sposób szczególny dotknięte wprowadzonymi ograniczeniami w życiu publicznym i praktycznie pozbawione możliwości zarobkowania. Zdajemy sobie sprawę z konieczności podjętych działań, mających na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się pandemii, ale jednocześnie nie możemy pozostać obojętni wobec kryzysu, jaki ogarnął polską kulturę – czytamy w apelu.

Przedstawiciele branży kreatywnej podkreślają także, że przepisy ustawy specjalnej o szczególnych rozwiązaniach, związanych z zapobieganiem pandemiii koronawirusa, poza pakietem ratunkowym, zawierają przepisy w znacznej części wstrzymujące nałożony na przedsiębiorców obowiązek uiszczania wynagrodzeń na rzecz twórców, wykonawców i producentów, co wraz z odwołaniem wszelkich imprez artystycznych pozbawiło praktycznie całe polskie środowisko twórcze przychodu.

Dlatego też, w tym trudnym czasie, zwracamy się do Pana Premiera z prośbą o pilne podjęcie strategicznej decyzji dotyczącej uzupełnienia listy urządzeń zawartych w Rozporządzeniu, o urządzenia, na których rzeczywiście kopiowane są, przechowywane i odtwarzane obecnie utwory: smartfony, tablety, czytniki, smartwatche oraz o usługę przechowywania danych w chmurze – apelują sygnatariusze listu.

W tym krytycznym dla branży kreatywnej momencie nie możemy dłużej zwlekać. (…) W chwili, gdy praktycznie cała działalność kulturalna jest zmuszona przenieść się do internetu, niezbędne jest, żeby opłaty na rzecz twórców były ponoszone od nośników, na których z Internetu korzystają użytkownicy.

W liście organizacje zwracają także uwagę na dobrą sytuację producentów urządzeń i podkreślają, że opłata taka nie obciąży w żaden sposób skarbu państwa ani podatników.

Szanowny Panie Premierze, apelujemy o zapewnienie polskim twórcom godnego, sprawiedliwego i pewnego źródła przychodów, bez których cała polska kultura stanie się kolejną ofiarą pandemii – kończą swój apel przedstawiciele organizacji.



Pełna treść apelu dostępna jest tutaj

Designed by