Newsletter dla członków ZPAV Pobierz Kontakt Słownik Aktualności English Znajdź nas: Znajdź nas www.facebook.com

Nominowani i laureaci 2009

MUZYKA POWAŻNA

Album Roku Muzyka Chóralna i Oratoryjna

Stanisław MONIUSZKO - Msze DUX
Kompozytor: Stanisław Moniuszko
Soliści: Marta Boberska - sopran, Agnieszka Rehlis - alt, Rafał Bartmiński - tenor, Jarosław Bręk - bas, Andrzej Białko - organy
Orkiestra/Zespół: CHÓR FILHARMONII NARODOWEJ
Dyrygent/Kierownik Artystyczny: Henryk Wojnarowski
Reżyser nagrania: Małgorzata Polańska, Marcin Targoński


Muzyka Polskiego Baroku DUX
Kompozytor: Stanisław Sylwester Szarzyński, Marcin Mielczewski, Damian Stachowicz, Grzegorz Gerwazy Gorczycki
Orkiestra/Zespół: CHÓR FILHARMONII POZNAŃSKIEJ, POZNAŃSKIE SŁOWIKI, ORKIESTRA MAZOWIECKIEGO TEATRU MUZYCZNEGO OPERETKA IM. JANA KIEPURY W WARSZAWIE
Dyrygent/Kierownik Artystyczny: prof. Stefan Stuligrosz
Reżyser nagrania: Piotr Wąsik, Grzegorz Różycki

PUERI CANTORES OLIVENSES - Japanese Tour 2007 Musica Sacra Edition
Kompozytor: Łukaszewski, Jenkins, Poos, Kosaku, Sugimoto, Ishimara, Staromieyski, Gomółka, Wacław z Szamotuł, Maklakiewicz, Małecki, Parker
Soliści: Andrzej Macierzyński, Krzysztof Pękała, Bożena Nadolska, Michał Ciesielski, Wiesława Łukaszewska
Orkiestra/Zespół: PUERI CANTORES OLIVIENSES
Dyrygent/Kierownik Artystyczny: Jan Łukaszewski
Reżyser nagrania: Krzysztof Leo

Zygmunt STOJOWSKI: Suita Es-dur, Wiosna, Modlitwa za Polskę DUX
Kompozytor: Zygmunt Stojowski
Soliści: Marta Wróblewska - sopran, Maciej Nerkowski - baryton, Rafał Sulima - organy
Orkiestra/Zespół: CHÓR I ORKIESTRA SYMFONICZNA FILHARMONII PODLASKIEJ
Dyrygent/Kierownik Artystyczny: Marcin Nałęcz-Niesiołowski - dyrygent, Violetta Bielecka - przygotowanie chóru
Reżyser nagrania: Małgorzata Polańska, Marcin Guz, Bogdan Żywek

ZEIDLER, WAŃSKI, KOPERSKI - Musica Sacromontana cz. 2 Polskie Radio SA / Stow. Miłośników Muzyki Świętogórskiej im. J. Zeidlera
Kompozytor: Józef Zeidler, Jan Wański, Maksymilian Koperski
Soliści: Marzena Michałowska, Agnieszka Rehlis, Rafał Bartmiński, Maciej Straburzyński, Anna Karasińska, Piotr Olech, Aleksander Kunach, Jacek Ozimkowski, Peter Zajiček
Orkiestra/Zespół: CONCERTO POLACCO, ORKIESTRA AKADEMII BEETHOVENOWSKIEJ, CHÓR KATOLICKIEGO UNIWERSYTETU LUBELSKIEGO JANA PAWŁA II
Dyrygent/Kierownik Artystyczny: Marcin Nałęcz-Niesiołowski, Marek Toporowski
Reżyser nagrania: Łukasz Kurzawski

Album Roku Muzyka Dawna i Barokowa

Kaspar FÖRSTER JR.: Mistrzowie i uczeń Polskie Radio SA
Kompozytor: Kaspar Förster Jr., Giacomo Carisimi, Marco Scacchi
Soliści: Olga Pasiecznik, Marta Boberska, Kai Wessel, Krzysztof Szmyt, Jacek Wisłocki, Dirk Snellings
Orkiestra/Zespół: IL TEMPO
Dyrygent/Kierownik Artystyczny: Agata Sapiecha
Reżyser nagrania: Lech Dudzik, Gabriela Blicharz

O cudownych uzdrowieniach - Ars Nova TRAVERS / Parafia p.w. Św. Trójcy w W-wie
Kompozytor: Alfons X El Sabio, utwory anonimowe
Soliści: Anna Mikołajczyk - sopran, Maria Pomianowska - śpiew, melorecytacje, Małgorzata Feldgebel - fidel; Marcin Zalewski - lutnia arabska ud, lira korbowa, śpiew; Krzysztof Owczynik - flety, cornamuse, melorecytacja, śpiew; Jacek Urbaniak - flety, pomort, śpiew
Orkiestra/Zespół: ARS NOVA
Dyrygent/Kierownik Artystyczny: Jacek Urbaniak
Reżyser nagrania: Piotr Grinholc

Mikołaj ZIELEŃSKI: Offertoria et Communiones Totius Anni (1611) DUX
Kompozytor: Mikołaj Zieleński
Soliści: Emma Kirkby - sopran, Andrzej Białko - organy
Orkiestra/Zespół: CAPELLA CRACOVIENSIS
Dyrygent/Kierownik Artystyczny: Stanisław Gałoński
Reżyser nagrania: Małgorzata Polańska

Album Roku Muzyka Kameralna

Arcydzieła Polskiej Muzyki Kameralnej [3] SACD&CD; CHOPIN: Trio op. 8, Polonaise Brillante op. 3 Grand Duo Concertante, Sonata op. 65 BeArTon
Kompozytor: Fryderyk Chopin
Soliści: Konstanty Andrzej Kulka - skrzypce, Krzysztof Jabłoński - fortepian, Tomasz Strahl - wiolonczela
Reżyser nagrania: Julita Emanuiłow, Zbigniew Kusiak

Witold LUTOSŁAWSKI: Opera Omnia. Muzyka Kameralna CD Accord
Kompozytor: Witold Lutosławski
Soliści: Krzysztof Jakowicz - skrzypce, Andrzej Bauer - wiolonczela, Jakub Jakowicz - skrzypce, Radosław Pujanek - skrzypce, Marcin Markowicz - skrzypce, Artur Rozmysłowicz - altówka, Maciej Młodawski - wiolonczela, Bartosz Bednarczyk - fortepian, Elżbieta Zawadzka - fortepian, Jan Krzysztof Broja - fortepian
Orkiestra/Zespół: LUTOSŁAWSKI QUARTET WROCŁAW
Dyrygent/Kierownik Artystyczny: Marcin Markowicz
Reżyser nagrania: Andrzej Sasin, Aleksandra Nagórko, Antoni Grzymała

Apolinary SZELUTO - Camerata Vistula DUX
Kompozytor: Apolinary Szeluto (1884-1966)
Soliści: Konstanty Andrzej Kulka - skrzypce, Andrzej Wróbel - wiolonczela, Andrzej Tatarski - fortepian
Orkiestra/Zespół: CAMERATA VISTULA
Reżyser nagrania: Małgorzata Polańska, Marcin Domżał, Marcin Guz

Karol SZYMANOWSKI: Utwory na skrzypce i fortepian: Kaja Danczowska, Justyna Danczowska Polskie Radio SA
Kompozytor: Karol Szymanowski
Soliści: Kaja Danczowska, Justyna Danczowska
Reżyser nagrania: Gabriela Blicharz, Lech Dudzik

Karol SZYMANOWSKI: Utwory na skrzypce i fortepian: Piotr Pławner, Wojciech Świtała DUX
Kompozytor: Karol Szymanowski
Soliści: Piotr Pławner - skrzypce, Wojciech Świtała - fortepian
Reżyser nagrania: Małgorzata Polańska

Album Roku Muzyka Solowa

Fryderyk CHOPIN: Janusz Olejniczak DUX
Kompozytor: Fryderyk Chopin
Soliści: Janusz Olejniczak - fortepian
Reżyser nagrania: Małgorzata Polańska, Lech Tołwiński

Fryderyk CHOPIN: Polonezy - Barbara Hesse-Bukowska Polskie Radio SA
Kompozytor: Fryderyk Chopin
Soliści: Barbara Hesse-Bukowska
Reżyser nagrania: Kazimierz Marcinkowski

HAYDN, BEETHOVEN, MOZART - Rafał Blechacz Deutsche Grammophon / Universal Music Polska
Kompozytor: Joseph Haydn, Ludwig van Beethoven, Wolfgang Amadeus Mozart
Soliści: Rafał Blechacz
Reżyser nagrania: Mark Buecker


Polish Music. Łukasz Kuropaczewski Polskie Radio SA/Ponte Art Production
Kompozytor: Witold Lutosławski, Aleksander Tansman
Soliści: Łukasz Kuropaczewski
Reżyser nagrania: Ewa Guziołek-Tubelewicz

Karol SZYMANOWSKI: Utwory na fortepian - Joanna Domańska DUX
Kompozytor: Karol Szymanowski
Soliści: Joanna Domańska - fortepian
Reżyser nagrania: Małgorzata Polańska

Album Roku Muzyka Symfoniczna i Koncertująca

CHOPIN. Halina Czerny-Stefańska Polskie Nagrania "Muza"
Kompozytor: Fryderyk Chopin
Soliści: Halina Czerny-Stefańska
Orkiestra/Zespół: ORKIESTRA SYMFONICZNA FILHARMONII NARODOWEJ
Dyrygent/Kierownik Artystyczny: Bohdan Wodiczko
Reżyser nagrania: Janusz Urbański

KARŁOWICZ: Koncert skrzypcowy A-dur op. 8, Odwieczne Pieśni op. 10, SACD & CD BeArTon
Kompozytor: Mieczysław Karłowicz
Soliści: Agata Szymczewska - skrzypce
Orkiestra/Zespół: SINFONIA VARSOVIA
Dyrygent/Kierownik Artystyczny: Jerzy Maksymiuk
Reżyser nagrania: Julita Emanuiłow, Zbigniew Kusiak


SEROCKI, BAIRD, KRENZ: Koncerty fortepianowe DUX
Kompozytor: Kazimierz Serocki, Tadeusz Baird, Jan Krenz
Soliści: Adam Wodnicki - fortepian
Orkiestra/Zespół: NARODOWA ORKIESTRA SYMFONICZNA POLSKIEGO RADIA W KATOWICACH
Dyrygent/Kierownik Artystyczny: Tadeusz Wojciechowski, Jerzy Swoboda
Reżyser nagrania: Beata Jankowska-Burzyńska

Karol SZYMANOWSKI: 4 Symfonie Polskie Radio SA
Kompozytor: Karol Szymanowski
Soliści: Izabella Kłosińska, Ewa Kupiec
Orkiestra/Zespół: NARODOWA ORKIESTRA SYMFONICZNA POLSKIEGO RADIA, CHÓR POLSKIEGO RADIA
Dyrygent/Kierownik Artystyczny: Kazimierz Kord

Karol SZYMANOWSKI: Pieśni z orkiestrą Polskie Radio SA
Kompozytor: Karol Szymanowski
Soliści: Urszula Kryger, Iwona Sobotka
Orkiestra/Zespół: NARODOWA ORKIESTRA SYMFONICZNA POLSKIEGO RADIA W KATOWICACH
Dyrygent/Kierownik Artystyczny: Kazimierz Kord, Gabriel Chmura
Reżyser nagrania: Beata Jankowska-Burzyńska, Wojciech Marzec

Album Roku Muzyka Współczesna

Marian BORKOWSKI: Hymnus Musica Sacra Edition
Kompozytor: Marian Borkowski
Soliści: Małgorzata Armanowska, KRAKOWSKA GRUPA PERKUSYJNA, Andrzej Chorosiński
Orkiestra/Zespół: POLSKI CHÓR KAMERALNY, THE HOLST SINGERS, CHÓR KATEDRY WARSZAWSKO-PRASKIEJ "MUSICA SACRA", ORKIESTRA I CHÓR FILHARMONII PODLASKIEJ, CHÓR ATK, CHÓR UNIWERSYTETU WARSZAWSKIEGO
Dyrygent/Kierownik Artystyczny: Piotr Borkowski, Kazimierz Szymonik, Jan Łukaszewski, Stephen Layton, Violetta Bielecka
Reżyser nagrania: Andrzej Brzoska, Witold Osiński, Zbigniew Kusiak, Ewa Guziołek-Tubelewicz, Katarzyna Rakowiecka

Henryk Mikołaj GÓRECKI: String Quartets EMI Music Poland
Kompozytor: Henryk Mikołaj Górecki
Orkiestra/Zespół: KWARTET ŚLĄSKI (Szymon Krzeszowiec, Arkadiusz Kubica, Łukasz Syrnicki, Piotr Janosik)
Reżyser nagrania: Beata Jankowska-Burzyńska

Krzysztof MEYER: Concertos DUX
Kompozytor: Krzysztof Meyer
Soliści: Boris Pergamenschikow - wiolonczela, Magdalena Rezler - skrzypce, Eduard Brunnel - klarnet
Orkiestra/Zespół: NARODOWA ORKIESTRA SYMFONICZNA POLSKIEGO RADIA W KATOWICACH
Dyrygent/Kierownik Artystyczny: Antoni Wit, Gabriel Chmura
Reżyser nagrania: Beata Jankowska-Burzyńska

Młodzi kompozytorzy w hołdzie Fryderykowi Chopinowi DUX
Kompozytor: Stanisław Bromboszcz, Michał Dobrzyński, Marcin Gumiela, Paweł Hendrich, Kryštof Mařatka, Michał Moc, Dariusz Przybylski, Weronika Ratusińska, Marcin Stańczyk, Marcin Tomasz Strzelecki, Agnieszka Stulgińska, Sławomir Zamuszko, Wojciech Ziemowit Zych
Soliści: Jarosław Kaliski - fortepian, Bolesław Siarkiewicz - skrzypce, Karol Wroniszewski - wiolonczela, Tomasz Gumiela - fortepian, Tomasz Żymła - klarnet, Mateusz Konopka - puzon, Dorota Wyciślik - fortepian, Stanisław Lasoń - wiolonczela, Hu Chenyun - suona, Michał Moc - akordeon, Paweł Gusnar - saksofon, Michał Górczyński - klarnet, Lubomir Jarosz - trąbka, Zbigniew Monkiewicz - waltornia, Leszek Lorent - perkusja, Szymon Linette - perkusja, Maciej Piszek - fortepian, Zofia Dowgiałło - harfa, Marcin Suszycki - skrzypce, Aleksandra Demowska - altówka, Karol Marianowski - wiolonczela, Katarzyna Drogosz - fortepian, Barbara Zdziarska - skrzypce, Maria Tomala - altówka, Ewald Wawrzyniuk - kontrabas, Mateusz Sztabiński - fortepian, Marcin Stańczyk - fortepian, Adam Bogacki - kontrabas, Ewa Mizerska - wiolonczela
Orkiestra/Zespół: ORKIESTRA "ŚLĄSCY KAMERALIŚCI", ORKIESTRA MUZYKI NOWEJ, SHANGHAI SYMPHONY ORCHESTRA, ORKIESTRA KAMERALNA "AUKSO", NEOQUARTET (Karolina Piątkowska-Nowicka, Paweł Kapica, Michał Markiewicz, Krzysztof Pawłowski), LUTOSŁAWSKI PIANO DUO (Emilia Sitarz, Bartłomiej Wąsik)
Dyrygent/Kierownik Artystyczny: Szymon Bywalec, Zhang Yi, Marek Moś, Monika Wolińska, Aleksander Lasoń
Reżyser nagrania: Marcin Domżał, Marcin Guz

Paweł MYKIETYN: Speechless Song Polskie Wydawnictwo Audiowziualne
Kompozytor: Paweł Mykietyn
Soliści: Jacek Laszczkowski (sopran męski), Maciej Piszek (fortepian), Jerzy Artysz (baryton), Viola Łabanow (klawesyn), Andrzej Bauer (wiolonczela)
Orkiestra/Zespół: POLSKA ORKIESTRA RADIOWA; KWARTET DAFO
Dyrygent/Kierownik Artystyczny: Jacek Rogala, Przemysław Fiugajski
Reżyser nagrania: Lech Dudzik, Gabriela Blicharz, Andrzej Sasin, Aleksandra Nagórko, Antoni Grzymała

Album Roku Recital Wokalny, Opera, Operetka

CHERUBINI - Lodoïska Polskie Radio SA / Stow. im. Ludwiga van Beethovena
Kompozytor: Luigi Cherubini
Soliści: Sofia Soloviy, Małgorzata Pańko, Tadeusz Szlenkier, Alexander Korner, Lionel Lhöte, Wojciech Gierlach, Remigiusz Łukomski, Bogusław Kowalski, Bogdan Desoń, Łukasz Smołka, Janusz Styszko
Orkiestra/Zespół: POLSKA ORKIESTRA RADIOWA, CAMERATA SILESIA, CHÓR POLSKIEGO RADIA
Dyrygent/Kierownik Artystyczny: Łukasz Borowicz, Marek Kluza (Chór PR), Anna Szostak (Camerata Silesia), Christa Ludwig (konsultant artystyczny)
Reżyser nagrania: Lech Dudzik, Gabriela Blicharz, Julita Emanuiłow

Karol SZYMANOWSKI: Król Roger (DVD) Polskie Wydawnictwo Audiowizualne
Kompozytor: Karol Szymanowski
Soliści: Andrzej Dobber, Aleksandra Buczek, Rafał Mojzner, Pavlo Tolstoy, Radosław Żukowski, Barbara Bagińska
Orkiestra/Zespół: ORKIESTRA I CHÓR OPERY WROCŁAWSKIEJ; CHÓR KAMERALNY ANGELUS
Dyrygent/Kierownik Artystyczny: Ewa Michnik; Mariusz Treliński (reżyser)
Reżyser nagrania: Katarzyna Adamik


Karol SZYMANOWSKI: Pieśni op. 5, 7, 32, 41, 54 DUX
Kompozytor: Karol Szymanowski
Soliści: Anna Radziejewska - mezzosopran, Mariusz Rutkowski – fortepian
Reżyser nagrania: Małgorzata Polańska

Fonograficzny Debiut Roku

CHÓR OPERY I FILHARMONII PODLASKIEJ - DYR. VIOLETTA BIELECKA (album GÓRECKI, MORYTO, SZYMANOWSKI - Pieśni kurpiowskie)
Jacek KORTUS(album CHOPIN, LISZT: Sonaty)
SILESIAN GUITAR OCTET (album Silesian Guitar Octet - Oct.opus)

Kompozytor Roku

Marian BORKOWSKI

Henryk Mikołaj GÓRECKI

Stanisław MORYTO

Paweł MYKIETYN

Paweł SZYMAŃSKI

Najwybitniejsze Nagranie Muzyki Polskiej

Marian BORKOWSKI: Hymnus Musica Sacra Edition
Kompozytor: Marian Borkowski
Soliści: Małgorzata Armanowska, KRAKOWSKA GRUPA PERKUSYJNA, Andrzej Chorosiński
Orkiestra/Zespół: POLSKI CHÓR KAMERALNY, THE HOLST SINGERS, CHÓR KATEDRY WARSZAWSKO-PRASKIEJ "MUSICA SACRA", ORKIESTRA I CHÓR FILHARMONII PODLASKIEJ, CHÓR ATK, CHÓR UNIWERSYTETU WARSZAWSKIEGO
Dyrygent/Kierownik Artystyczny: Piotr Borkowski, Kazimierz Szymonik, Jan Łukaszewski, Stephen Layton, Violetta Bielecka
Reżyser nagrania: Andrzej Brzoska, Witold Osiński, Zbigniew Kusiak, Ewa Guziołek-Tubelewicz, Katarzyna Rakowiecka

CHOPIN. Halina Czerny-Stefańska Polskie Nagrania "Muza"
Kompozytor: Fryderyk Chopin
Soliści: Halina Czerny-Stefańska
Orkiestra/Zespół: ORKIESTRA SYMFONICZNA FILHARMONII NARODOWEJ
Dyrygent/Kierownik Artystyczny: Bohdan Wodiczko
Reżyser nagrania: Janusz Urbański

KARŁOWICZ: Koncert skrzypcowy A-dur op. 8, Odwieczne Pieśni op. 10, SACD & CD BeArTon
Kompozytor: Mieczysław Karłowicz
Soliści: Agata Szymczewska - skrzypce
Orkiestra/Zespół: SINFONIA VARSOVIA
Dyrygent/Kierownik Artystyczny: Jerzy Maksymiuk
Reżyser nagrania: Julita Emanuiłow, Zbigniew Kusiak

Paweł MYKIETYN: Speechless Song Polskie Wydawnictwo Audiowziualne
Kompozytor: Paweł Mykietyn
Soliści: Jacek Laszczkowski (sopran męski), Maciej Piszek (fortepian), Jerzy Artysz (baryton), Viola Łabanow (klawesyn), Andrzej Bauer (wiolonczela)
Orkiestra/Zespół: POLSKA ORKIESTRA RADIOWA; KWARTET DAFO
Dyrygent/Kierownik Artystyczny: Jacek Rogala, Przemysław Fiugajski
Reżyser nagrania: Lech Dudzik, Gabriela Blicharz, Andrzej Sasin, Aleksandra Nagórko, Antoni Grzymała


POLSKI CHÓR KAMERALNY Musica Sacra Edition
Kompozytor: Penderecki, Kilar, Borkowski, Łukaszewski, Chyrzyński, Kowalski-Banasewicz
Orkiestra/Zespół: POLSKI CHÓR KAMERALNY
Dyrygent/Kierownik Artystyczny: Jan Łukaszewski
Reżyser nagrania: Andrzej Brzoska


JAZZ

Jazzowy Album Roku

Piotr BARON Celestis
Sanctus Sanctus Sanctus

HERDZIN, PODKOWA, WEGEHAUPT, KONRAD 4everMUSIC
Belcanto Semplice

MARCIN WASILEWSKI TRIO ECM/ Universal Music Polska
January


Grzegorz NAGÓRSKI BCD Records
Dedication

Aga ZARYAN COSMOPOLIS / 4everMUSIC
Live At Palladium

Jazzowy Muzyk Roku

PIOTR BARON
GRZEGORZ NAGÓRSKI
ADAM PIEROŃCZYK
MICHAŁ TOKAJ
MARCIN WASILEWSKI

Jazzowy Fonograficzny Debiut Roku

GRZEGORZ NAGÓRSKI
RAFAŁ SARNECKI
ANIA STĘPNIEWSKA



MUZYKA ROZRYWKOWA

Produkcja Muzyczna Roku

ACID DRINKERS: Verses of Steel (Mystic Production)
Maciej STAROSTA i Aleksander MENDYK (produkcja) oraz Jacek MIŁASZEWSKI, Przemysław WEJMANN, Maciej FEDEK (realizacja)

COMA: Hipertrofia (SonyBMG Music Entertainment Polska)
COMA (produkcja muzyczna) i Tomasz ZALEWSKI (realizacja)

Ania DĄBROWSKA: W spodniach czy w sukience (SonyBMG Music Entertainment Polska)
Ania DĄBROWSKA, Bogdan KONDRACKI i Kuba GALIŃSKI (produkcja muzyczna) oraz JAZZBOY PRODUCTION (realizacja)

KAPELA ZE WSI WARSZAWA: Wymixowanie (KAYAX Production & Publishing)

Maria PESZEK: Maria Awaria (KAYAX Production & Publishing)

ANDRZEJ SMOLIK (produkcja muzyczna i realizacja)

Wydawnictwo Specjalne - Najlepsza Oprawa Graficzna

COMA (SonyBMG Music Entertainment Polska)
Hipertrofia
projekt graficzny: Rafał MATUSZAK

Ania DĄBROWSKA (SonyBMG Music Entertainment Polska)
W spodniach czy w sukience
projekt graficzny: Macio MORETTI (Maciej Moruś)

NOSOWSKA (QL Music)
Osiecka
projekt graficzny: Macio MORETTI (Maciej Moruś)

Maria PESZEK (Kayax Production & Publishing)
Maria awaria
projekt graficzny: EDEK

SILVER ROCKET (SonyBMG Music Entertainment Polska)
Tesla
projekt graficzny: Mariusz SZYPURA, Grzegorz DOMARADZKI

Kompozytor Roku

ACID DRINKERS
ANIA DĄBROWSKA
PIOTR KUPICHA
ANDRZEJ SMOLIK
WOJCIECH WAGLEWSKI

Autor Roku

ANIA DĄBROWSKA
KAPELA ZE WSI WARSZAWA
L.U.C.
MARIA PESZEK
WOJCIECH WAGLEWSKI

Najlepszy Album Zagraniczny

AC/DC (SonyBMG)
Black Ice

Erykah BADU (Universal Music Polska)
New Amerykah, Part One


COLDPLAY (EMI Music Poland)
Viva La Vida

KINGS OF LEON (SonyBMG)
Only By The Night

METALLICA (Universal Music Polska)
Death Magnetic

Album Roku FOLK/MUZYKA ŚWIATA

Andrzej BACHLEDA & THE TECHNICOLOR ORCHESTRA (KAYAX / AGORA SA)
Time Ruines

BALKANIKA (Dream Music Sp. z o.o.)
Balkan Koncept

KAPELA ZE WSI WARSZAWA (KAYAX Production & Publishing)
Wymixowanie


MAZOWSZE (Agencja Artystyczna MTJ)
Z piosenką przez świat

TREBUNIE TUTKI & TWINKLE BROTHERS (AGORA SA)
Songs Of Glory - Pieśni Chwały

Album Roku PIOSENKA POETYCKA

Grzegorz BUKAŁA; "Nie-za-duża Orkiestra" Marcina Partyki, Kwartet smyczkowy "The Strings" (Polskie Radio SA)
Pocztówki z Macondo

CZERWONY TULIPAN (Agencja Artystyczna MTJ)
Obrazy i obrazki - Koncert na Zamku w Olsztynie

Katarzyna GRONIEC (LUNA Music)
Na żywo

NOSOWSKA (QL Music)
Osiecka


ZESPÓŁ REPREZENTACYJNY (AGORA SA)
Kumple to grunt

Album Roku BLUES

AFTER BLUES (Impresariat Zachodniopomorski)
Zobacz jak pięknie

BLUES FLOWERS (Flower Records)
Smacznego!

GRZEGORZ KAPOŁKA TRIO (Box Music)
Blue Blues 3

KASA CHORYCH (JAM RECORDS)
Koncertowo


Magda PISKORCZYK (Artgraff)
Magda Live

Album Roku ROCK

BORYSEWICZ CICHOŃSKI HOŁDYS JURECKI KLICH KRÓLIK RADULI AGORA SA RIEDEL STYCZYŃSKI SYGITOWICZ ŚCIERAŃSKI WAGLEWSKI (AGORA SA)
Hej Jimi. Polskie Gitary grają Hendrixa

COMA (SonyBMG Music Entertainment Polska)
Hipertrofia


DE PRESS (Agencja Artystyczna MTJ)
Zre nas konsumpcja

HOMO TWIST (EMI Music Poland)
Matematyk

RENTON (Polskie Radio SA)
Take Off

Album Roku HEAVY

ACID DRINKERS (Mystic Production)
Verses of Steel


BEHEMOTH (Regain Records)
At The Arena Ov Aion - LIVE Apostatsy

BLACK RIVER (Mystic Production)
Black River

FRONTSIDE (Mystic Production)
Teoria konspiracji

TOTENTANZ (Mystic Production)
Zimny dom

Album Roku HIP-HOP / R & B

ABRADAB (I-M-T / My Music)
Ostatni poziom kontroli

FISZ EMADE (Asfalt Records)
Heavi Metal


MARIKA (EMI Music Poland)
Plenty

O.S.T.R. (Asfalt Records)
Ja tu tylko sprzątam

PINNAWELA (Penguin Records)
Soulahili

Album Roku MUZYKA ALTERNATYWNA

CZESŁAW ŚPIEWA (Mystic Production)
Tesco Value

OSZIBARACK (2.47 Production)
Plim Plum Plam

Maria PESZEK (Kayax Production & Publishing)
Maria awaria


PUSTKI (AGORA/Chaos Management Group)
Koniec kryzysu

WAGLEWSKI FISZ EMADE (AGORA SA)
Męska Muzyka

Album Roku POP

CZESŁAW ŚPIEWA (Mystic Production)
Debiut


Ania DĄBROWSKA (SonyBMG Music Entertainment Polska)
W spodniach czy w sukience

Dorota MIŚKIEWICZ (SonyBMG Music Entertainment Polska)
Caminho

SILVER ROCKET (SonyBMG Music Entertainment Polska)
Tesla

VOO VOO (EMI Music Poland)
Samo Voo Voo

Nowa Twarz Fonografii

CZESŁAW ŚPIEWA
JUNE
NATALIA LESZ
MANCHESTER
MARIKA
PECTUS

Grupa Roku

BRACIA
COMA
CZESŁAW ŚPIEWA
FEEL
KAPELA ZE WSI WARSZAWA

Wokalistka Roku

ANIA DĄBROWSKA
DOROTA MIŚKIEWICZ
NATU (NATALIA PRZYBYSZ)
KATARZYNA NOSOWSKA
MARIA PESZEK

Wokalista Roku

PIOTR CUGOWSKI
PIOTR KUPICHA
MACIEJ MALEŃCZUK
CZESŁAW MOZIL
PIOTR ROGUCKI

Videoklip Roku

COMA (SonyBMG Music Entertainment Polska)
Zero osiem wojna
reż. videoklipu: Maciej STERŁO-ORLICKI

CZESŁAW ŚPIEWA (Mystic Production)
Maszynka do świerkania
reż. videoklipu: Mads Nygaard HEMMINGSEN

Ania DĄBROWSKA (SonyBMG Music Entertainment Polska)
Nigdy więcej nie tańcz ze mną
reż. videoklipu: Ania DĄBROWSKA

Maria PESZEK (Kayax Production & Publishing)
Rosół
reż. videoklipu: ROY

SOKÓŁ feat. PONO (Prosto Label)
W aucie
reż. videoklipu: Kuba ŁUBNIEWSKI

Piosenka Roku

CZESŁAW ŚPIEWA (Mystic Production)
Maszynka do świerkania


Ania DĄBROWSKA (SonyBMG Music Entertainment Polska)
Nigdy więcej nie tańcz ze mną

FEEL (GORGO / EMI Music Poland)
Jak anioła głos

NOSOWSKA (QL Music)
Kto tam u ciebie jest?

Maria PESZEK (Kayax Production & Publishing)
Rosół


NAJWIĘCEJ NOMINACJI DO NAGRODY FRYDERYK 2009 OTRZYMALI:

8 NOMINACJI:

ANIA DĄBROWSKA
album roku pop, piosenka roku, wokalistka roku, kompozytor i autor roku, produkcja muzyczna roku, videoklip roku oraz nominacja dla projektu graficznego albumu „W spodniach czy w sukience” (Macio Moretti)

7 NOMINACJI:

CZESŁAW ŚPIEWA
album roku muzyka alternatywna, album roku pop, piosenka roku, wokalista roku (Czesław Mozil), grupa roku, nowa twarz fonografii oraz nominacja dla videoclipu do piosenki „Maszynka do świerkania” (Mads Nygaard Hemmingsen)
MARIA PESZEK
album roku muzyka alternatywna, piosenka roku, wokalistka roku, autor roku, produkcja muzyczna roku (Andrzej Smolik) oraz nominacja dla videoclipu do piosenki „Rosół” (ROY) i dla projektu graficznego albumu „Maria Awaria” (EDEK)

6 NOMINACJI:

COMA
album roku rock, wokalista roku (Piotr Rogucki), grupa roku, produkcja muzyczna roku oraz nominacja dla videoclipu do piosenki „Zero osiem wojna” (Maciej Sterło-Orlicki) i dla projektu graficznego albumu „Hipertrofia” (Rafał Matuszak)