Newsletter dla członków ZPAV Pobierz Kontakt Słownik Aktualności English Znajdź nas: Znajdź nas www.facebook.com

Nominowani i laureaci 2011

MUZYKA POWAŻNA

Album Roku Muzyka Chóralna i Oratoryjna

Benjamin Britten – War Requiem. Sir Neville Marriner Soliton
Kompozytor: Benjamin Britten
Wykonawcy: Orkiestra Symfoniczna Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku
Dyrygent/Kierownik Artystyczny: Sir Neville Marriner
Reżyser nagrania: Igor Budaj

Laudate Dominum. Chór Katedry Warszawsko-Praskiej "Musica Sacra" Musica Sacra Edition
Kompozytor: Zoltan Kodaly, Benjamin Britten, John Rutter, Idzi O. Mański, Irena Pfeiffer, Stanisław Kwiatkowski, Kazimierz Wiłkomirski, Stanisław Moryto, Marian Borkowski, Łukasz Farcinkiewicz, Paweł Łukaszewski
Wykonawcy: Chór Katedry Warszawsko-Praskiej Musica Sacra, Malgorzata Wrzosek, Sylwia Łańcucka, Łukasz Farcinkiewicz, Joanna Łukaszewska, Anna Maria Krawczykiewicz, Grzegorz Cessak, Andrzej Klepacki, Maria Muszyńska, Sandra Kopijkowska, Marcin Łukaszewski
Dyrygent/Kierownik Artystyczny: Paweł Łukaszewski
Reżyser nagrania: Andrzej Brzoska

Stanisław Moniuszko – Masses. Vol. 2 DUX
Kompozytor: Stanisław Moniuszko
Wykonawcy: Agnieszka Rehlis, Andrzej Białko, Jarosław Bręk, Marta Boberska, Rafał Bartmiński, Chór Filharmonii Narodowej
Dyrygent/Kierownik Artystyczny: Henryk Wojnarowski
Reżyser nagrania: Małgorzata Polańska

Album Roku Muzyka Dawna i Barokowa

Johann Sebastian Bach - Goldberg Variations. Alina Ratkowska Sarton Records
Kompozytor: Johann Sebastian Bach
Wykonawcy: Alina Ratkowska
Reżyser nagrania: Katarzyna Rakowiecka

Koželuh, Rejcha, Vořišek - Symphonies. Wrocławska Orkiestra Barokowa CD Accord Music Edition
Kompozytor: Leopold Koželuh, Antonin Rejcha, Jan Vaclav Hugo Vořišek
Wykonawcy: Wrocławska Orkiestra Barokowa
Dyrygent/Kierownik Artystyczny: Jarosław Thiel
Reżyser nagrania: Aleksandra Nagórko, Antoni Grzymała

Bartłomiej Pękiel - Missa Brevis, Missa Pulcherrima, Motety. Il Canto DUX
Kompozytor: Bartłomiej Pękiel
Wykonawcy: IL CANTO
Dyrygent/Kierownik Artystyczny: Michał Straszewski
Reżyser nagrania: Małgorzata Polańska, Lech Tołwiński, Marcin Domżał

Tabulatura Warszawskiego Towarzystwa Muzycznego, Renaissance Polish Music Pol. Tow. Muz Dawnej, Travers
Kompozytor: Jakub Sowa, Marcin Wartecki, Krzysztof Klabon, Marcin Leopolita, Anonim
Wykonawcy: ARS NOVA, sol. Weronika Grozdew-Kołacińska, Dagmara Barna
Dyrygent/Kierownik Artystyczny: Jacek Urbaniak
Reżyser nagrania: Piotr Grinholc

Mikołaj Zieleński – Opera Omnia vol. 4 DUX
Kompozytor: Mikołaj Zieleński
Wykonawcy: Emma Kirkby, Joel Frederiksen, Zygmunt Magiera, Łukasz Motkowicz, Andrzej Białko, Susi Ferfoglia, Collegium Zieleński
Dyrygent/Kierownik Artystyczny: Stanisław Gałoński
Reżyser nagrania: Małgorzata Polańska, Marcin Domżał

Album Roku Muzyka Kameralna

Aqua e Vinho. Kuropaczewski, Szymczewska, Zdunik, Ponte Art Promotion, Polskie Radio
Staśkiewicz, Budnik-Gałązka
Kompozytor: Antonio Vivaldi, Manuel de Falla, Izaak Albeniz, Bela Bartok, Egberto Gismonti, Luigi Boccherini
Wykonawcy: Łukasz Kuropaczewski, Agata Szymczewska, Anna Maria Staśkiewicz, Katarzyna Budnik-Gałązka, Marcin Zdunik
Reżyser nagrania: Ewa Guziołek-Tubelewicz

Fryderyk Chopin - The Complete Chamber Works. Bartłomiej Nizioł, Jan Kalinowski, Marek Szlezer DUX
Kompozytor: Fryderyk Chopin
Wykonawcy: Bartłomiej Nizioł, Jan Kalinowski, Marek Szlezer
Reżyser nagrania: Małgorzata Polańska

Bohuslav Martinů - Utwory kameralne DUX
Agata Igras-Sawicka, Bartłomiej Nizioł, Marcin Zdunik, Mariusz Rutkowski
Kompozytor: Bohuslav Martinů
Wykonawcy: Agata Igras-Sawicka, Bartłomiej Nizioł, Marcin Zdunik, Mariusz Rutkowski
Reżyser nagrania: Lech Tołwiński, Marcin Domżał

Obrazki z wystawy. Bałtycki Kwintet Dęty Soliton
Kompozytor: M.Musorgski, M.Ravel, F.Chopin
Wykonawcy: Bałtycki Kwintet Dęty
Kierownik Artystyczny: Karol Respondek
Reżyser nagrania: Jacek Puchalski

Karol Szymanowski – Complete Violin-Piano Works. Sławomir Tomasik, Robert Morawski FFV Records
Kompozytor: Karol Szymanowski
Wykonawcy: Sławomir Tomasik, Robert Morawski
Kierownik Artystyczny: Sławomir Tomasik
Reżyser nagrania: Witold Osiński, Klementyna Walczyna
-

Album Roku Muzyka Symfoniczna i Koncertująca

Bruch, Wieniawski, Mendelssohn. Agata Szymczewska Stow. Beethovena/Universal Music Polska
Kompozytor: Max Bruch, Henryk Wieniawski, Felix Mendelssohn
Wykonawcy: Agata Szymczewska, Sinfonia Iuventus
Dyrygent/Kierownik Artystyczny: John Axelrod, Tadeusz Wojciechowski
Reżyser nagrania: Zbigniew Kusiak

Piotr Czajkowski - Symfonia Patetyczna. Orkiestra Sinfonia Varsovia Orkiestra Sinfonia Varsovia
Kompozytor: Piotr Czajkowski
Wykonawcy: Orkiestra Sinfonia Varsovia
Dyrygent/Kierownik Artystyczny: Jerzy Semkow
Reżyser nagrania: Gabriela Blicharz, Lech Dudzik

Witold Lutosławski Opera omnia - Symfonie nr 2 i 4 CD Accord Music Edition
Kompozytor: Witold Lutosławski
Wykonawcy: NFM Orkiestra Filharmonii Wrocławskiej
Dyrygent/Kierownik Artystyczny: Jacek Kaspszyk
Reżyser nagrania: Andrzej Sasin, Aleksandra Nagórko

Jadwiga Romańska – Recital Opera Polskie Nagrania „Muza”
Kompozytor: Verdi, Rossini, Puccini, Mozart, Moniuszko, Delibes, Donizetti, Różycki
Wykonawcy: Jadwiga Romańska, Orkiestra Polskiego Radia, Orkiestra Polskiego Radia I Telewizji w Krakowie, WOSPR w Katowicach, Krakowska Orkiestra Polskiego Radia, Orkiestra Polskiego Radia i Telewizji
Dyrygent/Kierownik Artystyczny: Zdzisław Górzyński, Włodzimierz Kamirski, Włodzimierz Ormicki, Jerzy Gert, Andrzej Straszyński
Reżyser nagrania: Różni

Wydanie Narodowe Chopina w formacie Super Audio [część 1] SACD&CD. BeArTon
Janusz Olejniczak, Orkiestra Kameralna AUKSO
Kompozytor: Fryderyk Chopin
Wykonawcy: Janusz Olejniczak, Orkiestra Kameralna AUKSO
Dyrygent/Kierownik Artystyczny: Marek Moś
Reżyser nagrania: Julita Emanuiłow, Beata Jankowska-Burzyńska

Album Roku Recital Solowy

Fryderyk Chopin International Chopin Piano Competition – Zwycięzcy/The Winners
TIFC/Polskie Nagrania “Muza”
Kompozytor: Fryderyk Chopin
Wykonawcy: Lev Oborin, Alexandre Uninsky, Yakov Zak, Halina Czerny-Stefańska, Adam Harasiewicz, Maurizio Pollini, Martha Argerich, Garrick Ohlsson, Kristian Zimerman, Dang Thai-Son, Kevin Kenner, Philippe Gusiano, Aleksei Sultanov, Yundi Li, Rafał Blechacz
Reżyser nagrania: Różni

Iwona Hossa with Krzysztof Meisinger sings Karłowicz and Faure Orfeus Music
Kompozytor: Mieczysław Karłowicz, Gabriel Faure
Wykonawcy: Iwona Hossa - sopran, Krzysztof Meisinger - gitara klasyczna
Reżyser nagrania: Piotr Madziar

Stanisław Moniuszko - Ze „Śpiewników Domowych”. Pieśni. Jadwiga Rappé DUX
Kompozytor: Stanisław Moniuszko
Wykonawcy: Jadwiga Rappé - alt, Maja Nosowska - fortepian
Reżyser nagrania: Lech Dudzik

Schumann - Piano Works. Piotr Anderszewski EMI MUSIC
Kompozytor: Robert Schumann
Wykonawcy: Piotr Anderszewski - fortepian
Reżyser nagrania: Andrzej Sasin, Aleksandra Nagórko

Ysaÿe Impressions. Wojciech Koprowski CD Accord Music Edition
Kompozytor: Eugène Ysaÿe
Wykonawcy: Wojciech Koprowski - skrzypce
Reżyser nagrania: Andrzej Sasin, Aleksandra Nagórko, Antoni Grzymała

Album Roku Muzyka Współczesna

Augustyn - Do Ut Des. Kwartet Śląski, Agata Zubel, Jan Krzeszowiec CD Accord Music Edition
Kompozytor: Rafał Augustyn
Wykonawcy: Kwartet Śląski, Agata Zubel, Jan Krzeszowiec, Rafał Augustyn
Dyrygent/Kierownik Artystyczny: Rafał Augustyn
Reżyser nagrania: Beata Jankowska - Burzyńska

Marian Borkowski - Symphonic and Chamber Music Musica Sacra Edition
Kompozytor: Marian Borkowski
Wykonawcy: Różni
Dyrygent/Kierownik Artystyczny: Marian Borkowski
Reżyser nagrania: Różni

Krzysztof Herdzin - Symphonicum Universal Music Polska
Kompozytor: Krzysztof Herdzin
Wykonawcy: Orkiestra Sinfonia Varsovia, Krzysztof Herdzin, Jacek Kotlarski, Waldemar Malicki, Jerzy Główczewski, Piotr Baron
Dyrygent/Kierownik Artystyczny: Krzysztof Herdzin
Reżyser nagrania: Tadeusz Mieczkowski

Wojciech Kilar - Katowicom. Chór i Orkiestra Filharmonii Śląskiej DUX
Kompozytor: Wojciech Kilar
Orkiestra/Zespół: Chór i Orkiestra Filharmonii Śląskiej
Dyrygent/Kierownik Artystyczny: Mirosław Jacek Błaszczyk
Reżyser nagrania: Małgorzata Polańska

Maciejewski – Requiem Missa Pro Defunctis Polskie Nagrania „Muza”
Kompozytor: Roman Maciejewski
Wykonawcy: Zdzisława Donat, Jadwiga Rappé, Jerzy Knetig, Janusz Niziołek, Chór i Orkiestra Filharmonii Narodowej w Warszawie
Dyrygent/Kierownik Artystyczny: Tadeusz Strugała, kier. chóru Henryk Wojnarowski
Reżyser nagrania: Andrzej Lupa, Andrzej Sasin

Fonograficzny Debiut Roku

flute o’clock: Karolina Balińska, Ewa Liebchen (album: „flute o’clock - Now” – kat. Muzyka Współczesna)

Wojciech Koprowski (album: „Ysaÿe Impressions” – kat. Recital Solowy)

OPiUM Quartet (album: „ Back To Melody” – kat. Muzyka Współczesna)

Alina Ratkowska (album: „J.S. Bach - Goldberg Variations” – kat. Muzyka Dawna i Barokowa)

Wrocławska Orkiestra Barokowa (album: „Koželuh, Rejcha, Vořišek – Symphonies” – kat. Muzyka Dawna i Barokowa)

Kompozytor Roku

Rafał Augustyn

Marian Borkowski

Krzysztof Herdzin

Wojciech Kilar

Krzysztof Penderecki

Najwybitniejsze Nagranie Muzyki Polskiej

Augustyn - Do Ut Des. Kwartet Śląski, Agata Zubel, Jan Krzeszowiec CD Accord Music Edition
Kompozytor: Rafał Augustyn
Wykonawcy: Kwartet Śląski, Agata Zubel, Jan Krzeszowiec, Rafał Augustyn
Dyrygent/Kierownik Artystyczny: Rafał Augustyn
Reżyser nagrania: Beata Jankowska - Burzyńska

Marian Borkowski - Symphonic and Chamber Music Musica Sacra Edition
Kompozytor: Marian Borkowski
Wykonawcy: Różni
Dyrygent/Kierownik Artystyczny: Marian Borkowski
Reżyser nagrania: Różni

Leon Łukaszewski – Choral Music Musica Sacra Edition
Kompozytor: Leon Łukaszewski
Wykonawcy: Polski Chór Kameralny
Dyrygent/Kierownik Artystyczny: Jan Łukaszewski
Reżyser nagrania: Andrzej Brzoska

Maciejewski – Requiem Missa Pro Defunctis Polskie Nagrania „Muza”
Kompozytor: Roman Maciejewski
Wykonawcy: Zdzisława Donat, Jadwiga Rappé, Jerzy Knetig, Janusz Niziołek, Chór i Orkiestra Filharmonii Narodowej w Warszawie
Dyrygent/Kierownik Artystyczny: Tadeusz Strugała, kier. chóru Henryk Wojnarowski
Reżyser nagrania: Andrzej Lupa, Andrzej Sasin

Wydanie Narodowe Chopina w formacie Super Audio [część 1] SACD&CD. BeArTon
Janusz Olejniczak, Orkiestra Kameralna AUKSO
Kompozytor: Fryderyk Chopin
Wykonawcy: Janusz Olejniczak, Orkiestra Kameralna AUKSO
Dyrygent/Kierownik Artystyczny: Marek Moś
Reżyser nagrania: Julita Emanuiłow, Beata Jankowska-Burzyńska


JAZZ

Jazzowy Album Roku
Jerry Bergonzi, Jacek Kochan, Piotr Lemanczyk Trio Intuition
Three Point Shot

Robert Kubiszyn PROA RECORDS & UNIVERSAL MUSIC
Before Sunrise

Adam Pierończyk Quartet Jazzwerkstatt
El Buscador

Adam Pierończyk Quintet Jazzwerkstatt/ Muzeum Powstania Warszawskiego
Komeda – The Innocent Sorcerer

Warsaw Paris Jazz Quintet oraz orkiestra symfoniczna Perfect Girls &Friends Blue Note Agencja Artystyczna
Chopin Symphony Jazz Project

Aga Zaryan Blue Note Records
Looking Walking Being

Fonograficzny Debiut Roku

Maciej Fortuna Quartet

Robert Kubiszyn

NEW TRIO (Jan Smoczyński, Mateusz Smoczyński, Alex Zinger)

Jazzowy Kompozytor Roku

Maciej KOCIN Kociński

Robert Kubiszyn

Adam Pierończyk

Jan Smoczyński

Michał Tokaj

Jazzowy Muzyk Roku

Krzysztof Herdzin

Robert Kubiszyn

Maciej Obara

Adam Pierończyk

Michał Tokaj



MUZYKA ROZRYWKOWA

Produkcja Muzyczna Roku

Maciej ŚLIMAK Starosta i Przemysław PERŁA Wejmann (produkcja muzyczna) i Jacek Miłaszewski (realizacja)
za album: ACID DRINKERS – Fishdick Zwei – The Dick Is Rising Again

Bartek Dziedzic (produkcja muzyczna i realizacja) oraz Marcin Gajko (realizacja/mix) za album: BRODKA - Granda

Jonas Jensen, Jesper Andersen i Czesław Mozil (produkcja muzyczna) oraz Mikkel Gemzoe (realizacja)
za album: CZESŁAW ŚPIEWA - Pop

Ania Dąbrowska, Kuba Galiński i Bogdan Kondracki (produkcja muzyczna i realizacja)
za album: ANIA DĄBROWSKA - Movie

Andrzej Smolik (produkcja muzyczna i realizacja) oraz Rafał Smoleń i Maciej Cieślak (realizacja)
za album: SMOLIK – Smolik 4

Najlepsza Oprawa Graficzna Albumu

ACID DRINKERS Mystic Production
Fishdick Zwei – The Dick Is Rising Again
Projekt graficzny: Bartosz Zieliński, Łukasz Pach

Brodka Sony Music Entertainment Poland
Granda
Projekt graficzny: Monika Brodka, Bartek Arobal, Krzysztof Grabowski

CZESŁAW ŚPIEWA Mystic Production
Pop
Projekt graficzny: Monika Kuczyniecka, Mariusz Mrotek, Andrzej Grabowski, Maciej Grabowski

KUKULSKA&DĄBRÓWKA EMI Music Poland/Natalia Kukulska
CoMix
Projekt graficzny: Adam Żebrowski

NO!NO!NO! EMI Music Poland/Chaos Management Group
NO!NO!NO!
Projekt graficzny: TRUST, BART

Kompozytor Roku

Monika Brodka/Bartek Dziedzic

Seweryn Krajewski

Czesław Mozil

Andrzej Smolik

Grzegorz Turnau

Wojciech Waglewski

Autor Roku

Monika Brodka

Wojciech Młynarski

Czesław Mozil

Adam Nowak

Wojciech Waglewski

Najlepszy Album Zagraniczny

Jeff Beck Warner Music
Emotion & Commotion

Eric Clapton Warner Music
Clapton

Peter Gabriel EMI Music
Scratch My Back

Kings of Leon Sony Music
Come Around Sundown

SADE Sony Music
Soldier of Love

Album Roku FOLK/MUZYKA ŚWIATA

DAGADANA Offside Records
Maleńka

Martyna Jakubowicz & Żona Lota 4ever Music
Okruchy życia

Jan Trebunia-Tutka 4ever Music
Góry w sercu

Waglewski, Kosmowski, Gałażyn, Sadovska AGORA S.A.
Harmonia

Stasiek Wielanek & KAMELEON MTJ
Recydywa, piosenki spod celi

Album Roku PIOSENKA POETYCKA

MŁYNARSKI PLAYS MŁYNARSKI Mystic Production
Rebeka nie zejdzie dziś na kolację

RAZ DWA TRZY 4ever Music
SkąDokąd

RAZ DWA TRZY 4ever Music
20 lat

Stanisław Soyka Universal Music Polska
… tylko brać. Osiecka znana i nieznana

Grzegorz Turnau Mystic Production
Fabryka klamek

Album Roku ORYGINALNA ŚCIEŻKA DŹWIĘKOWA

Daniel Bloom Warner Music Poland
Wszystko co kocham O.S.T.

Michał Lorenc Polskie Radio
Różyczka

Leszek Możdżer Universal Music Polska
Kaczmarek by Możdżer

Album Roku ROCK

DEZERTER Mystic Production
Prawo do bycia idiotą

KIM NOWAK Universal Music Polska
Kim Nowak

Muniek Sony Music Entertainment Poland
Muniek

PERFECT EMI Music Poland
XXX

VOO VOO EMI Music Poland/Kiton Art
Wszyscy muzycy to wojownicy

Album Roku BLUES

Irek Dudek AGORA S.A.
Dudek Bluesy

HooDoo BAND Luna Music
HooDoo Band

IncarNations Kayax Production & Publishing
Radio Retro

J.J. BAND GutMusic Records
J.J. Band i przyjaciele grają utwory Tadeusza Nalepy - Blues

Sławek Wierzcholski & Nocna Zmiana Bluesa 4ever Music
Koncert w Suwałkach

Album Roku METAL

ACID DRINKERS Mystic Production
Fishdick Zwei – The Dick Is Rising Again

BLINDEAD Mystic Production
Affliction XXIX II MXMVI

CORRUPTION Mystic Production
Bourbon River Bank

FRONTSIDE Mystic Production
Zniszczyć wszystko

Titus Tommy Gunn Mystic Production
La Peneratica Svavolya

Album Roku MUZYKA KLUBOWA I ELEKTRONICZNA

Marek Biliński BiMa/Sonic
Mały książę

FOX Kayax Production & Publishing
Fox Box

Novika Kayax Production & Publishing
Lovefinder

Album Roku HIP-HOP/R&B/ Reggae

Abradab I-M-T/Fonografika
Abradabing

ELDO MyMusic Group
Zapiski z 1001 nocy

MARIKA EMI Music Poland
Put your shoes On/Put your shoes Off

NATU Mystic Production
Gram duszy

Ania Szarmach AGORA S.A.
Inna

Album Roku MUZYKA ALTERNATYWNA

D4D Mystic Production
Who’s Afraid Of?

MUCHY Sony Music Entertainment Poland
Notoryczni debiutanci

NO!NO!NO! EMI Music Poland/Chaos Management Group
NO!NO!NO!

POGODNO Mystic Production
Wasza Wspaniałość

Smolik, Abradab, Maleńczuk, Waglewski, Mitch&Mitch, Pogodno, Fisz Emade, Kim Nowak, DJ Eprom, OXY.GEN, Voo Voo, Jacaszek Polskie Radio
Męskie granie

Album Roku POP

Brodka Sony Music Entertainment Poland
Granda

CZESŁAW ŚPIEWA Mystic Production
Pop

Ania Dąbrowska Sony Music Entertainment Poland
Movie

KUKULSKA&DĄBRÓWKA EMI Music Poland/Natalia Kukulska
CoMix

Smolik Kayax Production & Publishing / Sony Music Entertainment Poland
Smolik 4

Fonograficzny Debiut Roku

THE BOOGIE TOWN

DAGADANA

FOX

MŁYNARSKI PLAYS MŁYNARSKI

TRES.B

Grupa Roku

ACID DRINKERS

COMA

CZESŁAW ŚPIEWA

RAZ DWA TRZY

VOO VOO

Wokalistka Roku

Monika Brodka

Ania Dąbrowska

Kayah

Natalia Kukulska

Gaba Kulka

Wokalista Roku

Kuba Badach

Czesław Mozil

Andrzej Piaseczny

Piotr Rogucki

Stanisław Soyka

Wideoklip Roku

ACID DRINKERS – Love Shack Mystic Production
Reżyser wideoklipu: Przemysław Chojnacki

AFROMENTAL – Rock’n’rollin Love EMI Music Poland
Reżyser wideoklipu: Mitja Okorn

BEHEMOTH - Alas, Lord Is Upon Me Mystic Production
Reżyser wideoklipu: Dariusz Szermanowicz

Brodka - W pięciu smakach Sony Music Entertainment Poland
Reżyser wideoklipu: Katarzyna Kijek, Przemysław Adamski

Ania Dąbrowska – Bang bang Sony Music Entertainment Poland
Reżyser wideoklipu: 2DajRektors: Rakowicz, Wyciszkiewicz

Piosenka Roku

ACID DRINKERS Mystic Production
Love Shack

Brodka Sony Music Entertainment Poland
Granda

Brodka Sony Music Entertainment Poland
W pięciu smakach

RAZ DWA TRZY 4ever Music
Dalej niż sięga myśl

RAZ DWA TRZY 4ever Music
Już



NAJWIĘCEJ NOMINACJI DO NAGRODY FRYDERYK 2011 OTRZYMALI:

9 NOMINACJI:

MONIKA BRODKA
Autor Roku, Kompozytor Roku, Wokalistka Roku, Album Roku Pop, Produkcja Muzyczna Roku, Wideoklip Roku, Najlepsza Oprawa Graficzna Albumu oraz 2 nominacje w kategorii Piosenka Roku.

7 NOMINACJI:

CZESŁAW MOZIL
Autor Roku, Kompozytor Roku, Wokalista Roku, Grupa Roku (Czesław Śpiewa), Album Roku Pop, Produkcja Muzyczna Roku, Najlepsza Oprawa Graficzna Albumu.

6 NOMINACJI:

ACID DRINKERS
Album Roku Metal, Grupa Roku, Piosenka Roku, Produkcja Muzyczna Roku, Wideoklip Roku, Najlepsza Oprawa Graficzna Albumu.

6 NOMINACJI:

RAZ DWA TRZY
Autor Roku (Adam Nowak), Grupa Roku, 2 nominacje w kategorii Album Roku Piosenka Poetycka, 2 nominacje w kategorii Piosenka Roku.

6 NOMINACJI:

WOJCIECH WAGLEWSKI
Autor Roku, Kompozytor Roku, Grupa Roku (Voo Voo), Album Roku Muzyka Alternatywna, Album Roku Rock, Album Roku Folk/Muzyka Świata.

PIOSENKA ROKU

ILLUSION MUSICART / POMATON EMI
SOLĄ W OKU

JULIA MARCELL MYSTIC PRODUCTION
MATRIOSZKA

NOSOWSKA SUPERSAM MUSIC
NOMADA

ANIA RUSOWICZ UNIVERSAL MUSIC POLSKA
ŚLEPA MIŁOŚĆ

ZAKOPOWER KAYAX PRODUCTION & PUBLISHING
BOSO


ALBUM ROKU POP

SEWERYN KRAJEWSKI SONY MUSIC ENTERTAINMENT POLAND
JAK TAM JEST

IZA LACH EMI MUSIC POLAND
KRZYK

MACIEJ MALEŃCZUK Z ZESPOŁEM PSYCHODANCING WARNER MUSIC POLAND
WYSOCKI MALEŃCZUKA

POLUZJANCI PENGUIN RECORDS
TRZY METRY PONAD ZIEMIĄ

ANIA RUSOWICZ UNIVERSAL MUSIC POLSKA
MÓJ BIG-BIT


WOKALISTKA

MONIKA BRODKA
EWA FARNA
JULIA MARCELL
KATARZYNA NOSOWSKA
ANIA RUSOWICZ

GRUPA ROKU

COMA
LUXTORPEDA
MYSLOVITZ
POLUZJANCI
ZAKOPOWER

FONOGRAFICZNY DEBIUT ROKU

LUXTORPEDA
MARCELINA
NEO RETROS
PROJEKT WARSZAWIAK
ANIA RUSOWICZ

ALBUM ROKU ROCK

COMA MYSTIC PRODUCTION
COMA


DERIGLASOFF LAUDANUM REKORDS
NOŻE

KAZIK NA ŻYWO SP RECORDS
BAR LA CURVA/PLAMY NA SŁOŃCU

LUXTORPEDA STAGE DIVING CLUB
LUXTORPEDA


MYSLOVITZ CHAOS MANAGEMENT GROUP/EMI MUSIC POLAND
NIEWAŻNE JAK WYSOKO JESTEŚMY...

ALBUM ROKU MUZYKA ALTERNATYWNA

AGRESSIVA 69 METAL MIND PRODUCTION
REPUBLIKA 69

BAABA KULKA MYSTIC PRODUCTION
BAABA KULKA

COOL KIDS OF DEATH CHAOS MANAGEMENT GROUP/SONY MUSIC POLAND
PLAN EWAKUACJI

JULIA MARCELL MYSTIC PRODUCTION
JUNE


NOSOWSKA SUPERSAM MUSIC
8

WOKALISTA ROKU

KUBA BADACH
SEBASTIAN KARPIEL–BUŁECKA
TOMASZ LIPNICKI
ANDRZEJ PIASECZNY
PIOTR ROGUCKI

AUTOR ROKU

OLAF DERIGALASOFF
FISZ
JULIA MARCELL
KATARZYNA NOSOWSKA
ANIA RUSOWICZ

KOMPOZYTOR ROKU

SEWERYN KRAJEWSKI
IZA LACH
LUXTORPEDA
MARCIN MACUK
JULIA MARCELL

PRODUKCJA MUZYCZNA ROKU

PRODUKCJA: Tomasz Zalewski, Piotr Rogucki, Rafał Matuszak, Dominik Witczak, Adam Marszalkowski, Marcin Kobza
za album: COMA – COMA

PRODUKCJA: Moses Schneider, Ben Lauber, Julia Marcell; REALIZACJA: Torsen Otto
za album: JULIA MARCELL – JUNE

PRODUKCJA: Marcin Bors i Marcin Macuk; REALIZACJA: Marcin Bors
za album: NOSOWSKA – 8

PRODUKCJA I REALIZACJA: Ania Rusowicz i Kuba Galiński
za album: ANIA RUSOWICZ – MÓJ BIG–BIT


PRODUKCJA: Mateusz Pospieszalski; REALIZACJA: Adam Celiński
za album: ZAKOPOWER – BOSO

ALBUM ROKU FOLK/MUZYKA ŚWIATA

DAGADANA AGORA S.A.
DLACZEGO NIE

ANNA MARIA JOPEK UNIVERSAL MUSIC POLSKA
SOBREMESA

R.U.T.A. AKW KARROT KOMMANDO
GORE

ZAKOPOWER KAYAX PRODUCTION & PUBLISHING
BOSO


ŻYWIOŁAK AKW KARROT KOMMANDO
GLOBALNA WIOCHA

ALBUM ROKU HIP HOP/R&B/REGGAE

AFROMENTAL EMI MUSIC POLAND
THE B.O.M.B.

FISZ EMADE AGORA S.A.
ZWIERZĘ BEZ NOGI


MALEO REGGAE ROCKERS UNIVERSAL MUSIC POLSKA
RZEKA DZIECIŃSTWA

O.S.T.R. ASFALT RECORDS
JAZZ, DWA, TRZY

PINNAWELA PENGUIN RECORDS
RENESOUL

ALBUM ROKU PIOSENKA POETYCKA

CZESŁAW ŚPIEWA MYSTIC PRODUCTION
CZESŁAW ŚPIEWA MIŁOSZA

KATARZYNA GRONIEC UP PRINCESS – EMI MUSIC POLAND
PIN

KABARET STARSZYCH PANÓW POLSKIE RADIO S.A./MUZEUM PW
RADIOWY KABARET STARSZYCH PANÓW VOL. 1

GRZEGORZ TURNAU TEATR 18 V 2011 – MYSTIC PRODUCTION
OCH! TURNAU OCH

AGA ZARYAN CENTRALA/EMI MUSIC POLAND
KSIĘGA OLŚNIEŃ


ALBUM ROKU MUZYKA KLUBOWA/ELEKTRONIKA

EMMA DAX MYSTIC PRODUCTION
EMMA DAX

GRABEK POLSKIE RADIO S.A.
8

NOVIKA KAYAX PRODUCTION & PUBLISHING
MIXFINDER


OSZIBARACK CHAOS MANAGEMENT GROUP
40 SURFERS WAITING FOR THE WAVE

RAMONA REY ARANA RECORDS
RAMONA REY (A.D. 2011)

ALBUM ROKU METAL

HUNTER MYSTIC PRODUCTION
XXV LAT PÓŹNIEJ

JELONEK MYSTIC PRODUCTION
REVENGE

KAT & ROMAN KOSTRZEWSKI CZARNA – MYSTIC PRODUCTION
BIAŁO

PNEUMA MYSTIC PRODUCTION
APATIA

VADER WARNER MUSIC POLAND
WELCOME TO THE MORBID REICH


ALBUM ROKU BLUES

LESZEK CICHOŃSKI LUNA MUSIC
SOBĄ GRAM

KRZAK METAL MIND PRODUCTION
4 BASY


LIMBOSKI LIMBOSKI STUDIO
TRIBUTE TO GEORGIE BUCK

MAGDA PISKORCZYK ARTGRAFF
AFRO GROOVE

MAGDA PISKORCZYK ARTGRAFF
MAHALIA

ALBUM ROKU ORYGINALNA ŚCIEŻKA DŹWIĘKOWA

WŁODEK PAWLIK POLSKIE RADIO S.A.
PORA UMIERAĆ

RÓŻNI WYKONAWCY EMI MUSIC POLAND
1920 BITWA WARSZAWSKA. MUZ. KRZESIMIR DĘBSKI

RÓŻNI WYKONAWCY EMI MUSIC POLAND
CZARNY CZWARTEK. MUZ. MICHAŁ LORENC


NAJLEPSZY ALBUM ZAGRANICZNY

ADELE XL RECORDINGS
21


COLDPLAY EMI RECORDS
MYLO XYLOTO

FOO FIGHTERS SONY MUSIC
WASTING LIGHT

PJ HARVEY UNIVERSAL MUSIC GROUP
LET ENGLAND SHAKE

RED HOT CHILI PEPPERS WARNER BROS. RECORDS
I’M WITH YOU

WIDEOKLIP ROKU

ACID DRINKERS (REŻ. Przemysław Chojnacki)
HIT THE ROAD JACK

BEHEMOTH (REŻ. Dariusz Szermanowicz i Łukasz Tunikowski)
LUCIFER

BRODKA (REŻ. Krzysztof Skonieczny)
KRZYŻÓWKA DNIA


JULIA MARCELL (REŻ. Julia Marcell)
MATRIOSZKA

ANIA RUSOWICZ (REŻ. Jan P. Matuszyński)
ŚLEPA MIŁOŚĆ

NAJLEPSZA OPRAWA GRAFICZNA ALBUMU

CZESŁAW ŚPIEWA (PROJEKT: Mariusz Kaczmarek)
CZESŁAW ŚPIEWA MIŁOSZA

FISZ EMADE (PROJEKT: Michael Velliquette, Marcin Szymkowiak)
ZWIERZĘ BEZ NOGI

KATARZYNA GRONIEC UP PRINCESS – (PROJEKT: Paweł Wroniszewski)
PIN

NOSOWSKA (PROJEKT: Macio Moretti)
8


PINNAWELA (PROJEKT: Artur Dobrowolski, Paulina Przybysz)
RENESOUL

JAZZOWY ALBUM ROKU

ATOM STRING QUARTET POLSKIE RADIO KATOWICE
FADE IN

GRZEGORZ NAGÓRSKI QUARTET INTRO MUSIC
OVER AND OVER

KRZYSZTOF HERDZIN UNIVERSAL MUSIC POLSKA
LOOKING FOR BALANCE

ROBERT MAJEWSKI (GOŚCINNIE BOBO STENSON, PALLE DANIELSSON, JOEY BARON) ZAIR
MY ONE AND ONLY LOVE


MARCIN WASILEWSKI TRIO UNIVERSAL MUSIC POLSKA/ ECM RECORDS
FAITHFUL

JAZZOWY FONOGRAFICZNY DEBIUT ROKU

ATOM STRING QUARTET
BIOTONE
MONIKA BORZYM
MARTA KRÓL
KRZYSZTOF PACAN

JAZZOWY KOMPOZYTOR/ARANŻER ROKU

KRZYSZTOF HERDZIN
MACIEJ KOCIŃSKI
JERZY MAŁEK
MARCIN MASECKI
GRZEGORZ NAGÓRSKI
JACEK NIEDZIELA–MEIRA
MARCIN WASILEWSKI

JAZZOWY MUZYK ROKU

KRZYSZTOF HERDZIN
ROBERT MAJEWSKI
JERZY MAŁEK
GRZEGORZ NAGÓRSKI
MARCIN WASILEWSKI

ALBUM ROKU MUZYKA DAWNA

JOSEPH HAYDN – SYMPHONIES NOS. 6, 7, 8: LE MATIN, LE MIDI, LE SOIR FILHARMONIA WROCŁAWSKA/CD ACCORD
NFM Wrocławska Orkiestra Barokowa pod dyrekcją Jarosława Thiela

JASNOGÓRSKA MUZYKA DAWNA VOL. 38 MUSICON
Concerto Polacco pod dyrekcją Marka Toporowskiego

MIKOŁAJ ZIELEŃSKI – OPERA OMNIA VOL. 1–6 OFFERTORIA TOTIUS ANNI 1611 DUX
Collegium Zieleński i Capella Cracoviensis pod dyrekcją Stanisława Gałońskiego


ALBUM ROKU MUZYKA CHÓRALNA I ORATORYJNA

JÓZEF ELSNER – MSZA A–MOLL STUDIO NAGRAŃ FANFARA
Izabela Magoń – sopran, Judyta Fąfara – alt, Artur Nycz – tenor, Dawid Krzysztoń – bas,
Chór i Orkiestra Kameralna NICOLAUS pod dyrekcją Zdzisława Magonia

JASNOGÓRSKA MUZYKA DAWNA VOL. 45 MUSICON
Camerata Silesia pod dyrekcją Anny Szostak

ŁUKASZEWSKI & BEMBINOW. KOLĘDY I PASTORAŁKI DUX
Dziewczęcy Chór Katedralny "Puellae Orantes", Kwartet Smyczkowy "Dafô"


JOHN RUTTER – REQUIEM MUSICA SACRA EDITION
Justyna Stępień, Chór Katedry Warszawsko–Praskiej "Musica Sacra", Filharmonia Kameralna
im. W. Lutosławskiego pod dyrekcją Jana Miłosza Zarzyckiego

TOTUS TUUS MUSICON
Chór Chłopięcy i Męski Filharmonii Poznańskiej "Poznańskie Słowiki"

ALBUM ROKU MUZYKA KAMERALNA

DOBRZYŃSKI, KILAR, LESSEL DUX
Silesian Trio (Roman Widaszek, Tadeusz Tomaszewski, Joanna Domańska)

KNAPIK, KRZANOWSKI, LASOŃ – POKOLENIE STALOWOWOLSKIE FUNDACJA MUSICA PRO BONO
Kwartet Śląski

KAROL SZYMANOWSKI – VIOLIN WORKS I MUSICA SACRA EDITION
Aleksandra Szwejkowska–Belica i Cezary Sanecki

WŁADYSŁAW ŻELEŃSKI – PIEŚNI DUX
Urszula Kryger i Warszawscy Soliści „Concerto Avenna” pod dyrekcją Andrzeja Mysińskiego


ŻELEŃSKI, NOSKOWSKI – POLISH VIOLIN SONATAS POLSKIE NAGRANIA
Włodzimierz Promiński, Katarzyna Makal–Żmuda

ALBUM ROKU MUZYKA SYMFONICZNA I KONCERTUJĄCA

FRYDERYK CHOPIN – I KONCERT FORTEPIANOWY E–MOLL OP. 11 DUX
Daniil Trifonov i Polska Filharmonia Kameralna pod dyrekcją Wojciecha Rajskiego

WITOLD LUTOSŁAWSKI – OPERA OMNIA 3 FILHARMONIA WROCŁAWSKA
NFM Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Wrocławskiej pod dyrekcją Nicholasa Daniela;
Lucy Wakeford i NFM Wrocławska Orkiestra Kameralna Leopoldinum pod dyrekcją Ernsta Kovacica

GUSTAV MAHLER – PIEŚŃ O ZIEMI DUX
Jadwiga Rappé, Piotr Kusiewicz, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach
pod dyrekcją Michaela Zilma

PADEREWSKI – PIANO CONCERTO, POLISH FANTASY DUX
Kevin Kenner i Orkiestra Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku pod dyrekcją Marcina Nałęcz–Niesiołowskiego


WANDA WIŁKOMIRSKA – MAESTRA POLSKIE RADIO S.A.
Orkiestra Symfoniczna FN pod dyrekcją Witolda Rowickiego, Orkiestra Symfoniczna FN pod dyrekcją Andrzeja Markowskiego, Polska Orkiestra Kameralna pod dyrekcją Jerzego Maksymiuka

ALBUM ROKU RECITAL SOLOWY

JERZY GODZISZEWSKI GRA CHOPINA DUX
Jerzy Godziszewski – fortepian

ROMAN MACIEJEWSKI – COMPLETE PIANO MAZURKAS SARTON RECORDS
Anna Brożek – fortepian

OLIVIER MESSIAEN – VINGT REGARDS SUR L’ENFANT–JÉSUS DUX
Eugeniusz Knapik – fortepian


PRZEDKLASYCZNE KONCERTY OBOJOWE POLSKIE RADIO S.A.
Tytus Wojnowicz – obój

STRAVINSKY – LE SACRE DU PRINTEMPS AGORA S.A.
Marek Tomaszewski – fortepian

ALBUM ROKU OPERA, OPERETKA, BALET

VINCENZO BELLINI – NORMA FILHARMONIA NARODOWA
Orkiestra Symfoniczna i Chór FN, Hasmik Papian, Allyson McHardy, Zoran Todorovich, Anna Lubańska, Adam Zdunikowski, Janusz Monarcha pod dyrekcją Antoniego Wita; Henryk Wojnarowski – kierownik chóru

GIACOMO OREFICE – CHOPIN OPERA IN 4 ATTI DUX
Mariusz Godlewski, Steven Harrison, Evgeniya Kuznetsova, Gracjan Szymczak, Ewa Vesin, Damian Konieczek, Chór i Orkiestra Opery Wrocławskiej pod dyrekcją Ewy Michnik


CARL MARIA VON WEBER – EURYANTHE STOW. IM. L. VAN BEETHOVENA
Melanie Diener, Helena Juntunen, John Mac Master, Stephen Gadd, Wojtek Gierlach, Dan Krlstrom, Izabela Matuła, Chór Polskiego Radia w Krakowie, Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku, Polska Orkiestra Radiowa pod dyrekcją Łukasza Borowicza

ALBUM ROKU MUZYKA WSPÓŁCZESNA

KRZYSZTOF BACULEWSKI – UTWORY CHÓRALNE DUX
Camerata Silesia pod dyrekcją Anny Szostak, Concerto Polacco pod dyrekcją Marka Toporowskiego, Tomasz Orlow – organy

WOJCIECH KILAR – KONCERT FORTEPIANOWY, PRELUDIUM CHORAŁOWE NA ORKIESTRĘ SMYCZKOWĄ, ORAWA DUX
Peter Jablonski i Polska Orkiestra Radiowa pod dyrekcją Wojciecha Rajskiego

PIOTR MOSS – SYMPHONIE CONCERTANTE FOR FLUTE, PIANO AND ORCHESTRA; ADAGIO III; PORTRAITS – CONCERTO FOR PIANO AND ORCHESTRA DUX
Barbara Halska i Elżbieta Gajewska, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach i Orkiestra Polskiego Radia i Telewizji w Krakowie pod dyrekcją Zbigniewa Gracy oraz Emilian Madey i Polska Orkiestra Radiowa pod dyrekcją Tomasza Bugaja

PAWEŁ MYKIETYN – PASJA WG ŚW. MARKA NARODOWY INSTYTUT AUDIOWIZUALNY/POLSKIE RADIO S.A./Międzynarodowy Festiwal Wratislavia Cantans
Urszula Kryger, Katarzyna Moś, Maciej Stuhr, Orkiestra Kameralna AUKSO, Soliści Warszawskiego Chóru Chłopięcego przy Uniwersytecie Muzycznym F. Chopina, Cantores Minores Wratislavienses pod dyrekcją Marka Mosia.

Z. BAGIŃSKI, M. BEMBINOW, W. BLECHARZ, A. GRONAU, M. MAŁECKI, A. MOCIULSCHI, O. HANS, W. ŁUKASZEWSKI, B. KOWALSKI-BANASEWICZ, M. BORKOWSKI, P. ZYCH, P. ŁUKASZEWSKI, E. PAŁŁASZ - NEW POLISH MUSIC FOR CHOIR MUSICA SACRA EDITION
Polski Chór Kameralny pod dyrekcją Jana Łukaszewskiego


NAJLEPSZY ALBUM POLSKI ZA GRANICĄ

GRAŻYNA BACEWICZ – II SONATA FORTEPIANOWA, I i II KWINTET FORTEPIANOWY DEUTSCHE GRAMMOPHON/UNIVERSAL MUSIC POLSKA
Krystian Zimerman oraz Kaja Danczowska, Agata Szymczewska, Ryszard Groblewski i Rafał Kwiatkowski


HENRYK MIKOŁAJ GÓRECKI – THE THREE STRING QUARTETS HYPERION
Royal String Quartet

ALEKSANDRA KURZAK – GIOIA! DECCA/UNIVERSAL MUSIC POLSKA

MARIUSZ KWIECIEŃ – SLAVIC HEROES HARMONIA MUNDI/POLSKIE RADIO S.A.

KRZYSZTOF PENDERECKI – KONCERT NA ALTOWKĘ, KONCERT NA WIOLONCZELĘ NR 2 NAXOS
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej, Grigori Zhislin – altówka oraz Tatjana Vassiljeva – wiolonczela pod dyrekcją Antoniego Wita

NAJWYBITNIEJSZE NAGRANIE MUZYKI POLSKIEJ

GRAŻYNA BACEWICZ – II SONATA FORTEPIANOWA, I i II KWINTET FORTEPIANOWY DEUTSCHE GRAMMOPHON/UNIVERSAL MUSIC POLSKA
Krystian Zimerman oraz Kaja Danczowska, Agata Szymczewska, Ryszard Groblewski i Rafał Kwiatkowski


HENRYK MIKOŁAJ GÓRECKI – THE THREE STRING QUARTETS HYPERION
Royal String Quartet

PAWEŁ MYKIETYN – PASJA WG ŚW. MARKA NARODOWY INSTYTUT AUDIOWIZUALNY/POLSKIE RADIO S.A./Międzynarodowy Festiwal Wratislavia Cantans
Urszula Kryger, Katarzyna Moś, Maciej Stuhr, Orkiestra Kameralna AUKSO, Soliści Warszawskiego Chóru Chłopięcego przy Uniwersytecie Muzycznym F. Chopina, Cantores Minores Wratislavienses pod dyrekcją Marka Mosia.

Z. BAGIŃSKI, M. BEMBINOW, W. BLECHARZ, A. GRONAU, M. MAŁECKI, A. MOCIULSCHI, O. HANS, W. ŁUKASZEWSKI, B. KOWALSKI-BANASEWICZ, M. BORKOWSKI, P. ZYCH, P. ŁUKASZEWSKI, E. PAŁŁASZ - NEW POLISH MUSIC FOR CHOIR MUSICA SACRA EDITION
Polski Chór Kameralny pod dyrekcją Jana Łukaszewskiego

WŁADYSŁAW ŻELEŃSKI – PIEŚNI DUX
Urszula Kryger i Warszawscy Soliści „Concerto Avenna” pod dyrekcją Andrzeja Mysińskiego

FONOGRAFICZNY DEBIUT ROKU

CHÓR KAMERALNY „THE WARSAW SINGERS”
MARIUSZ KWIECIEŃ
NEOQUARTET
SILESIAN TRIO
ZESPÓŁ MĘSKI GREGORIANUM

KOMPOZYTOR ROKU

WOJCIECH KILAR
PIOTR MOSS
PAWEŁ MYKIETYN
KRZYSZTOF PENDERECKI
MACIEJ ZIELIŃSKI



NAJWIĘCEJ NOMINACJI DO NAGRODY FRYDERYK 2011 OTRZYMALI:

7 NOMINACJI:

JULIA MARCELL
Wokalistka Roku, Autor Roku, Kompozytor Roku, Piosenka Roku („Matrioszka”), Wideoklip Roku („Matrioszka”), Album Roku Muzyka Alternatywna („June”), Produkcja Muzyczna Roku

7 NOMINACJI:

ANIA RUSOWICZ
Wokalistka Roku, Autor Roku, Fonograficzny Debiut Roku, Piosenka Roku („Ślepa miłość”), Wideoklip Roku („Ślepa miłość”), Album Roku Pop („Mój Big Bit”), Produkcja Muzyczna Roku

6 NOMINACJI:

KATARZYNA NOSOWSKA
Wokalistka Roku, Autor Roku, Piosenka Roku („Nomada”), Album Roku Muzyka Alternatywna („8”), Produkcja Muzyczna Roku, Najlepsza Oprawa Graficzna Albumu



Aktualności

FRYDERYKI 2015 – rozpoczęliśmy rejestrację zgłoszeń do konkursu FRYDERYKI 2015 – rozpoczęliśmy rejestrację zgłoszeń do konkursu

Rozpoczęliśmy przyjmowanie zgłoszeń do nagród Fryderyk 2015. Bieżąca edycja obejmuje wydawnictwa fonograficzne, które ukazały się na rynku między 1 grudnia 2013 roku a 30 listopada 2014 roku. Termin rejestracji płyt w konkursie mija 19 grudnia 2014 roku.


Przeczytaj więcej

Kategorie FRYDERYK 2015 FRYDERYKI 2015 - trwają przygotowania do rozpoczęcia tegorocznej edycji konkursu Członkowie Rad Akademii Fonograficznej wybrani na nową kadencję Fryderyk 2014 w kategoriach muzyki poważnej Płyta Dwudziestolecia na 20. Urodziny Fryderyka 20. Edycja nagród muzycznych FRYDERYK 2014 - galeria zdjęć 20. Edycja nagród muzycznych FRYDERYK 2014 XX. Jubileuszowa Gala Nagród FRYDERYK 2014
Więcej aktualności


Partnerzy