Newsletter dla członków ZPAV Pobierz Kontakt Słownik Aktualności English Znajdź nas: Znajdź nas www.facebook.com

Nominowani i laureaci 2008

MUZYKA POWAŻNA

Album Roku Muzyka Chóralna i Oratoryjna

BOCCHERINI, Luigi - Stabat Mater (Soliton)
Kompozytor: Luigi Boccherini
Soliści: Agnieszka Tomaszewska
Orkiestra/Zespół: CAPELLA GEDANENSIS
Dyrygent/Kierownik Artystyczny: Alina Kowalska-Pińczak

Jasnogórska Muzyka Dawna Vol. 21 (DUX)
Kompozytor: Józef Elsner
Orkiestra/Zespół: Chór Kameralny CANTORES MINORES WRATISLAVIENSES, Krzysztof Karpeta - wiolonczela, Kazimierz Pyzik - kontrabas wiedeński, Marek Pilch - organy
Dyrygent/Kierownik Artystyczny: Piotr Karpeta
Reżyser nagrania: Małgorzata Polańska

Musica Sacromontana - Józef Zeidler (Polskie Radio SA/Stowarzyszenie Miłośników Muzyki Świętogórskiej im. J. Zeidlera)
Kompozytor: Józef Zeidler
Soliści: Marzena Michałowska, Anna Mikołajczyk-Niewiedział - sopran, Piotr Kociniewski, Piotr Olech - alt, Paweł Andrzejewski, Aleksander Kunach - tenor, Jarosław Bręk, Marek Picz - bas
Orkiestra/Zespół: Chór Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Wrocławski Zespół Solistów RICORDANZA, CONCERTO POLACCO, SINE NOMINE
Dyrygent/Kierownik Artystyczny: Jacek Sykulski i Marek Toporowski
Reżyser dźwięku: Łukasz Kurzawski


Panichida - Prawosławne nabożeństwo żałobne (Luna Music)
Kompozytor: Aleksander Archangielski, muzyka tradycyjna
Soliści: Jan Kierdelewicz - bas, Grzegorz Cebulski - bas
Orkiestra/Zespół: Chór Męski OKTOICH
Dyrygent/Kierownik Artystyczny: Grzegorz Cebulski
Reżyser nagrania: Maurycy J. Kin, Stanisław Kołodziej, Paweł Styrczula

Album Roku Muzyka Dawna i Barokowa

HANDEL - Xerxes Arias (DUX)
Kompozytor: George Frideric Handel
Soliści: Piotr Kusiewicz - tenor, Jadwiga Rappe - alt, Ewa Gizińska-Mysińska - wiolonczela, Danuta Kojro - klawesyn, Krzysztof Wroniszewski - oboje koncertujące, Jacek Polański - oboje koncertujące
Orkiestra/Zespół: Warszawscy Soliści CONCERTO AVENNA
Dyrygent/Kierownik Artystyczny: Andrzej Mysiński - kierownictwo artystyczne
Reżyser nagrania: Lech Dudzik

Jasnogórska Muzyka Dawna Vol. 14 / Ciemne jutrznie (DUX)
Kompozytor: Joseph Riepel, O. Michał Zygmuntowski OSPPE, Mateusz Zwierzchowski, Franciszek Perneckher
Soliści: Anna Mikołajczyk - sopran, Magdalena Szewczyk - mezzosopran, Piotr Olech - alt, Krzysztof Szmyt - tenor, Mirosław Borczyński - bas
Orkiestra/Zespół: CONCERTO POLACCO - na historycznych instrumentach
Dyrygent/Kierownik Artystyczny: Marek Toporowski
Reżyser nagrania: Małgorzata Polańska, Marcin Domżał


Muzyka Polskiego Renesansu (Travers)
Kompozytor: Utwory anonimowe, Wacław z Szamotuł, Mikołaj Gomółka, Krzysztof Klabon, Wojciech Długoraj i in.
Soliści: Anna Mikołajczyk-Niewiedział - sopran, Marta Wróblewska - sopran, Grzegorz Zychowicz - bas, Wojciech Siemion - melorecytacja
Orkiestra/Zespół: ARS NOVA, SUBTILIOR ENSEMBLE
Dyrygent/Kierownik Artystyczny: Jacek Urbaniak, Piotr Zawistowski
Reżyser nagrania: Piotr Grinholc

Album Roku Muzyka Kameralna

LUTOSŁAWSKI PIANO DUO (Polskie Radio SA)
Kompozytor: Witold Lutosławski, Igor Strawiński, Francis Poulenc, Mauricio Kagel
Soliści: Emilia Sitarz, Bartłomiej Wąsik - fortepian
Reżyser nagrania: Zbigniew Kusiak


MACIEJEWSKI, Roman - Kompozytor i pianista (Polskie Radio SA)
Kompozytor: Roman Maciejewski
Soliści: Roman Maciejewski - fortepian, Jerzy Lefeld - fortepian

ZARĘBSKI, BŁAŻEWICZ - Polskie kwintety fortepianowe (Musica Sacra Edition)
Kompozytor: Juliusz Zarębski, Marcin Błażewicz
Soliści: Agnieszka Urbańczyk, Magdalena Dąbek-Kaniuga, Marzena Hodyr, Monika Cekała, Krzysztof Stanienda
Orkiestra/Zespół: CHOPIN QUINTET
Dyrygent/Kierownik Artystyczny: Krzysztof Stanienda
Reżyser nagrania: Andrzej Brzoska

Album Roku Muzyka Solowa

CHOPIN - Polonezy [B] SACD & CD. Wydanie Narodowe. Seria B. Vol. 1 (BeArTon)
Kompozytor: Fryderyk Chopin
Soliści: Janusz Olejniczak - fortepian
Reżyser nagrania: Julita Emanuiłow, Zbigniew Kusiak

CHOPIN - Preludia. Rafał Blechacz (Universal Music Polska)
Kompozytor: Fryderyk Chopin
Soliści: Rafał Blechacz - fortepian


New Polish Music (Musica Sacra Edition)
Kompozytor: Aleksander Tansman, Grażyna Bacewicz, Marian Sawa, Witold Lutosławski, Karol Szymanowski, Krzysztof Komeda, Miłosz Bembinow
Soliści: Paweł Gusnar - saksofon, Jan Bokszczanin - organy
Dyrygent/Kierownik Artystyczny: Jan Bokszczanin
Reżyser nagrania: Maciej Wolski, Wojciech Błażejczyk

PAGANINI, Niccolo - 24 Kaprysy (CD Accord)
Kompozytor: Niccolo Paganini
Soliści: Janusz Wawrowski - skrzypce
Reżyser nagrania: Andrzej Sasin, Aleksandra Nagórko, Antoni Grzymała

SZYMANOWSKI, Karol - Fantazja C-dur op. 14, Maski op. 34, Harnasie op. 55 (DUX)
Kompozytor: Karol Szymanowski
Soliści: Joanna Domańska - fortepian, Andrzej Tatarski - fortepian
Reżyser nagrania: Małgorzata Polańska, Andrzej Sasin, Andrzej Lupa

Album Roku Muzyka Symfoniczna i Koncertująca

KARŁOWICZ, Mieczysław; MŁYNARSKI, Emil - Polish Spirit (EMI Music Poland)
Kompozytor: Mieczysław Karłowicz, Emil Młynarski
Soliści: Nigel Kennedy - skrzypce
Orkiestra/Zespół: Polish Chamber Orchestra
Dyrygent/Kierownik Artystyczny: Jacek Kaspszyk
Reżyser nagrania: Jonathan Allen


KURPIŃSKI, Karol - Z Wielkopolski Rodem (Polskie Radio SA)
Kompozytor: Karol Kurpiński
Soliści: Kornel Wolak - klarnet
Orkiestra/Zespół: Orkiestra Filharmonii Poznańskiej im. Tadeusza Szeligowskiego
Dyrygent/Kierownik Artystyczny: Łukasz Borowicz
Reżyser nagrania: Lech Dudzik, Gabriela Blicharz

SZOSTAKOWICZ - Cello Concertos (DUX)
Kompozytor: Dymitr Szostakowicz
Soliści: Rafał Kwiatkowski - wiolonczela
Orkiestra/Zespół: Polska Orkiestra Radiowa
Dyrygent/Kierownik Artystyczny: Wojciech Rajski
Reżyser nagrania: Gabriela Blicharz, Lech Dudzik

Album Roku Muzyka Współczesna

ESZTÉNYI, Szabolcs - Bramy ogrodu (DUX)
Kompozytor: Szabolcs Esztényi
Soliści: Iwona Mironiuk - fortepian, Szabolcs Esztényi - fortepian
Reżyser nagrania: Małgorztata Polańska, Lech Tołwiński

KILAR, Wojciech - Magnificat, Victoria (DUX)
Kompozytor: Wojciech Kilar
Soliści: Izabella Kłosińska - sopran, Tomasz Krzysica - tenor, Piotr Nowacki - bas
Orkiestra/Zespół: Orkiestra i Chór Filharmonii Śląskiej
Dyrygent/Kierownik Artystyczny: Mirosław Jacek Błaszczyk
Reżyser nagrania: Małgorzata Polańska

ŁUKASZEWSKI, Paweł - Sacred Music (Musica Sacra Edition)
Kompozytor: Paweł Łukaszewski
Soliści: Anna Mikołajczyk-Niewiedział, Wacław Golonka, Agata Zubel-Moc, Katarzyna Trylnik
Orkiestra/Zespół: Polski Chór Kameralny, Holst Singers, Concerto Avenna, Orkiestra i Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej, Studio Warszawa Ensemble, Orkiestra UAM
Dyrygent/Kierownik Artystyczny: Stephen Layton, Jan Łukaszewski, Piotr Borkowski, Andrzej Mysiński, Łukasz Borowicz
Reżyser nagrania: Andrzej Brzoska, Ewa Guziołek-Tubelewicz


MORYTO, Stanisław - Pieśni (Musica Sacra Edition)
Kompozytor: Stanisław Moryto
Soliści: Aneta Łukaszewicz, Krystyna Makowska-Ławrynowicz, Beata Szebesczyk, Michał Sławecki
Dyrygent/Kierownik Artystyczny: Aneta Łukaszewicz
Reżyser nagrania: Andrzej Rewak

ZUBEL, Agata; DUCHNOWSKI, Cezary - ELETTROVOCE (Polskie Radio SA)
Kompozytor: Cezary Duchnowski, Agata Zubel
Soliści: Agata Zubel - śpiew, Cezary Duchnowski - fortepian, komputer
Reżyser nagrania: Ewa Guziołek-Tubelewicz przy współpracy Cezarego Duchnowskiego

Album Roku Recital Wokalny, Opera, Operetka, Balet

PADEREWSKI, Ignacy Jan - Complete Songs (DUX)
Kompozytor: Ignacy Jan Paderewski
Soliści: Anna Radziejewska - mezzosopran, Mariusz Rutkowski - fortepian
Reżyser nagrania: Małgorzata Polańska

SZYMANOWSKI, Karol - Songs. Ops 31 & 49 (DUX)
Kompozytor: Karol Szymanowski
Soliści: Anna Mikołajczyk - sopran, Edward Wolanin - fortepian
Reżyser nagrania: Małgorzata Polańska


WAGNER, Richard - Der fliegende Holländer / Holender Tułacz (Filharmonia Narodowa / CD Accord)
Kompozytor: Ryszard Wagner
Soliści: Hans Sotin - bas, Christiane Libor - sopran, Endrik Wottrich - tenor, Ewa Marciniec - alt,
Orkiestra/Zespół: Orkiestra Symfoniczna i Chór Filharmonii Narodowej
Dyrygent/Kierownik Artystyczny: Antoni Wit, Henryk Wojnarowski (kierownik chóru)
Reżyser nagrania: Lech Dudzik, Gabriela Blicharz

Najwybitniejsze Nagranie Muzyki Polskiej

CHOPIN - Preludia. Rafał Blechacz (Universal Music Polska)
Kompozytor: Fryderyk Chopin
Soliści: Rafał Blechacz - fortepian


ESZTÉNYI, Szabolcs - Bramy ogrodu (DUX)
Kompozytor: Szabolcs Esztényi
Soliści: Iwona Mironiuk - fortepian, Szabolcs Esztényi - fortepian
Reżyser nagrania: Małgorztata Polańska, Lech Tołwiński

KARŁOWICZ, Mieczysław; MŁYNARSKI, Emil - Polish Spirit (EMI Music Poland)
Kompozytor: Mieczysław Karłowicz, Emil Młynarski
Soliści: Nigel Kennedy - skrzypce
Orkiestra/Zespół: Polish Chamber Orchestra
Dyrygent/Kierownik Artystyczny: Jacek Kaspszyk
Reżyser nagrania: Jonathan Allen

LUTOSŁAWSKI - Piano Duo (Polskie Radio SA)
Kompozytor: Witold Lutosławski, Igor Strawiński, Francis Poulenc, Mauricio Kagel
Soliści: Emilia Sitarz, Bartłomiej Wąsik - fortepian
Reżyser nagrania: Zbigniew Kusiak

ŁUKASZEWSKI, Paweł - Sacred Music (Musica Sacra Edition)
Kompozytor: Paweł Łukaszewski
Soliści: Anna Mikołajczyk-Niewiedział, Wacław Golonka, Agata Zubel-Moc, Katarzyna Trylnik
Orkiestra/Zespół: Polski Chór Kameralny, Holst Singers, Concerto Avenna, Orkiestra i Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej, Studio Warszawa Ensemble, Orkiestra UAM
Dyrygent/Kierownik Artystyczny: Stephen Layton, Jan Łukaszewski, Piotr Borkowski, Andrzej Mysiński, Łukasz Borowicz
Reżyser nagrania: Andrzej Brzoska, Ewa Guziołek-Tubelewicz

Fonograficzny Debiut Roku

LUTOSŁAWSKI PIANO DUO: Emilia Sitarz/Bartłomiej Wąsik (album: "Lutosławski Piano Duo" - kat. Muzyka Kameralna)

Anna MIKOŁAJCZYK (album: "Szymanowski: Songs" - kat. Recital Wokalny, Opera, Operetka, Balet)

Anna RADZIEJEWSKA (album: "I.J. Paderewski: Complete Songs" - kat. Recital Wokalny, Opera, Operetka, Balet)

Kompozytor Roku

Szabolcs ESZTÉNYI

Wojciech KILAR

Paweł ŁUKASZEWSKI

Stanisław MORYTO

Paweł SZYMAŃSKI


JAZZ

Jazzowy Album Roku

MICHAŁ KULENTY; MARCIN MASECKI (Polonia Records)
Przesłanie

HENRYK MIŚKIEWICZ (Grami Miśkiewicz Sp. j.)
Full Drive 2

MAREK NAPIÓRKOWSKI (Universal Music Polska)
Wolno

PTASZYN WRÓBLEWSKI QUARTET (BCD Records)
Supercalifragilistic

PIOTR WOJTASIK (SO Jazz Records - Stowarzyszenie Orkiestra Jazzowa)
Circle

Jazzowy Muzyk Roku

HENRYK MIŚKIEWICZ

ZBIGNIEW NAMYSŁOWSKI

MAREK NAPIÓRKOWSKI

DAREK OLESZKIEWICZ

PIOTR WOJTASIK


MUZYKA ROZRYWKOWA

Produkcja Muzyczna Roku

Anna Maria Jopek i Marcin Kydryński (produkcja muzyczna) oraz Ben Findlay (realizacja) za album: Anna Maria JOPEK - ID

Bartek Królik (produkcja muzyczna) oraz Marek Piotrowski (produkcja muzyczna i realizacja) za album: Natalia KUKULSKA - Sexi Flexi

Marcin Macuk (produkcja muzyczna) oraz Marcin Bors (realizacja) za nagranie: NOSOWSKA - Era Retuszera

Marcin Macuk (produkcja muzyczna) oraz Marcin Bors (realizacja) za album: NOSOWSKA - UniSexBlues

Marcin Macuk (produkcja muzyczna) oraz Leszek Kamiński i Wojtek Łopaciuk (realizacja) za album: HEY - MTV Unplugged

Wydawnictwo Specjalne - Najlepsza Oprawa Graficzna

HEY (QL Music)
MTV Unplugged
Projekt graficzny: Piotr Bujnowski


LIPALI (FRONTMUSIC)
Bloo
Projekt graficzny: Kacper Rachtan

NOSOWSKA (QL Music)
UniSexBlues
Projekt graficzny: Macio Moretti (Maciej Moruś)

RAZ, DWA, TRZY (4ever MUSIC)
Młynarski
Projekt graficzny: Damian Styrna

TREBUNIE TUTKI + VOOVOO-NOOTKI (Agora S.A.)
Tischner
Projekt graficzny: Krzysztof Kokoryn, Wojciech Kliczka

Kompozytor Roku

LIPALI (T. Lipnicki, A. Kulik, Ł. Jeleniewski)

KATARZYNA NOSOWSKA

MARCIN MACUK

MATEUSZ POSPIESZALSKI

WOJCIECH WAGLEWSKI

Autor Roku

ANIA DĄBROWSKA

TOMASZ LIPNICKI

MACIEJ MALEŃCZUK

KATARZYNA NOSOWSKA

ADAM NOWAK

WOJCIECH WAGLEWSKI

Najlepszy Album Zagraniczny

FOO FIGHTERS (RCA/SonyBMG Music Entertainment)
Echoes, Silence, Patience & Grace


Norah JONES (Blue Note Records/EMI Music Poland)
Not Too Late

Roisin MURPHY (EMI UK/EMI Music Poland)
Overpowered

PRINCE (NPG Rec./SonyBMG Music Entertainment)
Planet Earth

TIMBALAND (Interscope/Universal Music Polska)
Shock Value

Album Roku ETNO/FOLK

PSIO CREW (ANTENA KRZYKU/OPENSOURCES)
Szumi Jawor Soundsystem

RÓŻNI WYKONAWCY (Polskie Radio S.A.)
Nowa Tradycja - Antologia Polskiego Folku

TREBUNIE TUTKI (F.F. FOLK B. LENDA)
Góralsko siła

TREBUNIE TUTKI + VOOVOO-NOOTKI (Agora S.A.)
Tischner

ZAKOPOWER (KAYAX Production)
Na siedem

Album Roku PIOSENKA POETYCKA

ANDRUS, PONIEDZIELSKI, GOŚCIE (Dalmafon)
Przechowalnia 3

Michał BAJOR (Agencja Artystyczna MTJ)
Inna bajka

Katarzyna GRONIEC (Luna Music)
Przypadki

STRACHY NA LACHY (SP Records)
Autor

Aga ZARYAN (Cosmopolis/4ever Music)
Umiera piękno

Album Roku ROCK / METAL

APTEKA (Universal Music Polska)
Apteka

BEHEMOTH (Mystic Production)
The Apostasy

HEY (QL Music)
MTV Unplugged


LIPALI (FRONTMUSIC)
Bloo

TYMON & THE TRANSISTORS (Biodro Records)
Don' Panic! We'e From Poland

Album Roku HIP-HOP / R & B

AFROMENTAL (EMI Music Poland)
The Breakthru

GRUPA OPERACYJNA (My Music)
Ostry dyżur

L.U.C. & RAHIM (KAYAX Production)
Homoxyromonomatura

O.S.T.R. (Asfalt Records)
HollyŁódź


PEZET (Konkret Promo)
Muzyka rozrywkowa

Album Roku MUZYKA ALTERNATYWNA

AGRESSIVA 69 (2.47 Edition)
Out

KARIMSKI CLUB (Little Village Production)
Karimski Club

Czesław NIEMEN (Polskie Radio S.A.)
41 Potencjometrów Pana Jana

NOSOWSKA (QL Music)
UniSexBlues


POGODNO (Mystic Production)
Opherafolia

Album Roku POP

FEEL (EMI Music Poland)
Feel

Anna Maria JOPEK (AMJ Music)
Id

Natalia KUKULSKA (EMI Music Poland)
Sexi Flexi

MALEŃCZUK & WAGLEWSKI (Agora S.A.)
Koledzy

RAZ DWA TRZY (4ever Music)
Młynarski

Nowa Twarz Fonografii

FEEL

KARIMSKI CLUB

MUCHY

PSIO CREW

ŁUKASZ ZAGROBELNY

Grupa Roku

FEEL

HEY

MYSLOVITZ

POGODNO

RAZ DWA TRZY

Wokalistka Roku

KASIA CEREKWICKA

ANIA DĄBROWSKA

NATALIA KUKULSKA

KATARZYNA NOSOWSKA

AGA ZARYAN

Wokalista Roku

PIOTR KUPICHA

TOMASZ LIPNICKI

MACIEJ MALEŃCZUK

ADAM NOWAK

WOJCIECH WAGLEWSKI

Videoklip Roku

Natalia KUKULSKA: Sexi Flexi (EMI Music Poland)
Reżyser videoklipu: Joanna Rechnio

LIPALI: Jeżozwierz (FRONTMUSIC)
Reżyser videoklipu: Radosław Górka

MALEŃCZUK & WAGLEWSKI: Koledzy (Agora S.A.)
Reżyser videoklipu: Yach Paszkiewicz

NOSOWSKA: Era Retuszera (QL Music)
Reżyser videoklipu: Anna Maliszewska


RAZ DWA TRZY: Jesteśmy na wczasach (4ever Music)
Reżyser videoklipu: Damian Styrna

Piosenka Roku

FEEL (EMI Music Poland)
A gdy już jest ciemno

HEY (QL Music)
Sic! MTV Unplugged

Natalia KUKULSKA (EMI Music Poland)
Sexi Flexi

NOSOWSKA (QL Music)
Era Retuszera


MALEŃCZUK & WAGLEWSKI (Agora S.A.)
Koledzy


NAJWIĘCEJ NOMINACJI DO NAGRODY FRYDERYK 2008 OTRZYMALI:

KATARZYNA NOSOWSKA I HEY: 14
Autor Roku, Kompozytor Roku, Wokalistka Roku, Grupa Roku, Album Roku Muzyka Alternatywna, Album Roku Rock/Metal, 2 nominacje w kategorii Piosenka Roku oraz 3 nominacje w kategorii Produkcja Muzyczna Roku (producenci i realizatorzy: Leszek Kamiński, Wojtek Łopaciuk; Marcin Macuk i Marcin Bors), nominacja w kategorii Videoklip Roku (reżyser: Anna Maliszewska), 2 nominacje w kategorii Wydawnictwo Specjalne - Najlepsza Oprawa Graficzna (projekty graficzne: Piotr Bujnowski; Maciej Moruś);

MACIEJ MALEŃCZUK i WOJCIECH WAGLEWSKI: 8 (łącznie)
Autor Roku (2 nominacje), Kompozytor Roku (Wojciech Waglewski), Wokalista Roku (2 nominacje), Album Roku Pop, Piosenka Roku oraz nominacja w kategorii Videoklip Roku (reżyser: Yach Paszkiewicz);

Adam Nowak i RAZ DWA TRZY

Tomasz Lipnicki i LIPALI

Po 6 nominacji otrzymali (włączając nominacje w kategoriach Wydawnictwo Specjalne - Najlepsza Oprawa Graficzna i Videoklip Roku):

Natalia KUKULSKA

Piotr Kupicha i FEEL

Aktualności

Fryderyk 2014 w kategoriach muzyki poważnej Fryderyk 2014 w kategoriach muzyki poważnej

Wręczyliśmy statuetki Fryderyk 2014 laureatom nagród w kategoriach muzyki poważnej. Uroczystość odbyła się w Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie.


Przeczytaj więcej

Płyta Dwudziestolecia na 20. Urodziny Fryderyka 20. Edycja nagród muzycznych FRYDERYK 2014 - galeria zdjęć 20. Edycja nagród muzycznych FRYDERYK 2014 XX. Jubileuszowa Gala Nagród FRYDERYK 2014
Więcej aktualności


Partnerzy