Newsletter dla członków ZPAV Dla mediów Kontakt Aktualności Znajdź nas: Znajdź nas www.facebook.com Twitter

Kto przyznaje?

FRYDERYKI to nagrody przyznawane przez polskie środowisko muzyczne – muzyków, autorów, kompozytorów, producentów muzycznych, dziennikarzy i branżę fonograficzną, zrzeszonych w Akademii Fonograficznej. Kiedy powstawała w 1999 roku, Akademia liczyła ok. 300 członków. Dziś zasiada w niej ponad 1300 osób. Do Akademii zapraszani są bowiem wszyscy wykonawcy nominowani w kolejnych edycjach Nagród FRYDERYK. To właśnie członkowie Akademii w tajnym, dwuetapowym głosowaniu przyznają Nagrody FRYDERYK.

Zobacz REGULAMIN AKADEMII FONOGRAFICZNEJ

Na jakich zasadach?

Akademia Fonograficzna podzielona jest na trzy sekcje: muzyki rozrywkowej, poważnej i jazzowej. Każdy członek Akademii może należeć wyłącznie do jednej sekcji i tylko w obrębie tej sekcji głosuje. Dzięki temu każdy ma szansę wypowiedzieć się w tej dziedzinie muzyki, która jest mu najbliższa. Głosowanie na wydawnictwa zgłoszone do konkursu przez wytwórnie fonograficzne lub przez samych wykonawców odbywa się drogą elektroniczną – za pomocą specjalnego systemu do głosowania. Zawsze podzielone jest ono na dwie tury: w wyniku pierwszej tury wyłaniane są nominacje, druga tura to już głosowanie na zwycięzców, którzy ogłaszani są co roku na gali wręczenia statuetek FRYDERYK. Wyniki pozostają tajne do momentu ogłoszenia ich na scenie.

W jakich kategoriach?

Kategorie obowiązujące w danej edycji Nagród są ustalane są przed jej rozpoczęciem (tj. zwykle we wrześniu każdego roku) przez Rady Akademii Fonograficznej trzech sekcji (muzyki rozrywkowej, poważnej i jazzowej).

W edycji Fryderyk 2017 statuetki zostaną przyznane w następujących kategoriach:

MUZYKA ROZRYWKOWA:

 • Album Roku Muzyka Korzeni (w tym blues, country, folk, muzyka świata, reggae)
 • Album Roku Hip Hop
 • Album Roku Pop
 • Album Roku Rock (w tym hard, metal, punk)
 • Album Roku Elektronika
 • Album Roku Alternatywa
 • Fonograficzny Debiut Roku
 • Utwór Roku
 • Teledysk Roku

MUZYKA POWAŻNA:

 • Album Roku Muzyka Dawna
 • Album Roku Muzyka Chóralna, Oratoryjna i Operowa
 • Album Roku Muzyka Kameralna
 • Album Roku Recital Solowy
 • Album Roku Muzyka Symfoniczna i Koncertująca
 • Album Roku Muzyka Współczesna
 • Najlepszy Album Polski Za Granicą
 • Najwybitniejsze Nagranie Muzyki Polskiej

MUZYKA JAZZOWA:

 • Album Roku
 • Artysta Roku
 • Fonograficzny Debiut Roku

Kiedy znane są wyniki?

Głosowanie zarówno w pierwszej, jak i w drugiej turze jest tajne. Członkowie Akademii oddają swoje głosy w szyfrowanym, elektronicznym systemie do głosowania. Wyniki tego głosowania są oddawane do depozytu notarialnego, gdzie przechowywane są aż do momentu ogłoszenia.

Kto startuje w konkursie?

Zgodnie z regulaminem do konkursu mogą zostać zgłoszone wydawnictwa, które zostały opublikowane między 1 grudnia poprzedniego roku, a 30 listopada roku danej edycji, które spełniają warunki legalności. Zgłoszenia może dokonać sam artysta, jego manager lub jego producent/wytwórnia fonograficzna.

Co to jest ZŁOTY FRYDERYK?

Począwszy od momentu powstania Akademii Fonograficznej w edycji FRYDERYK '99 artystom szczególnie zasłużonym dla polskiej kultury muzycznej przyznawana jest Nagroda ZŁOTY FRYDERYK za całokształt osiągnięć artystycznych. Do tej pory tę szczególną nagrodę otrzymali:

W dziedzinie muzyki rozrywkowej

Ewa Demarczyk, Marek Grechuta, Marek Jackowski, Lech Janerka, Jacek Kaczmarski, Marek Karewicz, KORA (Olga Sipowicz), Wojciech Młynarski, Tadeusz Nalepa, Czesław Niemen, Jerzy Połomski, Irena Santor, Józef Skrzek.

W dziedzinie muzyki poważnej

Jan Ekier, Henryk Mikołaj Górecki, Wojciech Kilar, Kazimierz Kord, Konstanty Andrzej Kulka, Bernard Ładysz, Jerzy Maksymiuk, Ewa Michnik, Krzysztof Penderecki, Władysław Szpilman, Antoni Wit, Krystian Zimerman.

W dziedzinie muzyki jazzowej

Wojciech Karolak, Andrzej Kurylewicz, Jerzy „Duduś” Matuszkiewicz, Janusz Muniak, Włodzimierz Nahorny, Zbigniew Namysłowski, Tomasz Stańko, Tomasz Szukalski, Jarek Śmietana, Michał Urbaniak, Jan „Ptaszyn” Wróblewski.

Kalendarz FRYDERYKÓW

PAŹDZIERNIK

Członkowie Akademii Fonograficznej wybierają spośród siebie Rady Akademii w każdej z trzech sekcji (muzyki rozrywkowej, poważnej i jazzowej), które odpowiedzialne będą za ustalenie kategorii w rozpoczynającej się edycji, a następnie analizę zgłoszeń do konkursu.

LISTOPAD

Członkowie Rad (wybranych na dwuletnią kadencję) ustalają i przedstawiają listę kategorii, w których będzie można zgłaszać wydawnictwa do nagrody Fryderyk – Organizator nagród (Związek Producentów Audio Video) oficjalnie zatwierdza zestaw kategorii na rozpoczynającą się edycję.Do końca roku przedstawiciele Rad poszczególnych sekcji wyłaniają również laureatów nagrody specjalnej za całokształt osiągnięć artystycznych - ZŁOTY FRYDERYK – w dziedzinie muzyki rozrywkowej, poważnej i jazzowej.

GRUDZIEŃ/STYCZEŃ

Artyści, ich managerowie oraz wytwórnie fonograficzne, w specjalnie przygotowanym internetowym systemie rejestracji nagrań do konkursu Fryderyk dokonują zgłoszeń albumów, singli i teledysków, które ukazały się na rynku między 1 stycznia a 31 grudnia mijającego roku.

STYCZEŃ

Członkowie Rad Akademii poszczególnych sekcji analizują zgłoszone do konkursu wydawnictwa pod względem zgodności z regulaminem, oceniają trafność zgłoszenia danej pozycji do danej kategorii i ew. proponują zgłaszającym zmiany. W wyniku tych ustaleń powstaje ostateczna lista zgłoszonych wydawnictw, która zostanie przekazana członkom Akademii pod głosowanie.

LUTY

Członkowie Akademii głosują, w obrębie swoich sekcji, na zgłoszone do konkursu pozycje (I tura głosowania)

MARZEC

Ogłoszone zostają NOMINACJE do Nagrody FRYDERYK we wszystkich kategoriach oraz podana zostaje informacja o laureatach nagrody za całokształt osiągnięć artystycznych ZŁOTY FRYDERYK w danej edycji.
W drugiej turze głosowania członkowie Akademii spośród nominacji wybierają zwycięzców nagród FRYDERYK.

KWIECIEŃ

Poznajemy laureatów nagród FRYDERYK. Statuetki wręczone zostają zwycięzcom na dwóch uroczystych galach (muzyki rozrywkowej i jazzowej oraz muzyki poważnej).

MAJ-CZERWIEC

To czas podsumowań, uzupełniania statystyk, przygotowywania dokumentacji dla nominowanych i zwycięzców, wysyłania zaproszeń do udziału w pracach Akademii nominowanym w danej edycji, rejestracji nowych członków Akademii.

LIPIEC-SIERPIEŃ

Rozpoczynają się przygotowania do nowej edycji.


Aktualności

Zgłoszenia do Fryderyków przedłużone!!! Zgłoszenia do Fryderyków przedłużone!!!

Odpowiadając na prośby artystów i wydawców, którzy nie zdążyli zgłosić w terminie swoich wydawnictw do konkursu Fryderyk 2019, otwieramy jeszcze system rejestracji zgłoszeń do nagrody.
Przeczytaj więcej

Akademia Fonograficzna wybrała swoich reprezentantów na edycje Fryderyk 2019 i 2020 FRYDERYKI 2019 - rozpoczęliśmy przyjmowanie zgłoszeń! Odszedł Tomasz Stańko. Odeszła KORA Odszedł profesor Stanisław Moryto Poznaliśmy laureatów Fryderyków 2018 w muzyce rozrywkowej i jazzie Zapraszamy do oglądania 24. gali rozdania nagród Akademii Fonograficznej Fryderyk 2018 Poznaliśmy laureatów Fryderyków 2018 w kategoriach muzyki poważnej! Plejada artystów wystąpi podczas rozdania Fryderyków 2018 24. Gala Fryderyk 2018 – akredytacje dla mediów Komunikat o zmianie nominacji FRYDERYKI 2018– NOMINACJE OGŁOSZONE! Złoty Fryderyk 2018 dla Andrzeja Dąbrowskiego Złoty Fryderyk 2018 dla Agnieszki Duczmal Złoty Fryderyk 2018 dla Zbigniewa Wodeckiego Złoty Fryderyk 2018 Ruszyła I tura głosowania w konkursie Fryderyk 2018 Nominacje do Nagród Akademii Fonograficznej – Fryderyk 2018 – zostaną ogłoszone 6 marca. Laureatów poznamy w kwietniu FRYDERYKI 2018 - rozpoczęliśmy przyjmowanie zgłoszeń! Zgłoszenia do Fryderyków 2018 Fryderyki 2017 rozdane. Oto co działo się podczas tegorocznej gali Poznaliśmy laureatów Fryderyków 2017 w kategoriach muzyki poważnej! Dzisiejsza Gala Fryderyk 2017 dostępna również poprzez streaming video live Dziś wręczenie Fryderyków 2017 w kategoriach muzyki poważnej Komunikat w sprawie nominacji w kat. Album roku muzyka współczesna FRYDERYKI 2017 – NOMINACJE OGŁOSZONE! Urszula Dudziak, Piotr Paleczny i zespół Dżem laureatami Złotych Fryderyków 2017 9 marca ogłoszenie nominacji do Fryderyków 2017 FRYDERYKI 2017 - zgłoszenia przyjmujemy tylko do piątku 27 stycznia! FRYDERYKI 2017 - rozpoczęliśmy przyjmowanie zgłoszeń! Rady Akademii Fonograficznej zatwierdzą kategorie Fryderyków w nadchodzącej edycji i wyłonią laureatów Złotych Fryderyków 2017 Akademia Fonograficzna wybrała swoich reprezentantów na edycje Fryderyk 2017 i 2018 Trwają wybory do Rad Akademii Fonograficznej Laureaci 22. edycji Nagród Muzycznych Fryderyk 2016 – Muzyka Poważna Nagrody Fryderyk 2016 wręczone po raz 22! Jean Michel Jarre na Gali Fryderyk 2016! NOMINACJE DO FRYDERYKÓW 2016 OGŁOSZONE Kora, Michał Urbaniak i Bernard Ładysz laureatami Złotych Fryderyków 2016! Nominacje do Fryderyków 2016 poznamy 9 marca Nie żyje Janusz Muniak Do piątku 22 stycznia trwa internetowa rejestracja zgłoszeń do Fryderyków 2016! FRYDERYKI 2016 - w połowie grudnia rusza rejestracja zgłoszeń do nagród Już wrótce pierwsza tura głosowania na FRYDERYKI 2015 UWAGA! PRZEDŁUŻONY TERMIN ZGŁASZANIA PŁYT DO FRYDERYKÓW 2015
Więcej aktualności


Partnerzy