Newsletter dla członków ZPAV Pobierz Kontakt Słownik Aktualności English Znajdź nas: Znajdź nas www.facebook.com

Nominowani i laureaci 2012

PIOSENKA ROKU

ILLUSION MUSICART / POMATON EMI
SOLĄ W OKU

JULIA MARCELL MYSTIC PRODUCTION
MATRIOSZKA

NOSOWSKA SUPERSAM MUSIC
NOMADA

ANIA RUSOWICZ UNIVERSAL MUSIC POLSKA
ŚLEPA MIŁOŚĆ

ZAKOPOWER KAYAX PRODUCTION & PUBLISHING
BOSO


ALBUM ROKU POP

SEWERYN KRAJEWSKI SONY MUSIC ENTERTAINMENT POLAND
JAK TAM JEST

IZA LACH EMI MUSIC POLAND
KRZYK

MACIEJ MALEŃCZUK Z ZESPOŁEM PSYCHODANCING WARNER MUSIC POLAND
WYSOCKI MALEŃCZUKA

POLUZJANCI PENGUIN RECORDS
TRZY METRY PONAD ZIEMIĄ

ANIA RUSOWICZ UNIVERSAL MUSIC POLSKA
MÓJ BIG-BIT


WOKALISTKA

MONIKA BRODKA
EWA FARNA
JULIA MARCELL
KATARZYNA NOSOWSKA
ANIA RUSOWICZ

GRUPA ROKU

COMA
LUXTORPEDA
MYSLOVITZ
POLUZJANCI
ZAKOPOWER

FONOGRAFICZNY DEBIUT ROKU

LUXTORPEDA
MARCELINA
NEO RETROS
PROJEKT WARSZAWIAK
ANIA RUSOWICZ

ALBUM ROKU ROCK

COMA MYSTIC PRODUCTION
COMA


DERIGLASOFF LAUDANUM REKORDS
NOŻE

KAZIK NA ŻYWO SP RECORDS
BAR LA CURVA/PLAMY NA SŁOŃCU

LUXTORPEDA STAGE DIVING CLUB
LUXTORPEDA


MYSLOVITZ CHAOS MANAGEMENT GROUP/EMI MUSIC POLAND
NIEWAŻNE JAK WYSOKO JESTEŚMY...

ALBUM ROKU MUZYKA ALTERNATYWNA

AGRESSIVA 69 METAL MIND PRODUCTION
REPUBLIKA 69

BAABA KULKA MYSTIC PRODUCTION
BAABA KULKA

COOL KIDS OF DEATH CHAOS MANAGEMENT GROUP/SONY MUSIC POLAND
PLAN EWAKUACJI

JULIA MARCELL MYSTIC PRODUCTION
JUNE


NOSOWSKA SUPERSAM MUSIC
8

WOKALISTA ROKU

KUBA BADACH
SEBASTIAN KARPIEL–BUŁECKA
TOMASZ LIPNICKI
ANDRZEJ PIASECZNY
PIOTR ROGUCKI

AUTOR ROKU

OLAF DERIGALASOFF
FISZ
JULIA MARCELL
KATARZYNA NOSOWSKA
ANIA RUSOWICZ

KOMPOZYTOR ROKU

SEWERYN KRAJEWSKI
IZA LACH
LUXTORPEDA
MARCIN MACUK
JULIA MARCELL

PRODUKCJA MUZYCZNA ROKU

PRODUKCJA: Tomasz Zalewski, Piotr Rogucki, Rafał Matuszak, Dominik Witczak, Adam Marszalkowski, Marcin Kobza
za album: COMA – COMA

PRODUKCJA: Moses Schneider, Ben Lauber, Julia Marcell; REALIZACJA: Torsen Otto
za album: JULIA MARCELL – JUNE

PRODUKCJA: Marcin Bors i Marcin Macuk; REALIZACJA: Marcin Bors
za album: NOSOWSKA – 8

PRODUKCJA I REALIZACJA: Ania Rusowicz i Kuba Galiński
za album: ANIA RUSOWICZ – MÓJ BIG–BIT


PRODUKCJA: Mateusz Pospieszalski; REALIZACJA: Adam Celiński
za album: ZAKOPOWER – BOSO

ALBUM ROKU FOLK/MUZYKA ŚWIATA

DAGADANA AGORA S.A.
DLACZEGO NIE

ANNA MARIA JOPEK UNIVERSAL MUSIC POLSKA
SOBREMESA

R.U.T.A. AKW KARROT KOMMANDO
GORE

ZAKOPOWER KAYAX PRODUCTION & PUBLISHING
BOSO


ŻYWIOŁAK AKW KARROT KOMMANDO
GLOBALNA WIOCHA

ALBUM ROKU HIP HOP/R&B/REGGAE

AFROMENTAL EMI MUSIC POLAND
THE B.O.M.B.

FISZ EMADE AGORA S.A.
ZWIERZĘ BEZ NOGI


MALEO REGGAE ROCKERS UNIVERSAL MUSIC POLSKA
RZEKA DZIECIŃSTWA

O.S.T.R. ASFALT RECORDS
JAZZ, DWA, TRZY

PINNAWELA PENGUIN RECORDS
RENESOUL

ALBUM ROKU PIOSENKA POETYCKA

CZESŁAW ŚPIEWA MYSTIC PRODUCTION
CZESŁAW ŚPIEWA MIŁOSZA

KATARZYNA GRONIEC UP PRINCESS – EMI MUSIC POLAND
PIN

KABARET STARSZYCH PANÓW POLSKIE RADIO S.A./MUZEUM PW
RADIOWY KABARET STARSZYCH PANÓW VOL. 1

GRZEGORZ TURNAU TEATR 18 V 2011 – MYSTIC PRODUCTION
OCH! TURNAU OCH

AGA ZARYAN CENTRALA/EMI MUSIC POLAND
KSIĘGA OLŚNIEŃ


ALBUM ROKU MUZYKA KLUBOWA/ELEKTRONIKA

EMMA DAX MYSTIC PRODUCTION
EMMA DAX

GRABEK POLSKIE RADIO S.A.
8

NOVIKA KAYAX PRODUCTION & PUBLISHING
MIXFINDER


OSZIBARACK CHAOS MANAGEMENT GROUP
40 SURFERS WAITING FOR THE WAVE

RAMONA REY ARANA RECORDS
RAMONA REY (A.D. 2011)

ALBUM ROKU METAL

HUNTER MYSTIC PRODUCTION
XXV LAT PÓŹNIEJ

JELONEK MYSTIC PRODUCTION
REVENGE

KAT & ROMAN KOSTRZEWSKI CZARNA – MYSTIC PRODUCTION
BIAŁO

PNEUMA MYSTIC PRODUCTION
APATIA

VADER WARNER MUSIC POLAND
WELCOME TO THE MORBID REICH


ALBUM ROKU BLUES

LESZEK CICHOŃSKI LUNA MUSIC
SOBĄ GRAM

KRZAK METAL MIND PRODUCTION
4 BASY


LIMBOSKI LIMBOSKI STUDIO
TRIBUTE TO GEORGIE BUCK

MAGDA PISKORCZYK ARTGRAFF
AFRO GROOVE

MAGDA PISKORCZYK ARTGRAFF
MAHALIA

ALBUM ROKU ORYGINALNA ŚCIEŻKA DŹWIĘKOWA

WŁODEK PAWLIK POLSKIE RADIO S.A.
PORA UMIERAĆ

RÓŻNI WYKONAWCY EMI MUSIC POLAND
1920 BITWA WARSZAWSKA. MUZ. KRZESIMIR DĘBSKI

RÓŻNI WYKONAWCY EMI MUSIC POLAND
CZARNY CZWARTEK. MUZ. MICHAŁ LORENC


NAJLEPSZY ALBUM ZAGRANICZNY

ADELE XL RECORDINGS
21


COLDPLAY EMI RECORDS
MYLO XYLOTO

FOO FIGHTERS SONY MUSIC
WASTING LIGHT

PJ HARVEY UNIVERSAL MUSIC GROUP
LET ENGLAND SHAKE

RED HOT CHILI PEPPERS WARNER BROS. RECORDS
I’M WITH YOU

WIDEOKLIP ROKU

ACID DRINKERS (REŻ. Przemysław Chojnacki)
HIT THE ROAD JACK

BEHEMOTH (REŻ. Dariusz Szermanowicz i Łukasz Tunikowski)
LUCIFER

BRODKA (REŻ. Krzysztof Skonieczny)
KRZYŻÓWKA DNIA


JULIA MARCELL (REŻ. Julia Marcell)
MATRIOSZKA

ANIA RUSOWICZ (REŻ. Jan P. Matuszyński)
ŚLEPA MIŁOŚĆ

NAJLEPSZA OPRAWA GRAFICZNA ALBUMU

CZESŁAW ŚPIEWA (PROJEKT: Mariusz Kaczmarek)
CZESŁAW ŚPIEWA MIŁOSZA

FISZ EMADE (PROJEKT: Michael Velliquette, Marcin Szymkowiak)
ZWIERZĘ BEZ NOGI

KATARZYNA GRONIEC UP PRINCESS – (PROJEKT: Paweł Wroniszewski)
PIN

NOSOWSKA (PROJEKT: Macio Moretti)
8


PINNAWELA (PROJEKT: Artur Dobrowolski, Paulina Przybysz)
RENESOUL

JAZZOWY ALBUM ROKU

ATOM STRING QUARTET POLSKIE RADIO KATOWICE
FADE IN

GRZEGORZ NAGÓRSKI QUARTET INTRO MUSIC
OVER AND OVER

KRZYSZTOF HERDZIN UNIVERSAL MUSIC POLSKA
LOOKING FOR BALANCE

ROBERT MAJEWSKI (GOŚCINNIE BOBO STENSON, PALLE DANIELSSON, JOEY BARON) ZAIR
MY ONE AND ONLY LOVE


MARCIN WASILEWSKI TRIO UNIVERSAL MUSIC POLSKA/ ECM RECORDS
FAITHFUL

JAZZOWY FONOGRAFICZNY DEBIUT ROKU

ATOM STRING QUARTET
BIOTONE
MONIKA BORZYM
MARTA KRÓL
KRZYSZTOF PACAN

JAZZOWY KOMPOZYTOR/ARANŻER ROKU

KRZYSZTOF HERDZIN
MACIEJ KOCIŃSKI
JERZY MAŁEK
MARCIN MASECKI
GRZEGORZ NAGÓRSKI
JACEK NIEDZIELA–MEIRA
MARCIN WASILEWSKI

JAZZOWY MUZYK ROKU

KRZYSZTOF HERDZIN
ROBERT MAJEWSKI
JERZY MAŁEK
GRZEGORZ NAGÓRSKI
MARCIN WASILEWSKI

ALBUM ROKU MUZYKA DAWNA

JOSEPH HAYDN – SYMPHONIES NOS. 6, 7, 8: LE MATIN, LE MIDI, LE SOIR FILHARMONIA WROCŁAWSKA/CD ACCORD
NFM Wrocławska Orkiestra Barokowa pod dyrekcją Jarosława Thiela

JASNOGÓRSKA MUZYKA DAWNA VOL. 38 MUSICON
Concerto Polacco pod dyrekcją Marka Toporowskiego

MIKOŁAJ ZIELEŃSKI – OPERA OMNIA VOL. 1–6 OFFERTORIA TOTIUS ANNI 1611 DUX
Collegium Zieleński i Capella Cracoviensis pod dyrekcją Stanisława Gałońskiego


ALBUM ROKU MUZYKA CHÓRALNA I ORATORYJNA

JÓZEF ELSNER – MSZA A–MOLL STUDIO NAGRAŃ FANFARA
Izabela Magoń – sopran, Judyta Fąfara – alt, Artur Nycz – tenor, Dawid Krzysztoń – bas,
Chór i Orkiestra Kameralna NICOLAUS pod dyrekcją Zdzisława Magonia

JASNOGÓRSKA MUZYKA DAWNA VOL. 45 MUSICON
Camerata Silesia pod dyrekcją Anny Szostak

ŁUKASZEWSKI & BEMBINOW. KOLĘDY I PASTORAŁKI DUX
Dziewczęcy Chór Katedralny "Puellae Orantes", Kwartet Smyczkowy "Dafô"


JOHN RUTTER – REQUIEM MUSICA SACRA EDITION
Justyna Stępień, Chór Katedry Warszawsko–Praskiej "Musica Sacra", Filharmonia Kameralna
im. W. Lutosławskiego pod dyrekcją Jana Miłosza Zarzyckiego

TOTUS TUUS MUSICON
Chór Chłopięcy i Męski Filharmonii Poznańskiej "Poznańskie Słowiki"

ALBUM ROKU MUZYKA KAMERALNA

DOBRZYŃSKI, KILAR, LESSEL DUX
Silesian Trio (Roman Widaszek, Tadeusz Tomaszewski, Joanna Domańska)

KNAPIK, KRZANOWSKI, LASOŃ – POKOLENIE STALOWOWOLSKIE FUNDACJA MUSICA PRO BONO
Kwartet Śląski

KAROL SZYMANOWSKI – VIOLIN WORKS I MUSICA SACRA EDITION
Aleksandra Szwejkowska–Belica i Cezary Sanecki

WŁADYSŁAW ŻELEŃSKI – PIEŚNI DUX
Urszula Kryger i Warszawscy Soliści „Concerto Avenna” pod dyrekcją Andrzeja Mysińskiego


ŻELEŃSKI, NOSKOWSKI – POLISH VIOLIN SONATAS POLSKIE NAGRANIA
Włodzimierz Promiński, Katarzyna Makal–Żmuda

ALBUM ROKU MUZYKA SYMFONICZNA I KONCERTUJĄCA

FRYDERYK CHOPIN – I KONCERT FORTEPIANOWY E–MOLL OP. 11 DUX
Daniil Trifonov i Polska Filharmonia Kameralna pod dyrekcją Wojciecha Rajskiego

WITOLD LUTOSŁAWSKI – OPERA OMNIA 3 FILHARMONIA WROCŁAWSKA
NFM Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Wrocławskiej pod dyrekcją Nicholasa Daniela;
Lucy Wakeford i NFM Wrocławska Orkiestra Kameralna Leopoldinum pod dyrekcją Ernsta Kovacica

GUSTAV MAHLER – PIEŚŃ O ZIEMI DUX
Jadwiga Rappé, Piotr Kusiewicz, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach
pod dyrekcją Michaela Zilma

PADEREWSKI – PIANO CONCERTO, POLISH FANTASY DUX
Kevin Kenner i Orkiestra Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku pod dyrekcją Marcina Nałęcz–Niesiołowskiego


WANDA WIŁKOMIRSKA – MAESTRA POLSKIE RADIO S.A.
Orkiestra Symfoniczna FN pod dyrekcją Witolda Rowickiego, Orkiestra Symfoniczna FN pod dyrekcją Andrzeja Markowskiego, Polska Orkiestra Kameralna pod dyrekcją Jerzego Maksymiuka

ALBUM ROKU RECITAL SOLOWY

JERZY GODZISZEWSKI GRA CHOPINA DUX
Jerzy Godziszewski – fortepian

ROMAN MACIEJEWSKI – COMPLETE PIANO MAZURKAS SARTON RECORDS
Anna Brożek – fortepian

OLIVIER MESSIAEN – VINGT REGARDS SUR L’ENFANT–JÉSUS DUX
Eugeniusz Knapik – fortepian


PRZEDKLASYCZNE KONCERTY OBOJOWE POLSKIE RADIO S.A.
Tytus Wojnowicz – obój

STRAVINSKY – LE SACRE DU PRINTEMPS AGORA S.A.
Marek Tomaszewski – fortepian

ALBUM ROKU OPERA, OPERETKA, BALET

VINCENZO BELLINI – NORMA FILHARMONIA NARODOWA
Orkiestra Symfoniczna i Chór FN, Hasmik Papian, Allyson McHardy, Zoran Todorovich, Anna Lubańska, Adam Zdunikowski, Janusz Monarcha pod dyrekcją Antoniego Wita; Henryk Wojnarowski – kierownik chóru

GIACOMO OREFICE – CHOPIN OPERA IN 4 ATTI DUX
Mariusz Godlewski, Steven Harrison, Evgeniya Kuznetsova, Gracjan Szymczak, Ewa Vesin, Damian Konieczek, Chór i Orkiestra Opery Wrocławskiej pod dyrekcją Ewy Michnik


CARL MARIA VON WEBER – EURYANTHE STOW. IM. L. VAN BEETHOVENA
Melanie Diener, Helena Juntunen, John Mac Master, Stephen Gadd, Wojtek Gierlach, Dan Krlstrom, Izabela Matuła, Chór Polskiego Radia w Krakowie, Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku, Polska Orkiestra Radiowa pod dyrekcją Łukasza Borowicza

ALBUM ROKU MUZYKA WSPÓŁCZESNA

KRZYSZTOF BACULEWSKI – UTWORY CHÓRALNE DUX
Camerata Silesia pod dyrekcją Anny Szostak, Concerto Polacco pod dyrekcją Marka Toporowskiego, Tomasz Orlow – organy

WOJCIECH KILAR – KONCERT FORTEPIANOWY, PRELUDIUM CHORAŁOWE NA ORKIESTRĘ SMYCZKOWĄ, ORAWA DUX
Peter Jablonski i Polska Orkiestra Radiowa pod dyrekcją Wojciecha Rajskiego

PIOTR MOSS – SYMPHONIE CONCERTANTE FOR FLUTE, PIANO AND ORCHESTRA; ADAGIO III; PORTRAITS – CONCERTO FOR PIANO AND ORCHESTRA DUX
Barbara Halska i Elżbieta Gajewska, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach i Orkiestra Polskiego Radia i Telewizji w Krakowie pod dyrekcją Zbigniewa Gracy oraz Emilian Madey i Polska Orkiestra Radiowa pod dyrekcją Tomasza Bugaja

PAWEŁ MYKIETYN – PASJA WG ŚW. MARKA NARODOWY INSTYTUT AUDIOWIZUALNY/POLSKIE RADIO S.A./Międzynarodowy Festiwal Wratislavia Cantans
Urszula Kryger, Katarzyna Moś, Maciej Stuhr, Orkiestra Kameralna AUKSO, Soliści Warszawskiego Chóru Chłopięcego przy Uniwersytecie Muzycznym F. Chopina, Cantores Minores Wratislavienses pod dyrekcją Marka Mosia.

Z. BAGIŃSKI, M. BEMBINOW, W. BLECHARZ, A. GRONAU, M. MAŁECKI, A. MOCIULSCHI, O. HANS, W. ŁUKASZEWSKI, B. KOWALSKI-BANASEWICZ, M. BORKOWSKI, P. ZYCH, P. ŁUKASZEWSKI, E. PAŁŁASZ - NEW POLISH MUSIC FOR CHOIR MUSICA SACRA EDITION
Polski Chór Kameralny pod dyrekcją Jana Łukaszewskiego


NAJLEPSZY ALBUM POLSKI ZA GRANICĄ

GRAŻYNA BACEWICZ – II SONATA FORTEPIANOWA, I i II KWINTET FORTEPIANOWY DEUTSCHE GRAMMOPHON/UNIVERSAL MUSIC POLSKA
Krystian Zimerman oraz Kaja Danczowska, Agata Szymczewska, Ryszard Groblewski i Rafał Kwiatkowski


HENRYK MIKOŁAJ GÓRECKI – THE THREE STRING QUARTETS HYPERION
Royal String Quartet

ALEKSANDRA KURZAK – GIOIA! DECCA/UNIVERSAL MUSIC POLSKA

MARIUSZ KWIECIEŃ – SLAVIC HEROES HARMONIA MUNDI/POLSKIE RADIO S.A.

KRZYSZTOF PENDERECKI – KONCERT NA ALTOWKĘ, KONCERT NA WIOLONCZELĘ NR 2 NAXOS
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej, Grigori Zhislin – altówka oraz Tatjana Vassiljeva – wiolonczela pod dyrekcją Antoniego Wita

NAJWYBITNIEJSZE NAGRANIE MUZYKI POLSKIEJ

GRAŻYNA BACEWICZ – II SONATA FORTEPIANOWA, I i II KWINTET FORTEPIANOWY DEUTSCHE GRAMMOPHON/UNIVERSAL MUSIC POLSKA
Krystian Zimerman oraz Kaja Danczowska, Agata Szymczewska, Ryszard Groblewski i Rafał Kwiatkowski


HENRYK MIKOŁAJ GÓRECKI – THE THREE STRING QUARTETS HYPERION
Royal String Quartet

PAWEŁ MYKIETYN – PASJA WG ŚW. MARKA NARODOWY INSTYTUT AUDIOWIZUALNY/POLSKIE RADIO S.A./Międzynarodowy Festiwal Wratislavia Cantans
Urszula Kryger, Katarzyna Moś, Maciej Stuhr, Orkiestra Kameralna AUKSO, Soliści Warszawskiego Chóru Chłopięcego przy Uniwersytecie Muzycznym F. Chopina, Cantores Minores Wratislavienses pod dyrekcją Marka Mosia.

Z. BAGIŃSKI, M. BEMBINOW, W. BLECHARZ, A. GRONAU, M. MAŁECKI, A. MOCIULSCHI, O. HANS, W. ŁUKASZEWSKI, B. KOWALSKI-BANASEWICZ, M. BORKOWSKI, P. ZYCH, P. ŁUKASZEWSKI, E. PAŁŁASZ - NEW POLISH MUSIC FOR CHOIR MUSICA SACRA EDITION
Polski Chór Kameralny pod dyrekcją Jana Łukaszewskiego

WŁADYSŁAW ŻELEŃSKI – PIEŚNI DUX
Urszula Kryger i Warszawscy Soliści „Concerto Avenna” pod dyrekcją Andrzeja Mysińskiego

FONOGRAFICZNY DEBIUT ROKU

CHÓR KAMERALNY „THE WARSAW SINGERS”
MARIUSZ KWIECIEŃ
NEOQUARTET
SILESIAN TRIO
ZESPÓŁ MĘSKI GREGORIANUM

KOMPOZYTOR ROKU

WOJCIECH KILAR
PIOTR MOSS
PAWEŁ MYKIETYN
KRZYSZTOF PENDERECKI
MACIEJ ZIELIŃSKI



NAJWIĘCEJ NOMINACJI DO NAGRODY FRYDERYK 2011 OTRZYMALI:

7 NOMINACJI:

JULIA MARCELL
Wokalistka Roku, Autor Roku, Kompozytor Roku, Piosenka Roku („Matrioszka”), Wideoklip Roku („Matrioszka”), Album Roku Muzyka Alternatywna („June”), Produkcja Muzyczna Roku

7 NOMINACJI:

ANIA RUSOWICZ
Wokalistka Roku, Autor Roku, Fonograficzny Debiut Roku, Piosenka Roku („Ślepa miłość”), Wideoklip Roku („Ślepa miłość”), Album Roku Pop („Mój Big Bit”), Produkcja Muzyczna Roku

6 NOMINACJI:

KATARZYNA NOSOWSKA
Wokalistka Roku, Autor Roku, Piosenka Roku („Nomada”), Album Roku Muzyka Alternatywna („8”), Produkcja Muzyczna Roku, Najlepsza Oprawa Graficzna Albumu



Aktualności

FRYDERYKI 2015 – rozpoczęliśmy rejestrację zgłoszeń do konkursu FRYDERYKI 2015 – rozpoczęliśmy rejestrację zgłoszeń do konkursu

Rozpoczęliśmy przyjmowanie zgłoszeń do nagród Fryderyk 2015. Bieżąca edycja obejmuje wydawnictwa fonograficzne, które ukazały się na rynku między 1 grudnia 2013 roku a 30 listopada 2014 roku. Termin rejestracji płyt w konkursie mija 19 grudnia 2014 roku.


Przeczytaj więcej

Kategorie FRYDERYK 2015 FRYDERYKI 2015 - trwają przygotowania do rozpoczęcia tegorocznej edycji konkursu Członkowie Rad Akademii Fonograficznej wybrani na nową kadencję Fryderyk 2014 w kategoriach muzyki poważnej Płyta Dwudziestolecia na 20. Urodziny Fryderyka 20. Edycja nagród muzycznych FRYDERYK 2014 - galeria zdjęć 20. Edycja nagród muzycznych FRYDERYK 2014 XX. Jubileuszowa Gala Nagród FRYDERYK 2014
Więcej aktualności


Partnerzy