ZPAV - O Nas ZPAV - Opłaty za Muzykę ZPAV - Muzyka a Prawo ZPAV - Bestsellery i Wyróżnienia ZPAV - Nagroda Muzyczna Fryderyk ZPAV - Dla Firm Muzycznych

Związek Producentów Audio-Video :: Aktualności

21 lutego 2024 r.

Fryderyki 2024 – nominowani w kategoriach muzyki poważnej

• Poznaliśmy albumy nominowane do nagrody Fryderyk 2024 w muzyce poważnej.

• Wśród nominowanych: Rafał Blechacz, Janusz Wawrowski, Tomasz Konieczny, Łukasz Borowicz, Jakub Józef Orliński.

• O miano najlepszych nagrań muzyki polskiej rywalizować będą płyty z muzyką Fryderyka Chopina, Agaty Zubel, Aleksandra Nowaka, Grzegorza Fitelberga i Pawła Łukaszewskiego.

Jak podkreślają przedstawiciele Związku Producentów Audio Video, organizatora konkursu, do edycji Fryderyk 2024 zgłoszono 196 wydawnictw z muzyką poważną i aż 123 z nich zostały zakwalifikowane do ponadgatunkowej kategorii Najwybitniejsze Nagranie Muzyki Polskiej, która obejmuje wszystkie płyty z muzyką polską zgłoszone do konkursu w innych kategoriach.

W internetowym głosowaniu członkowie Akademii Fonograficznej wskazali nominowane albumy w jedenastu kategoriach muzyki poważnej. W kategorii Album Roku Muzyka Kameralna zgłoszonych zostało znacznie więcej albumów niż w pozostałych kategoriach, dlatego decyzją Rady Akademii Fonograficznej została ona podzielona na trzy odrębne kategorie: dla duetów, większych składów i kameralnej muzyki wokalnej.

W jednej kategorii liczba zgłoszeń była zbyt mała, aby przyznać w niej pięć nominacji: w kategorii Album Roku Muzyka Oratoryjna i Operowa jest ich tylko trzy.

Wszystkie nominacje wyłonione zostały w szyfrowanym głosowaniu członków Akademii Fonograficznej sekcji muzyki poważnej, która na dziś liczy 570 członków.


Pełna lista nominowanych w kategoriach muzyki poważnej znajduje się tutaj.