ZPAV - O Nas ZPAV - Opłaty za Muzykę ZPAV - Muzyka a Prawo ZPAV - Bestsellery i Wyróżnienia ZPAV - Nagroda Muzyczna Fryderyk ZPAV - Dla Firm Muzycznych

Związek Producentów Audio-Video :: Informacje prasowe

17 marca 2022 r.

Poznaliśmy nominacje do Fryderyków 2022 w kategoriach muzyki rozrywkowej i jazzowej!

• Kobiety zdobywają uznanie Akademii Fonograficznej – Artystki w czołówce nominowanych.

• Projekty z udziałem Darii Zawiałow zdobywają najwięcej nominacji.

• Young Leosia, Mata, OIO, Sobel, Szczyl – nowa fala hip-hopu podbija kolejne kategorie.

• Ewa Bem powraca z dwiema nominacjami w kategoriach jazzowych.

Akademia Fonograficzna ogłosiła dziś nominacje do nagrody Fryderyk 2022 w siedemnastu kategoriach muzyki rozrywkowej i trzech kategoriach jazzowych.

Najwięcej szans na statuetkę ma w tym roku Daria Zawiałow, która zdobyła trzy nominacje indywidualne oraz pięć współdzielonych z innymi muzykami. Daria będzie walczyła między innymi w kategoriach Artystka Roku, Autorka Roku oraz Album Roku Pop z płytą Wojny i noce. Duże szanse na nagrodę ma także w kategorii Utwór Roku, gdzie nominowana jest dwukrotnie: za singiel Za krótki sen z Dawidem Podsiadło oraz I Ciebie też, bardzo, który wykonała w ramach projektu Męskie Granie Orkiestra 2021 wspólnie z Dawidem Podsiadło i Vito Bambino.

Artystka ubiegać się będzie także o nagrody dla najlepszego zespołu/projektu artystycznego jako członkini projektu Męskie Granie Orkiestra 2020 oraz dla Albumu Roku Pop za płytę Męskie Granie 2020. Otrzymała także nominację dla kompozytorki roku w teamie z Michałem Kushem.

sanah wyróżniono sześcioma nominacjami – dla Artystki i Autorki Roku oraz Kompozytorki Roku w teamie z Jakubem Galińskim. W kategorii Album Roku Pop nominowana została jej płyta Irenka, a w kategorii Utwór Roku – singiel kolońska i szlugi. Artystka otrzymała także nominację jako reżyserka teledysku do tego utworu, wspólnie z Michałem Pańszczykiem.

Hania Rani otrzymała cztery nominacje, w tym dwie w jednej kategorii: o statuetkę dla albumu alternatywnego będą się ubiegały płyty: Music for Film and Theatre oraz Inner Symphonies - wydawnictwo przygotowane wspólnie z Dobrawą Czocher. Artystka nominowana jest także w kategoriach Kompozytorka Roku oraz Producentka Roku.

Debiutująca w ubiegłym roku Kaśka Sochacka także zdobyła cztery nominacje. Wyróżniono ją nominacją dla Artystki i Kompozytorki Roku oraz za debiut fonograficzny. Szansę na statuetkę ma także jej album Ciche dni w kategorii Album Roku Indie Pop.

Akademia Fonograficzna doceniła również projekt Męskie Granie, nominując Orkiestrę Męskiego Grania 2020 w kategoriach Artysta Roku i Album Roku Pop (za album Męskie Granie 2020), a także wykonawców ubiegłorocznej edycji projektu: w kategorii Utwór Roku, za singiel I Ciebie też, bardzo oraz reżysera teledysku do tego utworu – studio MYK Collective.

Młodzi wykonawcy hip-hopowi otrzymali nominacje w kilku kategoriach. W piątce najlepszych zespołów/projektów artystycznych ubiegłego roku znalazł się OIO, czyli Otsochodzi, Young Igi i OKI, a nominowani w kategorii fonograficznego debiutu Young Leosia i Szczyl zostali także wyróżnieni nominacją dla Artystki i Artysty Roku. Mata – zdobywca dwóch Fryderyków 2021, został w tym roku nominowany w kategorii Artysta Roku. Sobel został doceniony jako autor i kompozytor, uzyskując nominacje w obu tych kategoriach. Warta zauważenia jest także obecność Magiery oraz @atutowego wśród nominowanych w kategorii Producent Roku.

W muzyce jazzowej z dwiema nominacjami powraca Ewa Bem, którą Akademia wyróżniła w kategorii Jazzowy Artysta Roku oraz Album Roku Jazz za płytę Live. Po dwie nominacje w tych kategoriach otrzymali także Adam Bałdych za płytę Poetry, Dorota i Henryk Miśkiewicz za Naszą miłość oraz Marcin Wasilewski za nagraną wspólnie ze swoim trio płytą En Attendant.

Pełna lista nominacji znajduje się tutaj.

Nominacje w kategoriach muzyki poważnej zostaną ogłoszone w czwartek 24 marca.

Fryderyki to nagrody przyznawane przez Akademię Fonograficzną, czyli powołane przez Związek Producentów Audio Video jury, w skład którego wchodzi ponad 1,6 tys. artystów, twórców, producentów, dziennikarzy i reprezentantów branży fonograficznej. Nominowani do Fryderyków wyłaniani są w drodze tajnego głosowania wszystkich członków Akademii podzielonej na trzy sekcje: muzyki rozrywkowej, poważnej i jazzowej. Członkowie Akademii mogą należeć wyłącznie do jednej sekcji i tylko w jej obrębie mają prawo głosu. Dzięki temu każdy ma szansę wypowiedzieć się w tej dziedzinie muzyki, która jest mu najbliższa.

W tegorocznej edycji Fryderyków o nominacje w kategoriach muzyki rozrywkowej ubiegało się 378 albumów, 432 teledyski i 375 utworów, a także 98 artystów, 80 artystek i 155 zespołów/projektów artystycznych. Niemal 335 twórców rywalizowało w kategoriach Autor Roku i Kompozytor Roku, a 140 producentów i producentek muzycznych – w kategorii Producent/Producentka/Team Producencki Roku. O miejsce w pierwszej piątce najważniejszych debiutantów ubiegłego roku walczyło 122 artystów.

O miano najlepszych płyt jazzowych ubiegało się 101 albumów. O nominację w kategorii Jazzowy Artysta Roku walczyło 100 muzyków, a piątkę najlepszych debiutantów Akademia wybrała z grona 27 jazzmanów i jazzmanek.


Ogranizator: Związek Producentów Audio Video, Akademia Fonograficzna

Partnerzy: Związek Artystów Wykonawców Stoart, Stowarzyszenie Autorów ZAiKS


Pobierz artykuł w pliku WORD

Designed by