Newsletter dla członków ZPAV Pobierz Kontakt Słownik Aktualności English Znajdź nas: Znajdź nas www.facebook.com

Nominowani i laureaci 2000

Gala FRYDERYK 2000 odbyła się 18 marca 2001 roku w Sali Kongresowej w Warszawie. Uroczystość poprowadził Maciej Stuhr. Zwycięzców w kategoriach muzyki poważnej przedstawił Bogusław Kaczyński.
Impreza transmitowana była bezpośrednio w nowej telewizji - TV PULS oraz w 1 programie Polskiego Radia (w kilku blokach "wejść na żywo"). Galę FRYDERYK 2000 uświetniły występy zespołów Brathanki, Arka Noego, Kobiety, artystów Teatru Muzycznego Roma z fragmentem musicalu "Miss Sajgon", Kasi Kowalskiej oraz gwiazd zagranicznych - Ronan Keating i Roxette.

FRYDERYK 2000 to już siódma edycja nagród przyznawanych przez polskie środowisko muzyczne za najciekawsze wydarzenia i osiągnięcia na rynku fonograficznym. W tym roku tradycyjne statuetki FRYDERYK wręczone zostały w 28 kategoriach (20 kategoriach muzyki rozrywkowej, 6 kategoriach muzyki poważnej i 2 kategoriach jazzowych).

Już po raz drugi nominowani i laureaci nagrody FRYDERYK wybrani zostali przez członków powstałej w grudniu 1999 roku Akademii Fonograficznej. Głosowanie odbyło się w dwóch turach, a nadzorowała je niezależna firma audytorsko-doradcza Ernst & Young.

HONOROWY FRYDERYK DLA WŁADYSŁAWA SZPILMANA

Akademia Fonograficzna nagrodziła Władysława Szpilmana Honorowym Fryderykiem za twórczość i długoletnią pracę w budowaniu kultury muzycznej w Polsce. Zmarły w 2000 roku Władysław Szpilman, pianista i kompozytor utworów poważnych jak i piosenek, jest również autorem wspomnień z czasów wojny pt."Pianista", na podstawie których powstaje w Warszawie nowy film Romana Polańskiego. Muzykę do filmu pisze Wojciech Kilar lecz wykorzystane w nim zostaną również kompozycje samego Władysława Szpilmana. Statuetkę Fryderyka rodzina kompozytora przekazała prezesowi Polskiego Radia, Ryszardowi Miazkowi.

Piosenka Roku

Arka Noego - "Święty święty uśmiechnięty" (Stage Diving Club)
Brathanki - "Czerwone korale" (Sony Music Entertainment)
Budka Suflera - "Bal Wszystkich Świętych" (New ABRA)
Golec uOrkiestra - "Słodycze" (Golec Fabryka)
Myslovitz - "Chłopcy" (Sony Music Entertainment)

Wokalistka Roku

Anna Maria Jopek
Kayah
Kasia Kowalska
Beata Kozidrak
Katarzyna Nosowska

Wokalista Roku

Krzysztof Cugowski
Artur Gadowski
Artur Rojek
Ryszard Rynkowski
Mietek Szcześniak

Grupa Roku

Arka Noego
Bajm
Brathanki
Golec uOrkiestra
Myslovitz

Fonograficzny Debiut Roku

Arka Noego
Brathanki
Fisz
Katarzyna Groniec
Groovekojad

Producent Muzyczny Roku

Tomasz Bonarowski
Grzegorz Ciechowski
Robert Friedrich
Marcin Pospieszalski
Andrzej Smolik

Realizator Dźwięku Roku

Tomasz Bonarowski
Leszek Kamiński
Tadeusz Mieczkowski
Michał Przytuła
Adam Toczko

Kompozytor Roku

Robert Friedrich
Łukasz Golec /Paweł Golec / Rafał Golec
Kayah
Romuald Lipko
Andrzej Smolik

Autor Roku

Robert Friedrich
Kayah
Beata Kozidrak
Andrzej Mogielnicki
Katarzyna Nosowska

Album Roku - Pop

Arka Noego - "A gu gu" (Stage Diving Club)
Anna Maria Jopek - "B-O-S-A" (Izabelin / Universal Music Polska)
Kayah - "Jaka Ja Kayah" (Zic Zac)
Anita Lipnicka - "Moje oczy są zielone" (Pomaton)
Ryszard Rynkowski - "Dary losu" (Pomaton)

Album Roku - Rock / Pop-Rock

Bajm - "Szklanka wody" (Pomaton)
Budka Suflera - "Bal Wszystkich Świętych" (New ABRA)
Zbigniew Hołdys - "Hołdys.com" (Hołdys Recordz)
Houk - "Extra pan" (Pomaton)
Kasia Kowalska - "5" (Izabelin / Universal Music Polska)

Album Roku - Rap / Hip-Hop

Fisz - "Polepione dźwięki" (Asfalt Records)
Funky Filon - "Autorytet" (Zic Zac)
Kaliber 44 - "3:44" (SP Records)
Thinkadelic - "Obiecana ziemia" (Pomaton)
Yaro - "Olewka" (Pomaton)

Album Roku - Dance / Techno / Elektronika

Groovekojad - "Smacznego!" (Sony Music Entertainment)
Ha-Dwa-O - "Początek" (Sony Music Entertainment)
C.A.S.A. & Los Amigos - "Macho" (Zic Zac)
Norbi - "Norbi 2000" (Pomaton)
Stachursky - "1" (Snake's Music)

Album Roku - Hard & Heavy

2 TM 2,3 - "Pascha 2000" (Metal Mind Records)
Acid Drinkers - "Broken Head" (Metal Mind Records)
Crew - "Radio dla mass" (Sony Music Entertainment)
Paragraf 22 - "Człowiek" (Sony Music Entertainment)
Vader - "Litany" (Metal Mind Records)

Album Roku - Muzyka Alternatywna

Lipa (Tomasz Lipnicki) - "LI-PA-LI" (Izabelin / Universal Music Polska)
Nosowska - "Sushi" (Mercury / Universal Music Polska)
Świetliki - "Wieprze" (Music Corner Records)

Album Roku - Muzyka Tradycji i Źródeł

Brathanki - "Ano!" (Sony Music Entertainment)
De Press - "Śleboda" (Music Corner Records)
Drum Freaks - "Live" (Polskie Radio - "Warszawa)
Golec uOrkiestra - "Golec uOrkiestra 2 " (Golec Fabryka)
Kapela - "Moja miła" (Silverton)

Album Roku - Poezja Śpiewana

Michał Bajor - "Kocham jutro" (Pomaton)
Agnieszka Chrzanowska - "Cały świat płonie" (Poemat)
Katarzyna Groniec - "Mężczyźni" (Sony Music Entertainment)
Antonina Krzysztoń - "Wołanie" (Music Corner Records)
Jeremi Przybora - Jerzy Wasowski oraz polscy aktorzy (5CD) - "Piosenki Kabaretu Starszych Panów" (Polskie Radio - Warszawa)

Album Roku - Oryginalna Ścieżka Dźwiękowa (Muzyka Ilustracyjna)

Zygmunt Konieczny - "Prymas" (Sony Music Entertainment)
Wojciech Kilar - The City of Prague Philharmonic and Chorus - "The Ninth Gate (Dziewiąte Wrota)" (Silva Screen Records/Koch International Poland)
Physical Love - "Kallafiorr" (Zic Zac)

Najlepszy Album Zagraniczny

Björk - "Selmasongs" (Polydor UK / Universal Music Polska)
Limp Bizkit - "Chocolate Starfish And The Hot Dog Flavoured Water" (Interscope / Universal Music Polska)
Madonna - "Music" (Maverick - Warner Bros)
Moloko - "Things To Make And Do" (Roadrunner Records)
Sade - "Lovers Rock" (Sony Music Entertainment)
U2 - "All That You Can't Leave Behind" (Island UK / Universal Music Polska)

Teledysk Roku

"Kumple Janosika" - Big Cyc (Rock House Entertainment)
Reżyser teledysku: Yach Paszkiewicz i Magda Paszkiewicz
"Bal Wszystkich Świętych" - Budka Suflera (New ABRA)
Reżyser teledysku: Maciej Dejczer
"Słodycze" - Golec uOrkiestra (Golec Fabryka)
Reżyser teledysku: Ryszard Czernow
"Jaka Ja Kayah" - Kayah (Zic Zac)
Reżyser teledysku: Marcin Ziębiński
"Dla ciebie" - Myslovitz (Sony Music Entertainment)
Reżyser teledysku: Krzysztof Pawłowski

Jazzowy Album Roku

Piotr Baron - "Bogurodzica" (Universal Music Polska)
Bogdan Hołownia - "Don't Ask Why" (Sony Music Entertainment)
Włodzimierz Nahorny - "Nahorny/Chopin: Fantazja polska" (Polskie Radio)
Wojciech Niedziela - "To Kiss The Ivories" (Polonia Records)
The World Strings Trio (Maciej Strzelczyk - Krzysztof Woliński - Piotr Rodowicz) "Live In Rabarbare" (Selles)

Jazzowy Muzyk Roku

Piotr Baron
Bogdan Hołownia
Włodzimierz Nahorny
Wojciech Niedziela
Maciej Strzelczyk

Muzyka Dawna

Bal renesansowy w Warszawie (DUX)
Kompozytor: Różni
Orkiestra: Orkiestra Złotego Wieku
Reżyser nagrania: Małgorzata Polańska, Marcin Domżał

Imeneo (Fundacja Pro Musica Camerata)
Kompozytor: Georg Friedrich Händel
Soliści: Wojciech Gierlach - Imeneo, Jacek Laszczkowski - Tirinto, Olga Pasiecznik - Rosmene, Marta Boberska - Clomiri, Andrzej Klimczak - Argenio
Orkiestra / Zespół: Chór Kameralny Warszawskiej Opery Kameralnej, Zespół Instrumentów Dawnych WOK, Musicae Antiquae Collegium Varsoviense
Dyrygent: Władysław Kłosiewicz
Reżyser nagrania: Małgorzata Polańska, Marcin Domżał

Pieśni Maryjne - Ave Mater, O Maria (DUX)
Kompozytor: Alfonso el Sabio, utwory anonimowe z Hiszpanii, Francji, Niemiec i Polski
Zespół: Zespół Muzyki Dawnej "Dekameron"
Reżyser nagrania: Małgorzata Polańska, Marcin Domżał

Alessandro Scarlatti - S. Casimiro - Ré di Polonia (Wydawnictwo Muzyczne "Acte Prealable")
Kompozytor: Alessandro Scarlatti
Soliści: Olga Pasiecznik - sopran, Jacek Laszczkowski - sopran, Anna Mikołajczyk - sopran, Marcin Ciszewski - kontralt, Krzysztof Szmyt - tenor, Jarosław Bręk - basso coro
Zespół: Z. Pilch, M. Skuza, D. Olszewski, A. Wolińska, M. Caudle, P. Rzeczycki, T. Iwanek, K. Tomczak,
A. Biroulia, J. Żak
Dyrygent: Jerzy Żak
Reżyser nagrania: Małgorzata Polańska, Lech Tołwiński

Wariacje goldbergowskie (CD Accord)
Kompozytor: Jan Sebastian Bach
Soliści: Władysław Kłosiewicz - klawesyn Reżyser nagrania: Lech Dudzik, Gabriela Blicharz

Muzyka Kameralna

Jan Sebastian Bach - koncerty fortepianowe (DUX)
Kompozytor: Jan Sebastian Bach
Soliści: Waldemar Malicki - fortepian, Tamara Granat - fortepian
Zespół: Kwartet Prima Vista i Jerzy Dybał na kontrabasie
Reżyser nagrania: Małgorzata Polańska, Lech Tołwiński

Duo Guitarinet (DUX)
Kompozytor: Różni
Soliści: Jan Jakub Bokun - klarnet, Krzysztof Pełech - gitara
Reżyser nagrania: Małgorzata Polańska, Lech Tołwiński

Haydn - Siedem Ostatnich Słów Chrystusa na Krzyżu (DUX)
Kompozytor: Józef Haydn
Solista: Krzysztof Kolberger - recytacja
Zespół: Kwartet Prima Vista
Reżyser nagrania: Małgorzata Polańska, Lech Tołwiński

Magia Fugi (Radio Katowice S.A.)
Kompozytor: L. van Beethoven, F. Mendelssohn-Bartholdy, E. Grieg, M. Rimski-Korsakow, A. Liadow, M. Ciurlionis, J. Sibelius, A. Głazunow
Zespół: Kwartet Śląski
Reżyser nagrania: Beata Jankowska-Burzyńska

Micro Piezas (DUX)
Kompozytor: L. Brouwer, M. de Falla, J.P. Rameau, C. Debussy, G.P. Telemann, M. Giuliani, R. Pignoni, S. Assad, I. Albéniz
Solista: Michał Nagy - gitara, Marcin Siatkowski - gitara
Reżyser nagrania: Małgorzata Polańska, Lech Tołwiński

Vivaldi - 6 koncertów fagotowych (CD Accord)
Kompozytor: Antonio Vivaldi
Solista: Andrzej Budejko - fagot
Orkiestra: "Amadeus" Chamber Orchestra
Dyrygent: Agnieszka Duczmal
Reżyser nagrania: Andrzej Sasin, Andrzej Lupa

Muzyka Solowa

Jan Sebastian Bach - Cello Suites (CD Accord)
Kompozytor: Jan Sebastian Bach
Solista: Andrzej Bauer - wiolonczela
Reżyser nagrania: Gabriela Blicharz i Lech Dudzik

Kronika XIV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina (11 CD) (TIFC / DUX)
Kompozytor: Fryderyk Chopin
Soliści: Uczestnicy XIV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina
Reżyser nagrania: Małgorzata Polańska, Lech Tołwiński

Modlitwa na koniec wieku (seria: Mistycy i wirtuozi) (Radio Katowice SA / Angelus Silesius MSR)
Kompozytor - Utwór: Julian Gembalski - Improwizacje
Solista: Julian Gembalski - organy
Reżyser nagrania: Aleksander Dowsilas

Le Streghe (DUX)
Kompozytor: N. Paganini, M. Ravel, P. Sarasate, H. Wieniawski, F. Kreisler
Soliści: Katarzyna Duda - skrzypce, Waldemar Malicki - fortepian
Reżyser nagrania: Małgorzata Polańska, Lech Tołwiński

Jan Tarasiewicz - Chamber and Vocal Works (Wydawnictwo Muzyczne "Acte Prealable")
Kompozytor: Jan Tarasiewicz
Soliści: I. Shumilina, V. Scorobogatov, A. Korzenevskaya, T. Tsybulskaya, I. Olovnikov
Reżyser nagrania: Sergey Bogdanov

Muzyka Orkiestrowa

Ludwig van Beethoven - Symfonie (komplet 5 CD) (CD Accord)
Kompozytor: Ludwig van Beethoven
Soliści: Izabella Kłosińska - sopran, Krystyna Szostek-Radkowa - mezzosopran, Jerzy Knetig - tenor,
Piotr Nowacki - bas
Orkiestra / Zespół: Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej, Chór Filharmonii Narodowej
Dyrygent: Kazimierz Kord
Reżyser nagrania: Andrzej Sasin, Andrzej Lupa

Fryderyk Chopin - Koncerty fortepianowe (CD Accord)
Kompozytor: Fryderyk Chopin
Soliści: Artur Rubinstein - fortepian, Martha Argerich - fortepian,
Orkiestra / Zespół: Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej w Warszawie, Sinfonia Varsovia
Dyrygent: Witold Rowicki, Grzegorz Nowak
Reżyser nagrania: Janusz Urbański, Lech Dudzik, Gabriela Blicharz

Chopin - Piano concerto & 12 Etudes (DUX)
Kompozytor: Fryderyk Chopin
Solista: Stanisław Drzewiecki - fortepian
Orkiestra: Sinfonia Varsovia
Dyrygent: Grzegorz Nowak
Reżyser nagrania: Małgorzata Polańska, Lech Tołwiński

Franciszek Lessel, Karol Kurpiński (Acte Prealable)
Kompozytor: Franciszek Lessel, Karol Kurpiński
Soliści: Paweł Stolarczyk - klarnet, Monika Mych - sopran, Michał Zambrzycki - tenor,
Krzysztof Szumański - bas-baryton, Emilian Madey - fortepian
Orkiestra / Zespół: Orkiestra "Jeunesse Musicale", Chór "Jeunesse Musicale"
Dyrygent: Ewa Strusińska, Łukasz Borowicz
Reżyser nagrania: Andrzej Lupa

Messiaen Turangalîla Symphony, L'ascension (Naxos)
Kompozytor: Olivier Messiaen
Orkiestra: Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia Katowice
Dyrygent: Antoni Wit
Reżyser nagrania: Beata Jankowska

Muzyka Wokalna

Andrzej Hiolski - Arie operowe (vol. 2) (Polskie Radio, Warszawa)
Kompozytor: W.A. Mozart, G. Meyerbeer, U. Giorgano, P. Czajkowski, A. Borodin, R. Wagner
Solista: Andrzej Hiolski - baryton
Orkiestra: Rożne
Dyrygent: Różni
Reżyser nagrania: Nagrania archiwalne Polskiego Radia (1953-1985)

Stanisław Moniuszko - Kanony (DUX)
Kompozytor: Stanisław Moniuszko
Soliści: Piotr Kusiewicz - tenor, Ryszard Minkiewicz - tenor, Paweł Skałuba - tenor, Krzysztof Szmyt - tenor, Roman Perucki - organy
Reżyser nagrania: Małgorzata Polańska, Lech Tołwiński

Msze polskie (Musicon)
Kompozytor: Stefan Stuligrosz
Zespół: Poznańskie Słowiki
Dyrygent: Stefan Stuligrosz
Reżyser nagrania: Jacek Guzowski, Krzysztof Kuraszkiewcz

Paderewski In Memoriam (DUX / Fundacja "Paderewski In Memoriam")
Kompozytor: Ignacy Jan Paderewski, Camille Saint-Saëns
Soliści: Stefania Toczyska - sopran, Jeff Cohen - fortepian
Reżyser nagrania: Małgorzata Polańska, Antoni Dąbrowski

Giuseppe Verdi - Il Trovatore, Trubadur (DUX)
Kompozytor: Giuseppe Verdi
Soliści: Barbara Kubiak - sopran, Mikhail Davydov - tenor, Bogusław Szynalski - baryton, Elżbieta Kaczmarczyk-Janczak - mezzosopran
Orkiestra: Chór i Orkiestra Opery Wrocławskiej
Dyrygent: Ewa Michnik
Reżyser nagrania: Małgorzata Polańska, Lech Tołwiński

Muzyka Wspólczesna

7 Bram Jerozolimy / Live from Musikverein (CD Accord)
Kompozytor: Krzysztof Penderecki
Soliści: Bożena Harasimowicz-Haas - sopran, Izabella Kłosińska - sopran, Jadwiga Rappé - alt,
Wiesław Ochman - tenor, Romuald Tesarowicz - bas, Boris Carmeli - narrator
Orkiestra / Zespół: Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej, Chór Filharmonii Narodowej
Dyrygent: Kazimierz Kord
Reżyser nagrania: Andrzej Sasin, Beata Jankowska-Burzyńska

Penderecki - Utwory na Orkiestrę (vol. 1) (Naxos)
Kompozytor - Utwór: Krzysztof Penderecki - Symfonia nr 3, Tren ofiarom Hiroszimy
Orkiestra: Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia Katowice
Dyrygent: Antoni Wit
Reżyser nagrania: Beata Jankowska

Stachowski - Kwartety smyczkowe (PWM / DUX)
Kompozytor: Marek Stachowski
Zespół: Kwartet Jagielloński
Reżyser nagrania: Małgorzata Polańska, Lech Tołwiński