Newsletter dla członków ZPAV Pobierz Kontakt Słownik Aktualności English Znajdź nas: Znajdź nas www.facebook.com

Nominowani i laureaci 2001

Nagroda Specjalna - Złoty Fryderyk

Marek Grechuta

Piosenka Roku

Hey, Cisza, ja i czas (WEA)
Kayah / Cesaria Evora, Embarcacao (Zic Zac)
O.N.A., Niekochana (Sony Music Entertainment)
Smolik, T.Time (Sissy Records)
T.LOVE, Nie, nie, nie (Pomaton EMI)
Yugoton, Malcziki (Zic Zac)

Wokalistka Roku

Ewa Bem
Agnieszka Chylińska
Fiolka
Reni Jusis
Katarzyna Nosowska

Wokalista Roku

Krzysztof Krawczyk
Czesław Niemen
Artur Rojek
Ryszard Rynkowski
Muniek Staszczyk

Grupa Roku

Hey
Ich Troje
Lenny Valentino
O.N.A.
T.LOVE

Nowa Twarz Fonografii

Blue Cafe
Patrycja Markowska
Oczi Cziorne
Kaja Paschalska
Waco

Producent Muzyczny Roku

Leszek Biolik
Grzegorz Ciechowski
Maciej Cieślak
Leszek Kamiński
Andrzej Smolik

Realizator Dźwięku Roku

Leszek Kamiński
Rafał Paczkowski
Michał Przytuła
Andrzej Smolik
Adam Toczko

Kompozytor Roku

Grzegorz Ciechowski
Maciej Majchrzak
Artur Rojek
Andrzej Smolik
Wojciech Waglewski

Autor Roku

Grzegorz Ciechowski
Jacek Cygan
Katarzyna Nosowska
Artur Rojek
Muniek Staszczyk

Album Roku - Pop

Ewa Bem, Mówię tak, myślę nie (Pomaton EMI)
De Mono, De Luxe (Zic Zac)
Ich Troje, AD 4 (Izabelin Studio)
Natalia Kukulska, Tobie (Izabelin Studio)
Varius Manx, Eta (Pomaton EMI / Varius Manx)

Album Roku - Rock

Hey, [sic!] (WEA)
O.N.A., Mrok (Sony Music Entertainment Polska)
T.LOVE, Model 01 (Pomaton EMI)
Voo Voo, Płyta z muzyką (Sony Music Entertainment Polska)
Yugoton, Yugoton (Zic Zac)

Album Roku - Hip-Hop

Electric Rudeboyz, Kolejny krok (Baza Lebel, Pomaton EMI)
Fisz, Na wylot (Asfalt Records)
Liroy, Bestseller (BMG Poland)
Molesta Ewenement, ... taka płyta (Baza Lebel, Pomaton EMI)
Paktofonika, Kinematografia (Gigant Records)

Album Roku - Techno / Elektronika / Dance

Fiolka, Fiolka (Sony Music Entertainment Polska)
Reni Jusis, Elektrenika (Pomaton EMI)
Smolik, Smolik (Sissy Records)

Album Roku - Heavy Metal

Artrosis, Fetish (Metal Mind Records)
Guess Why, Road to the Horizon (Metal Mind Records)
Turbo, Awatar (Metal Mind Records)

Album Roku - Muzyka Alternatywna

Lenny Valentino, Uwaga jedzie tramwaj (Sissy Records/BMG Poland)
Czesław Niemen, Spodchmurykapelusza (Pomaton EMI / Czesław Niemen)
Pogodno, Sejtenik miuzik & romantik loff (Noff Records)
Ścianka, Dni wiatru (Sissy Records, BMG Poland)
Świetliki, Złe misie (Izabelin Studio)

Album Roku - Etno / Folk

Brathanki, Patataj (Sony Music Entertainment Polska)
Krawczyk & Bregović, Daj mi drugie życie (Zic Zac)
Rei Ceballo & Calle Sol, Perro volando (Zic Zac)
Siwy Dym, Dwa światy (Pomaton EMI)
Stanisław Soyka, Polskie pieśni wielkopostne (Pomaton EMI)

Album Roku - Poezja Śpiewana / Piosenka Autorska

Hanna Banaszak, Mirosław Czyżykiewicz, Zanim bedziesz u brzegu (Polskie Radio SA)
Jerzy Filar, Cienie (Pomaton EMI)
Jak Wolność To Wolność, Honorowi dawcy krwi (Pomaton EMI)
Pod Budą, Razem (Pomaton EMI)
Michał Żebrowski, Lubię kiedy kobieta (PWA)

Album Roku - Oryginalna Ścieżka Dźwiękowa (Muzyka Ilustracyjna)

Blokersi (T1 teraz)
Quo Vadis (Sinfonia Varsovia, muzyka: Jan A.P. Kaczmarek) (Sony Classical)
Wiedźmin (muzyka: Grzegorz Ciechowski) (Pomaton EMI / Heritage Films)

Album Roku - Reedycje

Breakout (seria Złota Kolekcja), Oni zaraz przyjdą tu (Pomaton EMI )
Dr Hackenbush, Greatest Hits (Futurex)
Marek Grechuta, Świecie nasz (13 CD) (Pomaton EMI)
Kombi (seria: Niepokonani), Królowie życia (Polskie Radio SA )
Republika, Nowe Nowe Sytuacje (Pomaton EMI)

Najlepszy Album Zagraniczny

Leonard Cohen, Ten New Songs (Columbia / Sony Music Entertainment Polska)
Depeche Mode, Exciter (Mute / Pomaton EMI )
R.E.M., Reveal (Warner Bros. / Warner Music Poland)
Tool, Lateralus (Volcano Records, Zomba / Pomaton EMI)
Robbie Williams, Swing When You're Winning (EMI London / Pomaton EMI)

Teledysk Roku

Embarcacao, Kayah / Cesaria Evora (Zic Zac)
Reżyser teledysku: Filip Kovćin, Jarosław Szoda, Bolesław Pawica
Hello - czy ty czujesz to?, Liroy (BMG Poland)
Reżyser teledysku: Bo Martin
Jazda, T.LOVE (Pomaton EMI)
Reżyser teledysku: Krzysztof Pawłowski
Malcziki, Yugoton (Zic Zac)
Reżyser teledysku: Filip Kovćin
Mój przyjacielu, Krawczyk & Bregović (Zic Zac)
Reżyser teledysku: Filip Kovćin
Niekochana, O.N.A. (Sony Music Entertainment Polska)
Reżyser teledysku: Joanna Rechnio

Jazzowy Album Roku

Wojciech Majewski Quintet, Grechuta (Sony Music Entertainment Polska)
Henryk Miśkiewicz & Simple Acoustic Trio, Lyrics (Grami)
Maciej Sikała, The Sheep Is Found (Not Two Records)
Woobie Doobie, Bootla (Izabelin Studio)
World Strings Trio, Live in Kiev (Not Two Records)
(Maciej Strzelczyk, Krzysztof Woliński, Piotr Rodowicz)
Iza Zając, Piosenki dla Amstronga (Polskie Radio, Warszawa)

Jazzowy Muzyk Roku

Andrzej Jagodziński
Wojciech Majewski
Henryk Miśkiewicz
Zbigniew Namysłowski
Maciej Sikała
Marcin Wasilewski
Iza Zając

Album Roku Muzyka Dawna

Emma Kirkby & Camerata Silesia (Musicon)
Kompozytor: H. Purcell, G.G. Gorczycki, J.S. Bach
Solista: Emma Kirkby
Orkiestra / Zespół: Zespół Śpiewaków Camerata Silesia, Zespół Instrumentów Barokowych
Dyrygent: Anna Szostak
Reżyser nagrania: Jacek Guzowski, Krzysztof Kuraszkiewicz
Jacopo Peri - L'Euridice (PMC)
Kompozytor: Jacopo Peri
Soliści: Anna Radziejewska, Olga Pasiecznik, Jacek Laszczkowski, Piotr Łykowski, Krzysztof Kur, Zdzisław Kordyjalik, Marta Boberska, Dorota Lachowicz, Marzanna Rudnicka, Justyna Stepień, Urszula Jankowska, Krzysztof Szmyt, Jarosław Bręk, Urszula Palonka, Grzegorz Zychowicz, Sławomir Jurczak
Zespół: Musicae Antiquae Collegium Varsoviense
Dyrygent: Władysław Kłosiewicz
Kierownik artystyczny: Stefan Sutkowski
Reżyser nagrania: Lech Dudzik, Gabriela Blicharz
Wacław z Szamotuł, Marcin Leopolita - Collegium Vocale (DUX) Kompozytor: Wacław z Szamotuł, Marcin Leopolita
Zespół: Collegium Vocale (Hanna Michalak - sopran, Janusz Cabała - kontratenor, Michał Zieliński - baryton,
Roman Fijałkowski - baryton, gościnnie: Elżbieta Szczurko - sopran, Błażej Grek - tenor)
Reżyser nagrania: Małgorzata Polańska, Lech Tołwiński

Album Roku Muzyka Kameralna

Chopin, Debussy - Piano Trios (DUX)
Kompozytor: Fryderyk Chopin, Claude Debussy
Zespół: European Fine Arts Trio (Tomasz Tomaszewski - skrzypce, Pi-Chin Chien - wiolonczela, Francois Killian - fortepian)
Reżyser nagrania: Małgorzata Polańska
Ignacy Feliks Dobrzyński - Sextet, Józef Elsner - Septet (Wydawnictwo Muzyczne "Acte Prealable")
Kompozytor: Ignacy Feliks Dobrzyński, Józef Elsner
Soliści: Konstanty Andrzej Kulka - skrzypce, Magdalena Adamek - fortepian
Zespół: Camerata Vistula
Reżyser nagrania: Andrzej Brzoska
Ignacy Feliks Dobrzyński - String Quintets in F major and A minor (Wydawnictwo Muzyczne "Acte Prealable")
Kompozytor: Ignacy Feliks Dobrzyński
Solista: Tomasz Strahl - wiolonczela
Zespół: Kwartet Smyczkowy Wilanów
Reżyser nagrania: Andrzej Brzoska
Klasyka i współczesność (Radio Katowice SA)
Kompozytor: Ludwig van Beethoven, Feliks Mendelssohn-Bartholdy, Aleksander Lasoń
Zespół: Kwartet Śląski
Reżyser nagrania: Beata Jankowska-Burzyńska
Olivier Messiaen - Kwartet na koniec czasu (CD Accord) Kompozytor: Olivier Messiaen
Zespół: Kwartet w składzie: Marek Moś - skrzypce, Hakan Rosengren - klarnet, Andrzej Bauer - wiolonczela,
Janusz Olejniczak - fortepian
Reżyser nagrania: Andrzej Sasin, Julita Emanuiłow

Album Roku Muzyka Solowa

Kronika XII Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego - Poznań 2001 (7 CD) (Polskie Radio, Warszawa) (Futurex)
Kompozytor: Różni
Soliści Laureaci i uczestnicy XII Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego m.in. Alona Baeva (Rosja), Soojin Han (Korea), Roman Simovic (Jugosławia)
Reżyser nagrania: Gabriela Blicharz, Lech Dudzik, Zbigniew Kusiak, Andrzej Solczak
Nagrania Ignacego Jana Paderewskiego na rolkach Welte-Mignon (PWPW / BN / DUX)
Kompozytor: Franciszek Liszt, Franciszek Schubert, Ignacy Jan Paderewski, Ludwig van Beethoven, Fryderyk Chopin
Solista: Ignacy Jan Paderewski
Reżyser nagrania: Małgorzata Polańska, Lech Tołwiński
Ignacy Jan Paderewski - Utwory fortepianowe - solowe i na cztery ręce (DUX) Kompozytor: Ignacy Jan Paderewski
Soliści: DUO GRANAT: Waldemar Malicki - fortepian, Tamara Granat - fortepian
Reżyser nagrania: Małgorzata Polańska, Lech Tołwiński
Marian Sawa - Organ Music II (Wydawnictwo Muzyczne "Acte Prealable")
Kompozytor: Marian Sawa
Solista: Marietta Kruzel - Sosnowska
Reżyser nagrania: Piotr Grinholc
Henryk Wieniawski - Utwory na skrzypce solo, dwoje skrzypiec oraz skrzypce z fortepianem (CD Accord)
Kompozytor: Henryk Wieniawski
Soliści: Konstanty Andrzej Kulka, Piotr Pławner, Bartłomiej Nizioł, Daniel Stabrawa - skrzypce,
Elżbieta Stabrawa, Andrzej Tatarski - fortepian
Organizator projektu: Wojciech Nentwig
Reżyser nagrania: Lech Dudzik, Gabriela Blicharz

Album Roku Muzyka Orkiestrowa

Martha Argerich (CD Accord)
Kompozytor : Wolfgang Amadeusz Mozart, Franciszek Liszt, Fryderyk Chopin
Solistka: Martha Argerich - fortepian
Orkiestra: Sinfonia Varsovia
Dyrygent: Alexandre Rabinovitch
Reżyser nagrania: Lech Dudzik, Gabriela Blicharz
The Best of Paderewski (BeArTon)
Kompozytor - utwór: Ignacy Jan Paderewski - Fantazja polska, Koncert fortepianowy a-moll
Solista: Piotr Paleczny
Orkiestra: Sinfonia Varsovia
Dyrygent: Jerzy Maksymiuk
Reżyser nagrania: Zbigniew Kusiak, Andrzej Lupa
Mieczysław Karłowicz - Poematy symfoniczne, Koncert skrzypcowy A-dur (CD Accord)
Kompozytor: Mieczysław Karłowicz
Solista: Konstanty Andrzej Kulka - skrzypce
Orkiestra: Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej
Dyrygent: Kazimierz Kord
Reżyser nagrania: Andrzej Sasin, Andrzej Lupa, Julita Emanuiłow
Jan Krenz - 2 CD (seria: Dyrygenci polscy) (Polskie Radio SA)
Kompozytor: Johannes Brahms, Gustav Mahler, Richard Strauss, Siergiej Rachmaninow, Johann Sebastian Bach, Jan Krenz
Orkiestra: Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach,
Solista: Andrzej Hiolski - baryton (Mahler)
Dyrygent: Jan Krenz
Reżyser nagrania: różni
Le Streghe II (DUX)
Kompozytor: Henryk Wieniawski, Antonio Bazzini, Pablo de Sarasate, Giuseppe Tartini, Nicolo Paganini
Orkiestra: Wratislavia - Wrocławska Orkiestra Kameralna
Solistka: Katarzyna Duda - skrzypce
Dyrygent: Jan Stanienda
Reżyser nagrania: Małgorzata Polańska, Lech Tołwiński

Album Roku Muzyka Wokalna

Duety rosyjskie (Polskie Radio S.A. / DUX)
Kompozytor: Anton Rubinstein, Piotr Czajkowski, Mikołaj Rimski-Korsakow
Soliści: Urszula Kryger - mezzosopran, Jadwiga Rappé - alt, Jerzy Knetig - tenor, Tomasz Herbut - fortepian
Reżyser nagrania: Lech Tołwiński, Marcin Domżał, Antoni Dąbrowski
Laudate Dominum (Musicon)
Kompozytor: Sebastian z Felsztyna, Wacław z Szamotuł, G.P. Palestrina, Th. L. Da Vittoria, M. Zieleński B. Pękiel, G.G. Gorczycki i inni
Zespół: Chór Stuligrosza "Poznańskie Słowiki"
Dyrygent: Stefan Stuligrosz
Reżyser nagrania: Jacek Guzowski, Krzysztof Kuraszkiewicz i inni (nagrania archiwalne)
Stanisław Moniuszko - Pieśni religijne (CD Accord) Kompozytor: Stanisław Moniuszko
Soliści: Joanna Kozłowska - sopran, Jadwiga Rappé - alt, Piotr Kusiewicz - tenor, Andrzej Hiolski - baryton
Reżyser nagrania: Małgorzata Polańska
Polish Contemporary Choral Music (Wydawnictwo Muzyczne "Acte Prealable")
Kompozytor: różni
Zespół: Schola Cantorum Gedanensis
Dyrygent: Jan Łukaszewski
Reżyser nagrania: Piotr Grinholc
Giuseppe Verdi - Nabucco (DUX)
Kompozytor: Giuseppe Verdi
Orkiestra: Chór i Orkiestra Symfoniczna Opery Wrocławskiej
Soliści: Bogusław Szynalski, Barbara Kubiak, Radosław Żukowski, Barbara Krahel, Walery Kostin
Dyrygent: Ewa Michnik
Reżyser nagrania: Małgorzata Polańska, Lech Tołwiński

Album Roku Muzyka Współczesna

Henryk Mikołaj Górecki - Symphony No. 2 "Copernican", Beatus Vir (NAXOS)
Kompozytor: Henryk Mikołaj Górecki
Orkiestra / Zespół: Chór Polskiego Radia, Chór Filharmonii Śląskiej, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach
Soliści: Zofia Kilanowicz - sopran, Andrzej Dobber - baryton
Dyrygent: Antoni Wit
Reżyser nagrania: Beata Jankowska
Wojciech Kilar - Missa pro pace (CD Accord) Kompozytor: Wojciech Kilar
Orkiestra/Zespół: Orkiestra Symfoniczna i Chór Filharmonii Narodowej
Soliści: Izabella Kłosińska - sopran, Jadwiga Rappé - alt, Charles Daniels - tenor, Romuald Tesarowicz - bas
Dyrygent: Kazimierz Kord
Reżyser nagrania: Andrzej Sasin, Julita Emanuiłow
Koncerty harfowe XX w. (DUX) Kompozytor: Marcel Grandjany, Claude Debussy, Witold Lutosławski, Piotr Moss
Soliści: Anna Sikorzak-Olek - harfa, Mariusz Pędziałek - obój
Orkiestra: Orkiestra Kameralna Polskiego Radia "Amadeus"
Dyrygent: Agnieszka Duczmal
Reżyser nagrania: Zbigniew Kusiak
Lutosławski - Dzieła orkiestrowe (vol. VII) (NAXOS) Kompozytor - Utwór: Witold Lutosławski - Preludes and Fugues for 13 solo strings, Three Postludes, Fanfares
Orkiestra: Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach
Dyrygent: Antoni Wit
Reżyser nagrania: Beata Jankowska
Muzyka i ekran 2 (DUX) Kompozytor: Wojciech Kilar, Louis Bonfa, Michel Legrand, Andrzej Kurylewicz, Krzesimir Dębski, Elmer Bernstein,
Waldemar Kazanecki, John Corigliano, Ennio Morricone, Henryk Wars, Krzysztof Komeda, Henry Mancini, Mikis Theodorakis
Soliści: Konstanty Andrzej Kulka - skrzypce, Woytek Mrozek - klarnet, Stanisław Malikowski - obój, Grzegorz Gołąb - fagot,
Zespół: Sinfonia Viva, Trio Andrzeja Kurylewicza (Andrzej Kurylewicz - fortepian, Cezary Konrad - perkusja, Paweł Panta - kontrabas)
Dyrygent: Tomasz Radziwonowicz
Reżyser nagrania: Małgorzata Polańska, Lech Tołwiński

Kategoria Specjalna - Najwybitniejsze Nagranie Muzyki Polskiej

Dzieła orkiestrowe Paderewskiego (album 2 CD): (Polskie Radio, Warszawa)
Paderewski - Symfonia "Polonia" op. 24
Koncert fortepianowy op. 17, Fantazja polska op. 19
Kompozytor: Ignacy Jan Paderewski
Orkiestra: Sinfonia Varsovia
Solista: Ian Hobson - fortepian
Dyrygent: Jerzy Maksymiuk
Reżyser nagrania: Lech Dudzik, Gabriela Blicharz
Henryk Mikołaj Górecki - Symphony No. 2 "Copernican", Beatus Vir (NAXOS)
Kompozytor: Henryk Mikołaj Górecki
Orkiestra / Zespół: Chór Polskiego Radia, Chór Filharmonii Śląskiej, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach
Soliści: Zofia Kilanowicz - sopran, Andrzej Dobber - baryton
Dyrygent: Antoni Wit
Reżyser nagrania: Beata Jankowska
Mieczysław Karłowicz - Poematy symfoniczne, Koncert skrzypcowy A-dur (CD Accord)
Kompozytor: Mieczysław Karłowicz
Solista: Konstanty Andrzej Kulka - skrzypce
Orkiestra: Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej
Dyrygent: Kazimierz Kord
Reżyser nagrania: Andrzej Sasin, Andrzej Lupa, Julita Emanuiłow
Paweł Łukaszewski, Marek Jasiński (Wydawnictwo Muzyczne "Acte Prealable") (Gaude Mater 2 - Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej - Częstochowa 1990-2000)
Kompozytor - Utwór: Paweł Łukaszewski - Vesperae pro defunctis, Marek Jasiński - Da pacem Domine
Soliści: Ewa Mikulska - alt, Piotr Kusiewicz - tenor, Bogdan Makal - baryton, Jan Szypowski - organy, Stanisław Moryto - organy
Orkiestra / Zespół: Chór Akademii Teologii Katolickiej, Chór "Cantica Cantamus", Pueri Cantores Tarnovienses, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Częstochowskiej
Dyrygent: Bogusław Madey
Reżyser nagrania: Andrzej Solczak
Nagrania Ignacego Jana Paderewskiego na rolkach Welte-Mignon (PWPW / BN / DUX)
Kompozytor: Franciszek Liszt, Franciszek Schubert, Ignacy Jan Paderewski, Ludwig van Beethoven, Fryderyk Chopin
Solista: Ignacy Jan Paderewski
Reżyser nagrania: Małgorzata Polańska, Lech Tołwiński
Andrzej Panufnik - Symfonie, Koncert wiolonczelowy (CD Accord)
Kompozytor: Andrzej Panufnik
Orkiestra : Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej
Solista: Andrzej Bauer - wiolonczela
Dyrygent: Kazimierz Kord
Reżyser nagrania: Andrzej Sasin, Julita Emanuiłow