ZPAV - O Nas ZPAV - Opłaty za Muzykę ZPAV - Muzyka a Prawo ZPAV - Bestsellery i Wyróżnienia ZPAV - Nagroda Muzyczna Fryderyk ZPAV - Dla Firm Muzycznych

Związek Producentów Audio-Video :: Aktualności

22 lutego 2024 r.

Znamy nominowanych do Fryderyków 2024 w muzyce rozrywkowej i jazzie

Akademia Fonograficzna ZPAV ogłosiła nominacje do Fryderyków 2024 w muzyce rozrywkowej i jazzowej.

O najważniejszą muzyczną statuetkę w dwudziestu siedmiu kategoriach walczy ponad 100 polskich artystów.

Vito Bambino pobija rekord otrzymanych nominacji, będzie walczył o wyróżnienie w 8 kategoriach.

Po 5 nominacji otrzymali Daria Zawiałow, sanah, Hania Rani, Lech Janerka i Mrozu.

Związek Producentów Audio Video udostępnił statystyki dotyczące tegorocznej edycji konkursu. O nominacje do nagrody Fryderyk 2024 w kategorii muzyka rozrywkowa i jazz w samych tylko kategoriach Artysta Roku, Artystka Roku i Zespół/Projekt Artystyczny Roku ubiegało się aż 419 wykonawców. W konkursie startowało także 417 twórców - autorów i kompozytorów, autorek i kompozytorek, teamów autorskich i kompozytorskich i 172 muzycznych producentów, producentek i teamów producenckich. O miejsce na liście nominowanych ubiegała się także setka debiutujących artystów (84 w muzyce rozrywkowej i 16 w jazzie).

W 13 kategoriach albumowych zgłoszono 383 albumow, 429 utworów (piosenek premierowych oraz nowo zaaranżowanych utworów ) oraz 378 teledysków.

Wszystkie nominacje wyłonione zostały w szyfrowanym elektronicznym głosowaniu członków Akademii Fonograficznej. Sekcja muzyki rozrywkowej, która liczy dziś 1077 członków głosowała w 24 kategoriach, sekcja muzyki jazzowej – 155-osobowa w 3 kategoriach jazzowych. Listy kandydatur do nominacji zostały przygotowane na podstawie zgłoszeń dokonanych przez wytwórnie i samych artystów, z uwzględnieniem decyzji podjętych przez Radę Akademii Fonograficznej podczas kwalifikacji do konkursu.

Rekordową liczbę ośmiu nominacji do Fryderyków otrzymał Vito Bambino. Akademia wyróżniła go w kategorii: Artysta Roku, Autor Roku, Producent Roku, oraz Kompozytor Roku ( w teamie z Amarem Ziembińskim, Franciszkiem Kempą oraz Moo Latte). Vito będzie walczył o statutkę także w kategoriach Album Roku Indie Pop za płytę Poczekalnia oraz Utwór Roku, gdzie nominowany jest indywidualnie z singlem Etna, a także razem z Igo i Mrozem w projekcie Męskie Granie Orkiestra 2023 z przebojem Supermoce. To trio ma także szanse na wyróżnienie jako Zespół/ Projekt Artystyczny Roku.

Po pięć nominacji otrzymali Daria Zawiałow, sanah, Hania Rani, Mrozu oraz Lech Janerka. Wokalistki zmierzą się ze sobą o tytuł Artystki Roku, a także Autorki Roku. Daria wraz Bartoszem Dziedzicem i sanah w tandemie z Dominikiem Buczkowskim-Wojtaszkiem i Patrykiem Kumórem rywalizować będą również o statuetkę w kategorii Kompozytor/Kompozytorka/Team Kompozytorski Roku.

Dziewczyna Pop Darii Zawiałow ma szansę na najważniejszą nagrodę muzyczną w kategorii Album Roku Pop, a pochodzący z tej płyty singiel Fifi Hollywood na nagrodę w kategorii Utwór Roku.

sanah Akademia wskazała do nagrody w kategorii Najlepsze Nagranie Koncertowe za album Bankiet u sanah oraz Najlepsze Nowe Wykonanie za Pocałunki. Z kolei Hanię Rani wyróżniono w kategorii Album Roku Alternatywa za Ghosts i Album Roku Muzyka Filmowa/Teatralna/Ilustracyjna za On Giacometti. Ma także szanse na statuetkę jako Producentka Roku.

Ciekawa rywalizacja zapowiada się między ubiegłorocznym triumfatorem Fryderyków – Mrozem a Lechem Janerką, który po latach wrócił z nowym krążkiem Gipsowy odlew falsyfikatu. Wskazani przez Akademię do nagrody w tych samych kategoriach, powalczą ze sobą o tytuł Artysta Roku i Utwór Roku. Mrozu nominowany jest wspólnie z Igo i Vito za Supermoce, a Lech Janerka za utwór o przewrotnym tytule Dupa jak sofa.

Ubiegłoroczny laureat Fryderyków w tym roku dostał nominacje także za Najlepsze Nagranie Koncertowe za MTV Unplugged oraz pochodzący z tego projektu utwór Nie stało się nic w kategorii Najlepsze Nowe Wykonanie.

Lecha Janerkę Akademia wskazała natomiast do nagrody w kategorii Album Roku Alternatywa za Gipsowy odlew falsyfikatu, Kompozytor Roku i Autor Roku.

Trzy nominację do najważniejszej nagrody muzycznej ma w tym roku Kasia Lins, wyróżniona przez Akademię za swój czwarty album studyjny Omen w kategoriach Album Roku Indie Pop i Artystka Roku. Powalczy także o statuetkę w kategorii Teledysk Roku wspólnie z Maciejem Bierutem i Karolem Łakomcem, z którymi reżyserowała klip do piosenki Po trupach do Ciebie.

Tyle samo nominacji otrzymali także L.U.C. & Rebel Babel Film Orchestra oraz kolektyw Łona x Konieczny X Krupa. Ci pierwsi wyróżnieni zostali w kategorii Utwór Roku za Jesień-Tańcuj, nagrane wspólnie z Kayah, Dagadana, Laboratorium Pieśni i projektem Tęgie Chłopy, a także za ścieżkę dźwiękową do filmu „Chłopi”. Akademia wskazała ich także do nagrody Fryderyka w kategorii Producent/Team Producencki Roku.

Tych drugich wyróżniono za krążek Taxi w kategorii Album Roku Hip-Hop, a także Projekt/Zespół Artystyczny Roku i Kompozytor/Kompozytorka/Team Kompozytorski Roku. Wśród tegorocznych debiutantów Akademia wyróżniła nominacją do Fryderyka Darię ze Śląska, Kathię, Mateckiego, Franka Leena i Ignacego. Kto zostanie debiutantem roku w trzydziestej, jubileuszowej edycji najważnieszych polskich nagród muzycznych? Przekonamy się już niebawem.

Interesująco zapowiada się tegoroczna rywalizacja artystów jazzowych o nagrodę Fryderyka. Aga Derlak, Andrzej Święs, Dorota Miśkiewicz i Paweł Tomaszewski będą ubiegać się o głosy członków Akademii zarówno w kategorii Artysta Roku Jazz, jak i Album Roku Jazz. Agę Derlak wyróżniono za płytę Parallel, Trio Andrzeja Święsa za Flying Lion, Dorotę Miśkiewicz za Bons Amigos, Pawła Tomaszewskiego i Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii w Szczecinie za COINCIDENCE, a kwitnet Tomasza Chyły za Music We Like To Dance To.


Pełna lista nominowanych w kategoriach muzyki rozrywkowej, jazzowej i poważnej dostępna jest na stronie fryderyki.pl.


Fryderyk Festiwal 2024

Uroczysta Gala Muzyki Rozrywkowej i Jazzu odbędzie się 22 marca w PreZero Arena Gliwice. Bilety na to wydarzenie są już dostępne na stronie kulturairozrywka.pl.Fryderyk Festiwal 2024

Gala Muzyki Rozrywkowej i Jazzu

22 marca 2024 r., PreZero Arena Gliwice

ul. Akademicka 50, 44-100 GliwiceOrganizatorzy wydarzenia: Związek Producentów Audio Video, Akademia Fonograficzna.

Gospodarze wydarzenia: Miasto Gliwice, PreZero Arena Gliwice.,/p>

Patroni medialni Gali Muzyki Rozrywkowej i Jazzu: TVN, RMF, RMF MAXX, Onet.pl.

Producent wydarzenia: High Events.


Designed by