Newsletter dla członków ZPAV Pobierz Kontakt Słownik Aktualności English Znajdź nas: Znajdź nas www.facebook.com

Nominowani i laureaci 2005

MUZYKA POWAŻNA

Album Roku Muzyka Dawna

Ars Cantus Musica Figurata we Wrocławiu i na Śląsku w wiekach XIV i XV (DUX)
Kompozytor: Anonim, Walter Frye, Paulus de Broda, Philippe de Vitry, Piotr Wilhemi z Grudziądza, Hayne van Ghizeghem, Martini
Orkiestra/Zespół: Ars Cantus
Dyrygent/Kierownik Artystyczny: Tomasz Dobrzański
Reżyser nagrania: Małgorzata Polańska

Musica Claromontana vol. 3 (Musicon)
Kompozytor: Marcin Józef Żebrowski: Missa in B; Wojciech Dankowski: Vesperae D
Soliści: Marta Wróblewska - sopran, Piotr Olech - alt, Aleksander Kunach - tenor, Mirosław Borczyński - bas, Sebastian Matecki - OSPPE
Orkiestra/Zespół: Zespół Kameralny "Concerto Polacco", Zespół wokalny "Sine Nomine"
Dyrygent/Kierownik Artystyczny: Marek Toporowski
Reżyser nagrania: Jacek Guzowski, Krzysztof Kuraszkiewicz

Muzyka Zamku Warszawskiego (DUX)
Kompozytor: Adam Jarzębski, Adam z Wągrowca, Andrzej Robaczewski, Marcin Mielczewski, Stanisław Sylwester Szarzyński, Kaspar Förster Junior, Tarquinio Merula, Jan Podbielski
Orkiestra/Zespół: Il Tempo
Dyrygent/Kierownik Artystyczny: Agata Sapiecha
Reżyser nagrania: Lech Dudzik


Rex Muzyka Złotego Wieku w Polsce - TROMBASTIC (DUX)
Kompozytor: Anonim, Krzysztof Klabon, Wacław z Szamotuł, Diomedes Cato, Valentin Haussmann
Soliści: Dariusz Paradowski - sopran, Grzegorz Zychowicz - bas, Piotr Iwicki - instrumenty perkusyjne, Jarosław Lipski - lutnia, Jacek Urbaniak - pomort, kornamuza, flety proste
Orkiestra/Zespół: TROMBASTIC
Dyrygent/Kierownik Artystyczny: Piotr Wawreniuk, Robert Krajewski
Reżyser nagrania: Antoni Dąbrowski, Marcin Domżał

SCHUYT: Tańce renesansowe - Niderlandy, 1661 r. (TRAVERS)
Kompozytor: Cornelius Schuyt
Orkiestra/Zespół: ARS NOVA
Dyrygent/Kierownik Artystyczny: Jacek Urbaniak
Reżyser nagrania: Piotr Grinholc

Album Roku Muzyka Kameralna

AREŃSKI DVOŘÁK: Piano Trios (DUX)
Kompozytor: Anton Areński, Antonin Dvorak
Orkiestra/Zespół: Trio Cracovia (Krzysztof Śmietana - skrzypce, Julian Tryczyński - wiolonczela, Jerzy Tosik-Warszawiak - fortepian)
Reżyser nagrania: Małgorzata Polańska

BACEWICZ: Utwory na skrzypce i fortepian (DUX)
Kompozytor: Grażyna Bacewicz
Soliści: Bartłomiej Nizioł - skrzypce, Paweł Mazurkiewicz - fortepian
Reżyser nagrania: Małgorzata Polańska


Fiesta (DUX)
Kompozytor: Darius Milhaud, Abreu Zequinha, Piotr Wróbel, Dizzy Gillespie, Curtis Fuller, Chano Pozo, Chick Corea, Marcos & Paulo Sergio Halle
Soliści: Alina Mleczko - saksofon sopranowy, saksofon altowy; Sebastian Wypych - kontrabas; Miłosz Pękała - perkusja; Piotr Filipowicz - kontrabas
Orkiestra/Zespół: Kwartet Prima Vista
Reżyser nagrania: Małgorzata Polańska, Lech Tołwiński

REPUBLIQUE (EMI Music Poland)
Kompozytor: Grzegorz Ciechowski, Zbigniew Krzywański
Orkiestra/Zespół: Kwartet Śląski
Reżyser nagrania: Andrzej Lipiński

Tango moja miłość (Art. Zone - strefa sztuki)
Kompozytor: W. Lidauer, R. Erwin, H. Wars, Z. Karasiński, W.Szpilman, J. Petersburski, Z. Maciejowski, F. Frachowicz. Aranżacje H.F. Tabęcki
Soliści: Krzysztof Jakowicz
Orkiestra/Zespół: Tangata Quintet (Klaudiusz Baran, Grzegorz Lalek, Piotr Malicki, Sebastian Wypych, Hadrian Filip Tabęcki)
Reżyser nagrania: Tadeusz Mieczkowski

Album Roku Muzyka Orkiestrowa

SZYMANOWSKI Super Audio CD & CD (Hybryda) (BeArTon)
Kompozytor: Karol Szymanowski
Soliści: Jakub Jakowicz - skrzypce, Piotr Paleczny - fortepian
Orkiestra/Zespół: Sinfonia Varsovia
Dyrygent/Kierownik Artystyczny: Jerzy Maksymiuk
Reżyser nagrania: Julita Emanuiłow, Zbigniew Kusiak, Andrzej Lupa

Tango - Sinfonia Viva (DUX)
Kompozytor: Henryk Wars, Fanny Gordon, Juan Llossas, Krzesimir Dębski, Julio Sanders, Jerzy Petersburski, Angel Gregorio Villoldo, Władysław Szpilman, Tomasz Radziwonowicz, Jacob Gade, Gerardo Matos Rodriguez, Pablo Lesso-Valerio
Soliści: Ewa Konstanciak, Jacek Gintowt
Orkiestra/Zespół: Sinfonia Viva, Trio Andrzeja Jagodzińskiego
Dyrygent/Kierownik Artystyczny: Tomasz Radziwonowicz
Reżyser nagrania: Małgorzata Polańska, Lech Tołwiński

XV Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. F. Chopina / Kronika Konkursu 2005 vol. 13 - Rafał Blechacz (DUX / TIFC)
Kompozytor: Fryderyk Chopin
Soliści: Rafał Blechacz
Orkiestra/Zespół: Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej
Dyrygent/Kierownik Artystyczny: Antoni Wit
Reżyser nagrania: Małgorzata Polańska, Lech Tołwiński, Marcin Domżał, Krzysztof Gomoliński

Album Roku Muzyka Solowa

CHOPIN: Complete Mazurkas (DUX)
Kompozytor: Fryderyk Chopin
Soliści: Tatiana Shebanova - fortepian
Reżyser nagrania: Małgorzata Polańska

RACHMANINOW, PROKOFIEW, SEROCKI: Sonaty (DUX)
Kompozytor: Sergiusz Rachmaninow, Sergiusz Prokofiew, Kazimierz Serocki
Soliści: Bogdan Czapiewski - fortepian
Reżyser nagrania: Małgorzata Polańska, Lech Tołwińśki

SZYMANOWSKI - Piano Sonata No. 3 Metopes Masques (EMI Records / Virgin)
Kompozytor: Karol Szymanowski
Soliści: Piotr Anderszewski - fortepian
Reżyser nagrania: Andrzej Sasin, Aleksandra Nagórko

Wielkie toccaty organowe (DUX)
Kompozytor: Johann Sebastian Bach, Johann Ludwig Krebs, Girolamo Frescobaldi, Jan Pieterszoon Sweelinck, Dietrich Buxtehude, Georg Muffat, Max Reger, Marian Sawa
Soliści: Piotr Rojek - organy
Reżyser nagrania: Marcin Domżał, Adam Trzaskowski

XV Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. F. Chopina / Kronika Konkursu 2005 vol. 6 - Rafał Blechacz (DUX / TIFC)
Kompozytor: Fryderyk Chopin
Soliści: Rafał Blechacz - fortepian
Reżyser nagrania: Małgorzata Polańska, Lech Tołwiński, Marcin Domżał, Krzysztof Gomoliński

Album Roku Muzyka Wokalna

Chór Katedry Warszawsko-Praskiej "Musica Sacra" (3 CD: Włodek Pawlik: Misterium Stabat Mater; Brahms & Mendelssohn; Arcydzieła muzyki chóralnej) (Musica Sacra Edition)
Kompozytor: Włodzimierz Pawlik, Johannes Brahms, Feliks Mendelssohn, John Tavener, Arvo Pärt, Peteris Vasks, Henryk M. Górecki, Wojciech Kilar
Soliści: Renata Landowska-Szczerbaczewicz - sopran, Patryk Różycki - tenor, Sebastian Gunerka - baryton, Włodzimierz Pawlik, Marcin Łukaszewski, Agnieszka Kozło, Katarzyna Ewa Sokołowska - fortepian
Orkiestra/Zespół: Chór Katedry Warszawsko-Praskiej "Musica Sacra"
Dyrygent/Kierownik Artystyczny: Paweł Łukaszewski
Reżyser nagrania: Andrzej Brzoska


Johann David HOLLAND - Agatka (Musicon)
Kompozytor: Johann David Holland
Soliści: Marta Boberska, Ryszard Minkiewicz, Anna Mikołajczyk, Mirosław Borczyński, Wojciech Gierlach, Piotr Zawistowski
Orkiestra/Zespół: Concerto Polacco
Dyrygent/Kierownik Artystyczny: Marek Toporowski
Reżyser nagrania: Jacek Guzowski, Krzysztof Kuraszkiewicz
Reżyser nagrania: Jerzy Długosz

Johann STRAUSS - Zemsta Nietoperza (Polskie Radio, Warszawa)
Kompozytor: Johann Strauss
Soliści: Iwona Hossa, Marta Boberska, Anna Lubańska, Anna Karasińska, Adam Zdunikowski, Paweł Skałuba, Jarosław Bręk, Wojciech Gierlach
Orkiestra/Zespół: Polska Orkiestra Radiowa, Chór Filharmonii Narodowej
Dyrygent/Kierownik Artystyczny: Jerzy Maksymiuk
Reżyser nagrania: Beata Jankowska, Julita Emanuiłow

Album Roku Muzyka Współczesna


20 lat Conversatorium Organowego w Legnicy 1986-2005 (DUX)
Kompozytor: Feliks Nowowiejski, Bogumiła Anna Kompowska, Zbigniew Wiszniewski, Tadeusz Paciorkiewicz, Miłosz Bembinow, Dariusz Przybylski, Marian Sawa, Mieczysław Surzyński, Jan Adam Maklakiewicz, Tadeusz Machl, Romuald Twardowski, Marian Borkowski, Paweł Łukaszewski, Ryszard Osada, Jan Duszyński, Michał Sławecki, Mikołaj Majkusiak
Soliści: Jan Bokszczanin, Magdalena Czajka, Marek Fronc, Maria Krajewska, Karolina Kycia, Michał Markuszewski, Dariusz Przybylski, Krzysztof Urbaniak, Rotisław Wygranienko - organy; Barbara Żarnowiecka - sopran; Paweł Gusnar - saksofon; Lubomir Jarosz - trąbka; Zbigniew Koźlik - akordeon; Stanisław Skoczyński -ksylofon; Jacek Smoczyński - róg myśliwski
Reżyser nagrania: Małgorzata Polańska, Lech Tołwiński, Marcin Domżał

KRZANOWSKI / PANUFNIK (Radio Katowice S.A.)
Kompozytor: Andrzej Krzanowski, Andrzej Panufnik
Orkiestra/Zespół: Kwartet Śląski: (Szymon Krzeszowiec - skrzypce, Arkadiusz Kubica - skrzypce, Łukasz Syrnicki - altówka, Piotr Janosik - wiolonczela), Elżbieta Mrożek - II altówka, Dominik Połoński - II wiolonczela
Reżyser nagrania: Beata Jankowska - Burzyńska

Laboratory of Contemporary Music - 2004 (Acte Prealable)
Kompozytor: Bartosz Kowalski-Banasewicz, Edward Pałłasz, Wojciech Łukaszewski, Stanisław Moryto, Emilian Madey, Zbigniew Bargielski, Paweł Łukaszewski, Andrzej Dziadek, Marian Borkowski
Soliści: Małgorzata Armanowska - sopran, Andrzej Chorosiński - organy, Marcin T. Łukaszewski - fortepian, Anna Mikołajczyk-Niewiedział - sopran, Paweł Nowicki - marimba, Aleksandra Ohar - wiolonczela, Artur Pachlewski - klarnet, Radosław Soroka - klarnet basowy, Mariusz Wysocki - wiolonczela, Kwartet Wieniawski, Krakowska Grupa Perkusyjna
Dyrygent/Kierownik Artystyczny: Piotr Borkowski - kierownictwo artystyczne
Reżyser nagrania: Andrzej Brzoska

LUTOSŁAWSKI - Dyrygent w Polskim Radiu (Polskie Radio, Warszawa)
Kompozytor: Witold Lutosławski: 5 Pieśni do słów Kazimiery Iłłakowiczówny, Łańcuch II, Koncert na fortepian i orkiestrę, IV Symfonia
Soliści: Halina Łukomska - sopran; Krzysztof Jakowicz - skrzypce; Ewa Pobłocka - fortepian
Orkiestra/Zespół: Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia
Dyrygent/Kierownik Artystyczny: Witold Lutosławski
Reżyser nagrania: różni

LUTOSŁAWSKI: Koncert na orkiestrę; Koncert na wiolonczelę i orkiestrę (DUX)
Kompozytor: Witold Lutosławski
Soliści: Rafał Kwiatkowski - wiolonczela
Orkiestra/Zespół: Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej w Warszawie
Dyrygent/Kierownik Artystyczny: Antoni Wit
Reżyser nagrania: Małgorzata Polańska, Lech Tołwiński

Najwybitniejsze Nagranie Muzyki Polskiej


Laboratory of Contemporary Music - 2004 (Acte Prealable)
Kompozytor: Bartosz Kowalski-Banasewicz, Edward Pałłasz, Wojciech Łukaszewski, Stanisław Moryto, Emilian Madey, Zbigniew Bargielski, Paweł Łukaszewski, Andrzej Dziadek, Marian Borkowski
Soliści: Małgorzata Armanowska - sopran, Andrzej Chorosiński - organy, Marcin T. Łukaszewski - fortepian, Anna Mikołajczyk-Niewiedział - sopran, Paweł Nowicki - marimba, Aleksandra Ohar - wiolonczela, Artur Pachlewski - klarnet, Radosław Soroka - klarnet basowy, Mariusz Wysocki - wiolonczela, Kwartet Wieniawski, Krakowska Grupa Perkusyjna
Dyrygent/Kierownik Artystyczny: Piotr Borkowski - kierownictwo artystyczne
Reżyser nagrania: Andrzej Brzoska

LUTOSŁAWSKI - Dyrygent w Polskim Radiu (Polskie Radio, Warszawa)
Kompozytor: Witold Lutosławski: 5 Pieśni do słów Kazimiery Iłłakowiczówny, Łańcuch II, Koncert na fortepian i orkiestrę, IV Symfonia
Soliści: Halina Łukomska - sopran; Krzysztof Jakowicz - skrzypce; Ewa Pobłocka - fortepian
Orkiestra/Zespół: Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia
Dyrygent/Kierownik Artystyczny: Witold Lutosławski
Reżyser nagrania: różni

LUTOSŁAWSKI: Koncert na orkiestrę; Koncert na wiolonczelę i orkiestrę (DUX)
Kompozytor: Witold Lutosławski
Soliści: Rafał Kwiatkowski - wiolonczela
Orkiestra/Zespół: Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej w Warszawie
Dyrygent/Kierownik Artystyczny: Antoni Wit
Reżyser nagrania: Małgorzata Polańska, Lech Tołwiński


RACHMANINOW, PROKOFIEW, SEROCKI: Sonaty (DUX)
Kompozytor: Sergiusz Rachmaninow, Sergiusz Prokofiew, Kazimierz Serocki
Soliści: Bogdan Czapiewski - fortepian
Reżyser nagrania: Małgorzata Polańska, Lech Tołwińśki

SZYMANOWSKI - Piano Sonata No. 3 Metopes Masques (EMI Records / Virgin)
Kompozytor: Karol Szymanowski
Soliści: Piotr Anderszewski - fortepian
Reżyser nagrania: Andrzej Sasin, Aleksandra Nagórko

XV Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. F. Chopina / Kronika Konkursu 2005 vol. 13 - Rafał Blechacz (DUX / TIFC)
Kompozytor: Fryderyk Chopin
Soliści: Rafał Blechacz
Orkiestra/Zespół: Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej
Dyrygent/Kierownik Artystyczny: Antoni Wit
Reżyser nagrania: Małgorzata Polańska, Lech Tołwiński, Marcin Domżał, Krzysztof Gomoliński

SZYMANOWSKI Super Audio CD & CD (Hybryda) (BeArTon)
Kompozytor: Karol Szymanowski
Soliści: Jakub Jakowicz - skrzypce, Piotr Paleczny - fortepian
Orkiestra/Zespół: Sinfonia Varsovia
Dyrygent/Kierownik Artystyczny: Jerzy Maksymiuk
Reżyser nagrania: Julita Emanuiłow, Zbigniew Kusiak, Andrzej Lupa

JAZZ

JAZZOWY Album Roku

Sławek JASKUŁKE with Hanseatica Chamber Orchestra (BCD Records)
Fill The Harmony Philharmonics

Henryk MIŚKIEWICZ (GRAMI Miśkiewicz)
Uniesienie

Marek NAPIÓRKOWSKI (Universal Music Polska)
NAP

Jacek NIEDZIELA (BCD Records)
Bassville

PTASZYN WRÓBLEWSKI QUARTET (Polskie Radio Katowice / BCD Records)
Real Jazz

Marcin WASILEWSKI; Sławomir KURKIEWICZ; Michał MIŚKIEWICZ (ECM / Universal Music Polska)
TRIO

JAZZOWY Muzyk Roku

Sławek JASKUŁKE
Henryk MIŚKIEWICZ
Leszek MOŻDŻER
Marek NAPIÓRKOWSKI
Marcin WASILEWSKI


MUZYKA ROZRYWKOWA

Produkcja Muzyczna Roku

Wojciech WAGLEWSKI i Piotr WAGLEWSKI (produkcja muzyczna) oraz Piotr Chancewicz (realizacja) za album:
Maria PESZEK "Miasto mania"


Wojciech WAGLEWSKI (produkcja muzyczna) oraz Piotr CHANCEWICZ (realizacja) za nagranie:
Maria PESZEK "Moje miasto"

Bartek KRÓLIK (produkcja muzyczna) oraz Marek PIOTROWSKI (produkcja muzyczna i realizacja) za nagranie:
SISTARS "Inspirations"

Bartek KRÓLIK (produkcja muzyczna) oraz Marek PIOTROWSKI (produkcja muzyczna) za nagranie:
SISTARS "My Music"

Mateusz POSPIESZALSKI (produkcja muzyczna) oraz Piotr RYCHLEC (realizacja) za nagranie:
ZAKOPOWER "Kiebyś ty"

Wydawnictwo Specjalne - Najlepsza Oprawa Graficzna

HEY (SONY BMG Music Poland)
Echosystem


Maria PESZEK (KAYAX PRODUCTION)
Miasto mania

SBB (BOX) (Metal Mind Productions)
Anthology 1974 - 2004

SISTARS (Warner Music Poland)
AEIOU

ZAKOPOWER (KAYAX PRODUCTION)
Music Hal

Kompozytor Roku

Witold CISŁO
Lech JANERKA
Bartek KRÓLIK / Marek PIOTROWSKI
Grzegorz SKAWIŃSKI
Wojciech WAGLEWSKI
Magda WÓJCIK

Autor Roku

Lech JANERKA
KAYAH
Katarzyna NOSOWSKA
Maria PESZEK
Magda WÓJCIK

Najlepszy Album Zagraniczny

BLACK EYED PEAS (Interscope / Universal Music Polska)
Monkey Business

COLDPLAY (Capitol / EMI Music Poland)
X & Y


DEPECHE MODE (Mute / EMI Music Poland)
Playing The Angel

GORILLAZ (Capitol / EMI Music Poland)
Demon Days

QUEENS OF THE STONE AGE (Interscope / Universal Music Polska)
Lullabies To Paralyze

THE ROLLING STONES (Virgin / EMI Music Poland)
A Bigger Bang

Album Roku ETNO / FOLK

CARRANTUOHILL/Dudziak, Karolak, Szukalski, Ścierański, Raduli, Maseli, Czech (Ferment Sp. z o.o.)
Irish Jazz / Irish Ferment

Martyna JAKUBOWICZ (SONY BMG Music Poland)
Tylko Dylan

KAPELA ZE WSI WARSZAWA (Metal Mind Productions)
Wykorzenienie


RZEPCZYNO (MY MUSIC)
Rzepczyno

ZAKOPOWER (KAYAX PRODUCTION)
Music Hal

Album Roku PIOSENKA POETYCKA

Agnieszka CHRZANOWSKA (Alternativ Records / Universal Music Polska)
Tylko dla kobiet

Mirek CZYŻYKIEWICZ (EMI Music Poland)
Allez!

Maja SIKOROWSKA i Andrzej SIKOROWSKI (EMI Music Poland)
Kraków - Saloniki

TU ES PETRUS (Magic Records)
Oratorium "Tu Es Petrus - Ty jesteś skała"
Zbigniew Książek - autor, Piotr Rubik - kompozytor i dyrygent. Wykonawcy: Ola Szomańska, Joanna Słowińska, Dorota Marczyk, Przemysław Branny, Janusz Radek, Maciej Miecznikowski; Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach, Chór "Fermata" i Chór Instytutu Edukacji Muzycznej Akademii Świętokrzyskiej w Kielcach

Grzegorz TURNAU (EMI Music Poland)
11: 11

Album Roku ROCK / METAL

ARMIA (Metal Mind Productions)
Ultima Thule

BRACIA (Art Creation Marcin Szpitun)
Fobrock

HEY (SONY BMG Music Poland)
Echosystem


MILCZENIE OWIEC (EMI Music Poland)
Twarze

MYSLOVITZ (Myslovitz/Chaos Management Group/EMI Music Poland)
Skalary Mieczyki Neonki

Album Roku HIP-HOP / R & B

DEZIRE (Alternativ Records / Universal Music Polska)
Pięć smaków

JAMAL (EMI Music Poland)
Rewolucje

KANAŁ AUDYTYWNY (2.47 Edition)
Neurofotoreceptoreplotyka jako magia bytu

MEZO (UMC Records)
Wyjście z bloków

SISTARS (Warner Music Poland)
AEIOU

Album Roku MUZYKA ALTERNATYWNA

FISZ ENVEE (Asfalt Records)
Fru!

Lech JANERKA (SONY BMG Music Poland)
Plagiaty


LAO CHE (Ars Mundi)
Powstanie Warszawskie

Maria PESZEK (KAYAX PRODUCTION)
Miasto mania

ŚWIETLIKI i LINDA (Alternative Records / Universal Music Polska)
Las putas melancólicas

Album Roku POP

GOYA (GOYA / Pomaton EMI)
Smak słów


Anna Maria JOPEK (Izabelin Studio / Universal Music Polska)
Niebo

Krzysztof KILJAŃSKI (KAYAX PRODUCTION)
In The Room

Anita LIPNICKA / John PORTER (Lipnicka/Porter/Chaos Management Group/EMI Music Poland)
Inside Story

Pati YANG (EMI Music Poland)
Silent Treatment

Nowa Twarz Fonografii

Krzysztof KILJAŃSKI
Maria PESZEK
THE CAR IS ON FIRE
TORONTO
ZAKOPOWER

Grupa Roku

GOYA
HEY
KOMBII
SISTARS
ZAKOPOWER

Wokalistka Roku

Anna Maria JOPEK
Beata KOZIDRAK
Katarzyna NOSOWSKA
Maria PESZEK
Magda WÓJCIK

Wokalista Roku

Robert GAWLIŃSKI
Lech JANERKA
Krzysztof KILJAŃSKI
Andrzej PIASECZNY
Grzegorz SKAWIŃSKI

Videoklip Roku

HEY, Mimo wszystko (SONY BMG Music Poland)
Reżyser videoklipu: Anna Maliszewska

Lech JANERKA, Rower (SONY BMG Music Poland)
Reżyser videoklipu: Rafał Garcarek


SISTARS, My music (Warner Music Poland)
Reżyser videoklipu: Janek Komasa

SISTARS, Inspirations (Warner Music Poland)
Reżyser videoklipu: Kuba Łubniewski, Kamil Płocki

ZAKOPOWER, Kiebyś ty (KAYAX Production)
Reżyser videoklipu: Anna Maliszewska

Piosenka Roku

HEY (SONY BMG Music Poland)
Mimo wszystko

Lech JANERKA (SONY BMG Music Poland)
Rower


Krzysztof KILJAŃSKI (KAYAX PRODUCTION)
Prócz ciebie, nic


SISTARS (Warner Music Poland)
Inspirations

SISTARS (Warner Music Poland)
My Music

NAGRODY „ZŁOTY FRYDERYK” ZA CAŁOKSZTAŁT OSIĘGNIĘĆ ARTYSTYCZNYCH

Andrzej Kurylewicz
© Piotr Kłosek
ANDRZEJ KURYLEWICZ
Pianista, trąbacz, puzonista, kompozytor, lider, dyrygent, artysta wszechstronny i multimedialny. Jeden z pionierów ruchu jazzowego w Polsce w latach 50-tych. Lider wielu zespołów, w tym Sekstetu Organowego Rozgłośni Polskiego Radia w Krakowie, Orkiestry Jazzowej Polskiego Radia w Warszawie, Sekstetów i Kwintetów, Formacji Muzyki Współczesnej. Wybitny twórca muzyki filmowej i teatralnej. Melodie z filmów „Polskie Drogi”, „Lalka”, „Nad Niemnem” weszły do kanonu polskiej muzyki popularnej. Twórca piosenek do tekstów Agnieszki Osieckiej, Wandy Warskiej i wielu wybitnych polskich poetów. Kompozytor różnych form muzyki poważnej, od utworów kameralnych do kompozycji na chór i orkiestrą symfoniczną. Laureat prestiżowych nagród i wyróżnień

Antoni Wit ANTONI WIT
Jeden z najwybitniejszych dyrygentów polskich. Przez 17 lat związany z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach. Występował też z najważniejszymi orkiestrami polskimi i czołowymi zespołami europejskimi, jak BBC Symphony Orchestra, London Philharmonic Orchestra, Orkiestra „Philharmonia” w Londynie, Berliner Philharmoniker. Od 2002 roku - dyrektor naczelny i artystyczny Filharmonii Narodowej w Warszawie. Nie ma równego sobie w dziedzinie fonografii: nagrał ponad sto płyt, m.in. dla takich wytwórni, jak EMI, czy CBS. Od kilkunastu lat współpracuje z firmą Naxos, dla której nagrał komplet dzieł Witolda Lutosławskiego, utwory Krzysztofa Pendereckiego, planuje się nagranie wszystkich dzieł orkiestrowych Karola Szymanowskiego. Jego nagranie „Stabat Mater” Szymanowskiego angielscy krytycy zaliczyli do najlepszych płyt 1985 roku, a komplet koncertów fortepianowych Sergiusza Prokofiewa otrzymał w 1993 roku nagrody Diapason d'Or i Grand Prix du Disque. Nagrodzony Cannes Classical Award 2002 w kategorii „Muzyka orkiestrowa XX wieku” za nagranie Symfonii „Turangalîla” Oliviera Messiaena”.

POZAKONKURSOWE WYRÓŻNIENIA

Witold Gombrowicz Wyróżnienie specjalne dla płyty „Radiowy Żywot Witolda Gombrowicza”, wydanej przez Instytut Sztuki PAN, Fundację Kultury i Pamiętnik Teatralny, zawierającej archiwalne nagrania Polskiego Radia, w tym fragmenty słuchowisk opartych na twórczości pisarza, wypowiedzi Rity Gombrowicz oraz fragment "Dziennika", czytany przez samego autora przed mikrofonem Radia Wolna Europa, za bezcenną dokumentację dźwiękową twórczości, biografii i roli Witolda Gombrowicza w historii i dorobku kulturowym powojennej Polski.
Wyróżnienie specjalne dla Polskiego Radia S.A. i Polskich Nagrań - wydawców serii „Fryderyk Chopin - Dzieła wszystkie” (zestaw 20 CD) za ocalenie od zapomnienia doniosłego dokumentu polskiej fonografii oraz przypomnienie archiwalnych nagrań największych pianistów polskich okresu międzywojennego.