ZPAV - O Nas ZPAV - Opłaty za Muzykę ZPAV - Muzyka a Prawo ZPAV - Bestsellery i Wyróżnienia ZPAV - Nagroda Muzyczna Fryderyk ZPAV - Dla Firm Muzycznych

Związek Producentów Audio-Video :: Aktualności

8 lutego 2022 r.

Nie żyje wybitny jazzman – Zbigniew Namysłowski

Informacja o śmierci artysty pojawiła się na jego oficjalnym profilu facebookowym.

Dnia 07.02.2022 odszedł Zbigniew Jacek Namysłowski – nasz Mąż, Tata, Dziadek – saksofonista jazzowy, kompozytor, aranżer, nauczyciel wielu pokoleń młodych muzyków, leader i chociaż sam tego określenia bardzo nie lubił – legendarny polski jazzman. Bardzo trudno jest nam teraz napisać wszystko, co czujemy, trudno jest nam również podsumowywać jego dokonania, bo to, co teraz czujemy to przede wszystkim olbrzymia pustka i rozpacz.

Zbigniew Namysłowski urodził się 9 września 1939 roku w Warszawie. Jako muzyk jazzowy zadebiutował w 1955 roku, grając na fortepianie z grupą Five Brothers. Następnie był puzon, a także wiolonczela. Największą sławę zdobył jednak jako saksofonista. Grę na tym instrumencie rozpoczął w latach 60. Współpracował między innymi z Krzysztofem Komedą, Czesławem Niemenem, Marcusem Millerem i Leszkiem Możdżerem.

W swojej karierze muzycznej nagrał ponad 30 płyt autorskich i był wielokrotnie nagradzany najważniejszymi polskimi nagrodami muzycznymi. W rankingu Radiowej Dwójki na polskie jazzowe płyty wszech czasów w pierwszej piątce znalazły się aż trzy albumy, w nagraniu których brał udział. W ankiecie „Jazz Forum” Polski Top Wszech Czasów był trzeci – po Krzysztofie Komedzie i Tomaszu Stańce. Przez Akademię Fonograficzną został wyróżniony 5 Fryderykami, w tym także nagrodą Złotego Fryderyka za całokształt osiągnięć artystycznych. W 2007 roku został uhonorowany Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Zbigniew Namysłowski zmarł 7 lutego w wieku 82 lat.

Rodzinie i najbliższym składamy najszczersze wyrazy współczucia.


Designed by