Newsletter dla członków ZPAV Dla mediów Kontakt Aktualności Znajdź nas: Znajdź nas www.facebook.com

Nominowani i laureaci 2003

ZŁOTY FRYDERYK za całokształt twórczości otrzymali

TADEUSZ NALEPA
JACEK KACZMARSKI


MUZYKA KLASYCZNA

Album Roku MUZYKA DAWNA

By lutnia mówić umiała (DUX)
Kompozytor: Franciszek Maffon, Jakub Reys Polak, Diomedes Cato, Wojciech Długoraj, Walentin Bakfark,
Mikołaj z Krakowa
Soliści: Marcin Zalewski, Michał Gondko - lutnia,


Musica Rediviva
Kompozytor: Thomas Stoltzer, Gregor Lange, Bartholomeus Rothmann,
Samuel Besler i inni
Orkiestra/Zespół: Ars Cantus
Dyrygent/Kierownik Artystyczny: Tomasz Dobrzański

Julian Gembalski - organy fromborskie (DUX)
Kompozytor: Piotr Drusiński, Dietrich Buxtehude, Daniel M. Gronau, Johann N. Hanff, Johann S. Bach,
Julian Gembalski
Soliści: Julian Gembalski – organy

Album Roku MUZYKA KAMERALNA

Mozart, Brahms - Clarinet Quintets (DUX)
Kompozytor: Wolfgang Amadeusz Mozart, Johannes Brahms
Soliści: Wojtek Mrozek - klarnet
Orkiestra/ZespłCamerata Quartet: Włodzimierz Promiński - I skrzypce, Andrzej Kordykiewicz - II skrzypce,
Piotr Reichert - altówka, Roman Hoffmann - wiolonczela
Astor Piazzolla - Tango (Sony Music Polska/Sony Classical)
Kompozytor: Astor Piazzolla
Soliści: Klaudiusz Baran - akordeon, Michał Nagy - gitara, Tomasz Strahl - wiolonczela
Orkiestra/ZespółRoyal String Quartet
Dyrygent/Kierownik Artystyczny: Klaudiusz Baran


Siesta (DUX)
Kompozytor: Eric Satie, Antonio Jobim, Sergiusz Rachmaninow, Kurt Weill, Claude Debussy, Antonin
Dvorak, Maurice Ravel, Ennio Morricone, Astor Piazolla
Soliści: Alina Mleczko - saksofon, Paweł Pańta - kontrabas
Orkiestra/ZespółKwartet Prima Vista: Krzysztof Bzówka - I skrzypce, Józef Kolinek - II skrzypce, Dariusz Kisieliński - altówka, Jerzy Muranty - wiolonczela

Tańce... i po tańcach (Radio Katowice S.A.)
Kompozytor: Józef Haydn, Aleksander Głazunow, Anatolij Ladow, Anton Webern, Ludwig van Beethoven, Hugo Wolf, Dymitr Szostakowicz, John Cage, Igor Strawiński, Astor Piazolla, Giacomo Pucini, Krzysztof Penderecki, Mikołaj Rimski-Korsakow, Franz Schubert Orkiestra/ZespółKwartet Śląski: Szymon Krzeszowiec - skrzypce, Arkadiusz Kubica - skrzypce, Łukasz Syrnicki - altówka, Piotr Janosik - wiolonczela

Tria fortepianowe (CD Accord)
Kompozytor: Felix Mendelssohn, Dymitr Szostakowicz
Orkiestra/ZespółKaja Danczowska - skrzypce, Dorota Imiełowska - wiolonczela, Mariola Cieniawa – fortepian

Album Roku MUZYKA SOLOWA

Andrzej Chorosiński - organy fromborskie (DUX)
Kompozytor: Mikołaj z Krakowa, Jan Sebastian Bach, Felix Mendelssohn-Bartholdy, Camille Saint-Saëns,
Mieczysław Surzyński
Soliści: Andrzej Chorosiński - organy

Kuba Jakowicz - recital skrzypcowy (Polskie Radio, Warszawa)
Kompozytor: Witold Lutosławski, Grażyna Bacewicz, Henryk Wieniawski, Camille Saint-Saëns, Pablo Sarasate
Soliści: Kuba Jakowicz - skrzypce, Bartosz Bednarczyk - fortepian

Preludia C. Debussy'ego (2 CD) (BeArTon)
Kompozytor: Claude Debussy
Soliści: Wojciech Świtała - fortepian

Witold Małcużyński Plays Bach-Busoni, Brahms, Franck (P.P. Polskie Nagrania)
Kompozytor: Johann Sebastian Bach, Ferruccio Busoni, Johannes Brahms, César Franck
Soliści: Witold Małcużyński - fortepian


Sergey Rachmaninov - Piano Works (DUX)
Kompozytor: Siergiej Rachmaninow
Soliści: Beata Bilińska – fortepian

Album Roku MUZYKA WOKALNA

Anatomia kobyły (Travers)
Kompozytor: Muzyka ludowa w opr. Jacka Urbaniaka i Krzysztofa Owczynika
Soliści: Apolonia Nowak, Paweł Majewski - śpiew
Orkiestra/Zespół: Ars Nova
Dyrygent/Kierownik Artystyczny: Jacek Urbaniak

Paweł Łukaszewski - Kolędy (DUX)
Kompozytor: Paweł Łukaszewski (kompozycje i opracowania)
Orkiestra/Zespół: Polski Chór Kameralny "Schola Cantorum Gedanensis"
Dyrygent/Kierownik Artystyczny: Jan Łukaszewski

Msze - Jan Maklakiewicz (CD Accord)
Kompozytor: Jan Maklakiewicz
Soliści: Iwona Hossa- sopran
Orkiestra/ZespółChór Filharmonii Narodowej
Dyrygent/Kierownik Artystyczny: Henryk Wojnarowski
Ewa Podleś, Garrick Ohlsson - Live (DUX)
Kompozytor: Fryderyk Chopin, Modest Musorgski, Aleksander Skriabin, Siergiej Rachmaninov
Soliści: Ewa Podleś - kontralt, Garrick Ohlsson - fortepian


Stabat Mater, Litania, Demeter (DUX)
Kompozytor: Karol Szymanowski
Soliści: Jadwiga Gadulanka - sopran, Jadwiga Rappe - alt, Andrzej Hiolski - baryton
Orkiestra/ZespółWielka Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia i Telewizji w Katowicach, Chór Polskiego
Radia w Krakowie
Dyrygent/Kierownik Artystyczny: Antoni Wit

Album Roku MUZYKA ORKIESTROWA

Grzegorz Fitelberg (seria DYRYGENCI POLSCY) - nagrania historyczne 1948-1953 (Polskie Radio SA)
Kompozytor: Stanisław Moniuszko, Zygmunt Noskowski, Grzegorz Fitelberg, Mieczysław Karłowicz, Witold Lutosławski, Karol Szymanowski
Soliści: Eugenia Umińska - skrzypce (I Koncert skrzypcowy Karola Szymanowskiego)
Orkiestra/ZespółNarodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach


Karłowicz, Kilar - Serenada, Siwa Mgła, Orawa (Sony Music Polska)
Kompozytor: Mieczysław Karłowicz, Wojciech Kilar
Soliści: Andrzej Bachleda-Curuś - tenor
Orkiestra/ZespółPolska Orkiestra Kameralna, Orkiestra Filharmonii Poznańskiej
Dyrygent/Kierownik Artystyczny: Wojciech Michniewski

Karłowicz, Weiner, Bacewicz, Orbán (DUX)
Kompozytor: Mieczysław Karłowicz, Leó Weiner, Grażyna Bacewicz, György Orbán
Orkiestra/Zespół: Erdödy Chamber Orchestra
Dyrygent/Kierownik Artystyczny: Łukasz Borowicz, Zsolt Szefcsik

Mahler - Symphony nr 1, Sibelius - Valse Triste (CD Accord)
Kompozytor: Gustav Mahler, Jean Sibelius
Orkiestra/ZespółNarodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach
Dyrygent/Kierownik Artystyczny: Gabriel Chmura

Stanisław Skrowaczewski (seria DYRYGENCI POLSCY) (Polskie Radio SA)
Kompozytor: Johannes Brahms: IV Symfonia; Stanisław Skrowaczewski: Koncert na orkiestrę
Orkiestra/Zespół: Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach
Dyrygent/Kierownik Artystyczny: Stanisław Skrowaczewski

Album Roku MUZYKA WSPÓŁCZESNA

Chyrzyński, Górecki, Knapik, Lasoń, Szabelski (PWM / DUX)
Kompozytor: Marcel Chyrzyński, Henryk Mikołaj Górecki, Eugeniusz Knapik, Bolesław Szabelski,
Aleksander Lasoń
Orkiestra/ZespółOrkiestra Muzyki Nowej
Dyrygent/Kierownik Artystyczny: Aleksander Lasoń, Szymon Bywalec

Wojciech Kilar - Missa pro pace (DUX)
Kompozytor: Wojciech Kilar
Soliści: Zofia Kilanowicz - sopran, Jadwiga Rappe - alt, Charles Daniels - tenor, Piotr Nowacki - bas
Orkiestra/ZespółOrkiestra Symfoniczna Filharmonii Wrocławskiej , Chór Opery Dolnośląskiej
Dyrygent/Kierownik Artystyczny: Marek Pijarowski; przygotowanie chóru - Alan Urbanek

Lutosławski - Double Concerto, Dance Preludes, Chain I (Naxos)
Kompozytor: Witold Lutosławski
Soliści: Zbigniew Kaleta - klarnet, Arkadiusz Krupa - obój, Rafał Kwiatkowski - wiolonczela,
Urszula Kryger - sopran
Orkiestra/ZespółNarodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia
Dyrygent/Kierownik Artystyczny: Antoni Wit

Marek Moś, Orkiestra "Aukso" - Współcześnie (Box Music)
Kompozytor: Witold Lutosławski, Henryk Mikołaj Górecki, Grażyna Bacewicz, Wojciech Kilar, Ignacy Jan Paderewski
Soliści: Andrzej Bauer, Janusz Olejniczak
Orkiestra/Zespół: Orkiestra Kameralna Miasta Tychy "Aukso"
Dyrygent/Kierownik Artystyczny: Marek Moś

Utwory Henryka Mikołaja Góreckiego (2 CD) (BeArTon)
Kompozytor: Henryk Mikołaj Górecki
Soliści: Adam Kruszewski - baryton, Janusz Olejniczak - fortepian
Orkiestra/Zespół: Chór Polskiego Radia, Polski Chór Kameralny: Schola Cantorum Gedanensis, Orkiestra Sinfonia Varsovia
Dyrygent/Kierownik Artystyczny: Jerzy Maksymiuk

NAJWYBITNIEJSZE NAGRANIE MUZYKI POLSKIEJ

Grzegorz Fitelberg (seria DYRYGENCI POLSCY) - nagrania historyczne 1948-1953 (Polskie Radio SA)
Kompozytor: Stanisław Moniuszko, Zygmunt Noskowski, Grzegorz Fitelberg, Mieczysław Karłowicz, Witold Lutosławski, Karol Szymanowski
Soliści: Eugenia Umińska - skrzypce (I Koncert skrzypcowy Karola Szymanowskiego)
Orkiestra/Zespół: Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach
Dyrygent/Kierownik Artystyczny: Grzegorz Fitelberg


Karłowicz, Kilar - Serenada, Siwa Mgła, Orawa (Sony Music Polska)
Kompozytor: Mieczysław Karłowicz, Wojciech Kilar
Soliści: Andrzej Bachleda-Curuś - tenor
Orkiestra/ZespółPolska Orkiestra Kameralna, Orkiestra Filharmonii Poznańskiej
Dyrygent/Kierownik Artystyczny: Wojciech Michniewski

Lipiński - Koncerty skrzypcowe nr 2, 3, 4 (CPO)
Kompozytor: Karol Lipiński
Soliści: Albrecht Breuninger - skrzypce
Orkiestra/ZespółPolska Orkiestra Radiowa
Dyrygent/Kierownik Artystyczny: Wojciech Rajski

Penderecki - Koncerty skrzypcowe nr 1 i 2 (Naxos)
Kompozytor: Krzysztof Penderecki
Soliści: Konstanty Andrzej Kulka - skrzypce, Chee-Yun - skrzypce
Orkiestra/Zespół: Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia
Dyrygent/Kierownik Artystyczny: Antoni Wit

Penderecki - Pasja wg Świętego Łukasza (Naxos)
Kompozytor: Krzysztof Penderecki
Soliści: Izabella Kłosińska - sopran, Adam Kruszewski - baryton, Romuald Tesarowicz - bas, Krzysztof Kolberger - recytacja
Orkiestra/Zespół: Chór i Orkiestra Filharmonii Narodowej w Warszawie
Dyrygent/Kierownik Artystyczny: Antoni Wit

Penderecki - Te Deum, Lacrimosa (DUX)
Kompozytor: Krzysztof Penderecki
Soliści: Jadwiga Gadulanka - sopran, Ewa Podleś - mezzosopran, Wiesław Ochman - tenor, Andrzej Hiolski - baryton
Orkiestra/Zespół: Chór i Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Krakowie
Dyrygent/Kierownik Artystyczny: Krzysztof Pendedrecki

Szymanowski - Stabat Mater, Litania, Demeter (DUX)
Kompozytor: Karol Szymanowski
Soliści: Jadwiga Gadulanka - sopran, Jadwiga Rappe - alt, Andrzej Hiolski - baryton
Orkiestra/Zespół: Wielka Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia i Telewizji w Katowicach, Chór Polskiego Radia w Krakowie
Dyrygent/Kierownik Artystyczny: Antoni Wit

Utwory Henryka Mikołaja Góreckiego (2 CD) (BeArTon)
Kompozytor: Henryk Mikołaj Górecki
Soliści: Adam Kruszewski - baryton, Janusz Olejniczak - fortepian
Orkiestra/ZespółChór Polskiego Radia, Polski Chór Kameralny: Schola Cantorum Gedanensis, Orkiestra Sinfonia Varsovia
Dyrygent/Kierownik Artystyczny: Jerzy Maksymiuk


JAZZ

JAZZOWY Album Roku

0-58 (0-58 Records)
Tryby
WOJCIECH MAJEWSKI QUINTET (Sony Music Polska)
Zamyślenie
WŁODZIMIERZ NAHORNY (Polskie Radio S.A.)
Nahorny - Karłowicz (Fantazja Polska - Koncert)
ZBIGNIEW NAMYSŁOWSKI QUINTET (Biuro Koncertowe „Quartet”)
Standards
PIOTR WOJTASIK (Power Bros)
Hope

JAZZOWY Muzyk Roku

GRAŻYNA AUGUŚCIK
WOJCIECH MAJEWSKI
HENRYK MIŚKIEWICZ
ZBIGNIEW NAMYSŁOWSKI
PIOTR WOJTASIK


MUZYKA ROZRYWKOWA

Produkcja Muzyczna Roku

LESZEK BIOLIK / MARCIN GAJKO / LESZEK KAMIŃSKI
”Księga urodzaju” – Marcin Rozynek
RENI JUSIS / MICHAŁ PRZYTUŁA
”Kiedyś cię znajdę” – Reni Jusis
PAWEŁ KRAWCZYK / LESZEK KAMIŃSKI
”Muka!” - HEY
KRZYSZTOF PSZONA / KAYAH / LESZEK KAMIŃSKI
”Testosteron” - KAYAH
MARCIN POSPIESZALSKI / RAFAŁ PACZKOWSKI
”Trudno nie wierzyć w nic” – Raz, Dwa, Trzy

Kompozytor Roku

JAN BORYSEWICZ
KAYAH
MARCIN ROZYNEK
PAWEŁ RURAK-SOKAL
ANDRZEJ SMOLIK

Autor Roku

KAYAH
MACIEJ MALEŃCZUK / FRANZ DREADHUNTER (DARIUSZ ADAMCZYK) / ANDRZEJ "PUDEL" BIENIASZ
KATARZYNA NOSOWSKA
ADAM NOWAK
MARCIN ROZYNEK

Najlepszy Album Zagraniczny

BLUR (Parlophone Records/Pomaton EMI)
Think Tank

DIDO (BMG UK / BMG Poland)
Life for Rent


OUTKAST (Arista US/BMG Poland)
Speakerboxxx/The Love Below

RADIOHEAD (Parlophone Records/Pomaton EMI)
Hail To The Thief

THE WHITE STRIPES (XL Recordings / SONIC)
Elephant

Album Roku ETNO/FOLK

BRATHANKI (Sony Music Polska)
Galoop

DZIUBEK (Music Corner Records)
Total blaga


SWOJĄ DROGĄ (Polskie Radio S.A.)
Art.pl

TOŁHAJE (Agencja Artystyczno-Promocyjna Debies)
A w niedziela rano

Zespół Pieśni i Tańca "ŚLĄSK" (Zespół "Śląsk")
Albośmy to jacy tacy

Album Roku PIOSENKA POETYCKA

WOJCIECH MŁYNARSKI (Soliton)
Zamknięty rozdział

JAN KANTY PAWLUŚKIEWICZ (Polskie Radio S.A.)
Con sensus

KUBA SIENKIEWICZ (Universal Music Polska)
Powrót brata

STANISŁAW SOYKA (Agencja Artystyczna Jerzy Brize)
Tryptyk Rzymski


TADEUSZ WOŹNIAK (Polskie Radio S.A.)
Ballady polskie

Album Roku REEDYCJE, NAGRANIA ARCHIWALNE

DE PRESS (Music Corner Records)
Block To Block

LADY PANK (BMG Poland)
Antologia (Box)

CZESŁAW NIEMEN (Polskie Radio S.A.)
Niemen od początku (6CD)


JEREMI PRZYBORA i JERZY WASOWSKI (Polskie Radio S.A.)
Piosenki jeszcze Starszych Panów (4CD)

REPUBLIKA (Pomaton EMI)
Komplet (13 CD)

Album Roku HEAVY METAL

CONTRA (Universal Music Polska)
Zmienne nastroje rytmów nowoczesnych

FRONTSIDE (Mystic Production)
...i odpuść nam nasze winy


WRINKLED FRED (Universal Music Polska)
Crack y rocc

Album Roku MUZYKA ALTERNATYWNA

COOL KIDS OF DEATH (BMG Poland)
2

POGODNO (Sony Music Polska)
Tequila

PÜDELSI (Warner Music Poland)
Wolność słowa

RAZ, DWA, TRZY (Polskie Radio S.A.)
Trudno nie wierzyć w nic


VOO VOO (Sony Music Polska)
Voo Voo z kobietami

Album Roku ROCK

ARMIA (Pomaton EMI / ARMIA)
Pocałunek Mongolskiego Księcia
HEY (Warner Music Poland)
Music, Music


HEY (Warner Music Poland)
HEY Koncertowy

T.LOVE (Pomaton EMI/T.LOVE)
T. LIVE

TOSTEER (Universal Music Polska)
Testosterone

Album Roku MUZYKA KLUBOWA

FISZ EMADE JAKO TWORZYWO SZTUCZNE (Asfalt Records)
F3

RENI JUSIS (Pomaton EMI)
Trans misja


ANDRZEJ SMOLIK (BMG Poland)
Smolik 2

Album Roku HIP-HOP

MEZO / Lajner (UMC Records)
Mezokracja

PARESŁÓW (Pomaton EMI)
Ironia

SISTARS (Wielkie Joł)
Siła sióstr


TEDE (Wielkie Joł)
TRZYHA HAJS HAJS HAJS

VIENIO & PELE (Pomaton EMI)
Autentyk 2

Album Roku POP

BORYSEWICZ & KUKIZ (BMG Poland)
Borysewicz & Kukiz

ANNA MARIA JOPEK (Universal Music Polska)
Farat

KAYAH (BMG Poland)
Stereotyp

ANITA LIPNICKA & JOHN PORTER (Pomaton EMI/ORCA)
Nieprzyzwoite piosenki


MARCIN ROZYNEK (Sony Music Polska)
Księga urodzaju

Nowa Twarz Fonografii

15 MINUT PROJEKT
EWELINA FLINTA
MAKOWIECKI BAND
SISTARS
TOSTEER

Grupa Roku

BLUE CAFE
HEY
MYSLOVITZ
RAZ, DWA, TRZY
SISTARS

Wokalista Roku

MACIEJ MALEŃCZUK
ADAM NOWAK
ARTUR ROJEK
MARCIN ROZYNEK
RYSZARD RYNKOWSKI

Wokalistka Roku

ANNA MARIA JOPEK
RENI JUSIS
KAYAH
BEATA KOZIDRAK
KATARZYNA NOSOWSKA

Videoclip Roku

PAWEŁ BOGOCZ
Reżyser videoclipu „Wolność słowa” - PÜDELSI


MONIKA CHOJNACKA
Reżyser videoclipu „Kiedyś cię znajdę” - Reni Jusis

ANNA MALISZEWSKA
Reżyser videoclipu „Trudno nie wierzyć w nic” - Raz, Dwa, Trzy

BOLESŁAW PAWICA, JAROSŁAW SZODA
Reżyserzy videoclipu „Testosteron” - KAYAH

BOLESŁAW PAWICA, JAROSŁAW SZODA
Reżyserzy videoclipu „Bones of Love” – Anita Lipnicka & John Porter

Piosenka Roku

BLUE CAFE (Pomaton EMI)
You May Be In Love

RENI JUSIS (Pomaton EMI)
Kiedyś cię znajdę

KAYAH (BMG Poland)
Testosteron

RAZ, DWA, TRZY (Polskie Radio S.A.)
Trudno nie wierzyć w nic


MARCIN ROZYNEK (Sony Music Polska)
Siłacz

Aktualności

Fryderyki 2017 rozdane. Oto co działo się podczas tegorocznej gali Fryderyki 2017 rozdane. Oto co działo się podczas tegorocznej gali

W środę 26 kwietnia br. po raz dwudziesty trzeci zostały wręczone nagrody Akademii Fonograficznej – FRYDERYKI. Statuetki odebrali artyści ubiegający się o nagrody w kategoriach Muzyka Rozrywkowa i Muzyka Jazzowa. Wielki sukces odniósł Organek, który zdobył dwa Fryderyki w kategoriach Album Roku Rock i Utwór Roku!


Przeczytaj więcej

Poznaliśmy laureatów Fryderyków 2017 w kategoriach muzyki poważnej! Dzisiejsza Gala Fryderyk 2017 dostępna również poprzez streaming video live Dziś wręczenie Fryderyków 2017 w kategoriach muzyki poważnej Komunikat w sprawie nominacji w kat. Album roku muzyka współczesna FRYDERYKI 2017 – NOMINACJE OGŁOSZONE! Urszula Dudziak, Piotr Paleczny i zespół Dżem laureatami Złotych Fryderyków 2017 9 marca ogłoszenie nominacji do Fryderyków 2017 FRYDERYKI 2017 - zgłoszenia przyjmujemy tylko do piątku 27 stycznia! FRYDERYKI 2017 - rozpoczęliśmy przyjmowanie zgłoszeń! Rady Akademii Fonograficznej zatwierdzą kategorie Fryderyków w nadchodzącej edycji i wyłonią laureatów Złotych Fryderyków 2017 Akademia Fonograficzna wybrała swoich reprezentantów na edycje Fryderyk 2017 i 2018 Trwają wybory do Rad Akademii Fonograficznej Laureaci 22. edycji Nagród Muzycznych Fryderyk 2016 – Muzyka Poważna Nagrody Fryderyk 2016 wręczone po raz 22! Jean Michel Jarre na Gali Fryderyk 2016! NOMINACJE DO FRYDERYKÓW 2016 OGŁOSZONE Kora, Michał Urbaniak i Bernard Ładysz laureatami Złotych Fryderyków 2016! Nominacje do Fryderyków 2016 poznamy 9 marca Nie żyje Janusz Muniak Do piątku 22 stycznia trwa internetowa rejestracja zgłoszeń do Fryderyków 2016! FRYDERYKI 2016 - w połowie grudnia rusza rejestracja zgłoszeń do nagród Już wrótce pierwsza tura głosowania na FRYDERYKI 2015 UWAGA! PRZEDŁUŻONY TERMIN ZGŁASZANIA PŁYT DO FRYDERYKÓW 2015
Więcej aktualności


Partnerzy