ZPAV - O Nas ZPAV - Opłaty za Muzykę ZPAV - Muzyka a Prawo ZPAV - Bestsellery i Wyróżnienia ZPAV - Nagroda Muzyczna Fryderyk ZPAV - Dla Firm Muzycznych

Związek Producentów Audio-Video :: Aktualności

7 listopada 2022 r.

Wystartowała rejestracja zgłoszeń do Fryderyków 2023

Akademia Fonograficzna rozpoczęła przyjmowanie zgłoszeń do Nagrody Fryderyk 2023. Rejestracji nagrania będzie można dokonać do środy 7 grudnia 2022 roku.3 listopada 2022 r.

Startuje festiwal Soundedit ’22

14. edycja Międzynarodowego Festiwalu Producentów Muzycznych Soundedit rozpocznie się w łódzkim Klubie Wytwórnia już 3 listopada i potrwa trzy dni! Koncerty polskich i zagranicznych gwiazd, rozbudowany program warsztatów, wyjątkowe spotkania oraz nagroda „Człowieka ze Złotym Uchem”, to stałe punkty programu łódzkiej imprezy.1 października 2022 r.

Dzień Polskiej Muzyki. Już po raz czwarty świętujemy to wyjątkowe wydarzenie

Dzień Polskiej Muzyki to kampania społeczna, która promuje polską muzykę i zwiększa świadomość Polaków na temat znaczenia muzyki dla rozwoju polskiej kultury i gospodarki. Akcja wspiera rodzimy rynek muzyczny i zaznacza rolę muzyki w życiu każdego z nas.29 września 2022 r.

Polacy pokochali sanah i to właśnie jej płyty kupują najchętniej. Artystka zajmuje dwa pierwsze miejsca półrocznego zestawienia OLiS.

Związek Producentów Audio Video opublikował półroczne zestawienie najchętniej kupowanych płyt w formatach fizycznych.28 września 2022 r.

Remix utworu bryskiej – odbicie (Mark Neve Remix) – był radiowym numerem jeden w pierwszym półroczu 2022 r.15 września 2022 r.

Polska Fundacja Muzyczna szuka pracownika!

Zaprzyjaźniona ze ZPAV Polska Fundacja Muzyczna szuka osoby do pracy na stanowisku Asystenta/tki Zarządu PFM.10 września 2022 r.

Serwis Spotify opublikował listę najczęściej słuchanych utworów tego lata

As It Was Harry’ego Stylesa został numerem jeden na świecie. W Polsce królował RiRi – White 2115.29 sierpnia 2022 r.

MTV ogłosiło laureatów Video Music Awards 2022

W nocy z 28 na 29 sierpnia w Prudential Center w Newark odbyła się 39. gala rozdania MTV Video Music Awards. Tegoroczne wydarzenie poprowadzili LL Cool J, Nicki Minaj i Jack Harlow. Na scenie pojawili się m.in. Eminem, Snoop Dogg, Lizzo, Blackpink, Marshmello, Måneskin i Bad Bunny, Red Hot Chilli Peppers i Nicki Minaj.23 sierpnia 2022 r.

Nie żyje Piotr Szkudelski, perkusista zespołu Perfect

„Z przykrością zawiadamiamy o śmierci naszego przyjaciela, wspaniałego kolegi, wybitnego perkusisty – Piotra Szkudelskiego” - napisano w mediach społecznościowych zespołu.16 sierpnia 2022 r.

Spotify testuje sprzedaż biletów na koncerty

Serwis streamingowy Spotify wprowadza możliwość zakupu biletów na koncerty przez specjalną stronę internetową – Spotify Tickets.14 sierpnia 2022 r.

Teledyski z szansą na Oscara

Taylor Swift i Kendrick Lamar mają szansę na nominację do najważniejszych amerykańskich nagród filmowych za swoje teledyski.27 lipca 2022 r.

Ed Sheeran pierwszym artystą ze 100 milionami obserwujących na Spotify!27 lipca 2022 r.

Nominowani do Video Music Awards 2022

MTV ogłosiła nominowanych do tegorocznych Video Music Awards. Najwięcej, tj. 7 nominacji zdobyli Kendrick Lamar, Lil Nas X i Jack Harlow.26 lipca 2022 r.

Ogłoszono nominowanych do tegorocznej nagrody Mercury Prize

Mercury Prize to ustanowiona przez British Phonographic Industry (BPI) oraz British Association of Record Dealers (BARD) nagroda dla najlepszego albumu muzycznego w Wielkiej Brytanii i Irlandii. Po raz pierwszy została przyznana w 1992 roku.5 lipca 2022 r.

Lech Polish Hip-Hop Music Awards – nominowani!

Ogłoszono nominowanych w 18 kategoriach Lech Polish Hip-Hop Music Awards. Laureatów poznamy 14 sierpnia podczas ceremonii w płockiej Orlen Arenie. Wydarzenie to będzie zwieńczeniem trzydniowego Polish Hip-Hop Festival.30 czerwca 2022 r.

Przeboje lata według Spotify

Spotify zaprezentowało zestawienie najgorętszych hitów lata oraz wiodące trendy użytkowników.25 czerwca 2022 r.

Spotify ogłasza pięciu nowych artystów w RADAR Polska

Największy serwis streamingowy Spotify ogłosił kolejnych wschodzących polskich artystów w globalnym programie RADAR Polska. Do programu, którego celem jest wsparcie początkujących artystów w osiągnięciu kolejnego etapu kariery, dołączają: Ania Leon, Julia Rocka, Marissa, TYNSKY i NEL.21 czerwca 2022 r.

Złote Blachy - honorowe wyróżnienia dla policjantów

Po raz dwudziesty Koalicja Antypiracka przyznała Złote Blachy – honorowe wyróżnienia dla policjantów za spektakularne sukcesy w walce z kradzieżą własności intelektualnej.13 maja 2022 r.

28-proc. wzrost polskiego rynku muzycznego – roczne podsumowanie Związku Producentów Audio Video29 kwietnia 2022 r.

Daria Zawiałow – Artystką Roku, Ralph Kaminski – Artystą Roku. Poznaliśmy laureatów Fryderyków 2022

Poznaliśmy laureatów najbardziej prestiżowych nagród muzycznych w kraju! Najwięcej uskrzydlonych statuetek Fryderyka przypadło w udziale wokalistkom. Triumfatorkami 28. edycji Fryderyk Festiwal były Daria Zawiałow, nagrodzona trzema statuetkami, i Kaśka Sochacka, z dwiema nagrodami na koncie. Trzy Fryderyki trafiły do Bartka „Fisza” Waglewskiego, a dwa do Ralpha Kaminskiego. Uroczysta Gala Muzyki Rozrywkowej i Jazzu, wieńcząca Fryderyk Festiwal 2022, odbyła się w stolicy Pomorza Zachodniego, w szczecińskiej Netto Arenie.


27 kwietnia 2022 r.

TSUE rozstrzyga na rzecz sektorów twórczych

Korzystne dla sektora muzycznego rozstrzygnięcie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. We wtorek 26 kwietnia TSUE oddalił w całości skargę polskiego rządu związaną z treścią art. 17 Dyrektywy w sprawie praw autorskich na jednolitym rynku cyfrowym (DSM).26 kwietnia 2022 r.

Strefa fanów na Fryderyk Festiwal 2022

Fryderyk Festiwal 2022 ponownie cumuje na Pomorzu Zachodnim! Finałowa Gala Muzyki Rozrywkowej i Jazzu już 29 kwietnia! A dzień wcześniej w Hali Netto Arena spotkania artystów z fanami! Darmowe wejściówki już czekają na chętnych!22 kwietnia 2022 r.

Poznaliśmy laureatów Fryderyków 2022 w kategoriach muzyki poważnej

• Świat muzyki klasycznej wybrał najlepsze płyty ubiegłego roku!

• Zwycięzca konkursu chopinowskiego, Bruce Liu – nagrodzony za najwybitniejsze nagranie muzyki polskiej.

• Złote Fryderyki dla Janusza Olejniczaka – światowej sławy pianisty – oraz Stanisława Gałońskiego – wybitnego dyrygenta i popularyzatora muzyki dawnej.20 kwietnia 2022 r.

Laureaci Złotych Fryderyków 2022 – muzyka rozrywkowa i jazz

Do grona postaci szczególnie wyróżnionych przez Akademię Fonograficzną – laureatów Złotych Fryderyków – dołączają: Henryk Miśkiewicz – znakomity muzyk jazzowy, zespół Republika, który od 40 lat buduje historię polskiej muzyki rozrywkowej oraz Jacek „Budyń” Szymkiewicz – twórca, który zarażał żarliwością artystyczną, niepokornością i odwagą. Opuścił nas nagle 12 kwietnia tego roku, pozostawiając muzyczny świat w niedowierzaniu, z dziurą w sercu i pustką po wybitnym talencie do igraszek słowem.19 kwietnia 2022 r.

Laureaci Złotych Fryderyków 2022 – Muzyka Poważna

Akademia Fonograficzna ogłosiła laureatów Złotych Fryderyków w muzyce poważnej. Ta szczególna nagroda za całokształt osiągnięć artystycznych w tym roku została przyznana: Januszowi Olejniczakowi – jednemu z najwybitniejszych współczesnych chopinistów oraz Stanisławowi Gałońskiemu – uznanemu dyrygentowi i popularyzatorowi muzyki dawnej.12 kwietnia 2022 r.

Spotify oficjalnym Partnerem Fryderyków 2022!

Platforma właśnie została oficjalnym Partnerem Technologicznym Fryderyk Festiwal 2022. Wśród nominowanych znalazło się wielu artystów cieszących się dużą popularnością na Spotify.


8 kwietnia 2022 r.

Gala Muzyki Poważnej Fryderyk 2022 ponownie w Operze na Zamku w Szczecinie!

• Szczecin i Pomorze Zachodnie gospodarzami Fryderyk Festiwal 2022!

• Już 22 kwietnia pierwsze wydarzenie: Gala Muzyki Poważnej i koncert z udziałem najwybitniejszych polskich solistów i zespołów.

• Ogłaszamy program uroczystego koncertu, który odbędzie się w Operze na Zamku w Szczecinie.

• Już w sprzedaży bilety na Galę Muzyki Poważnej!7 kwietnia 2022 r.

Najgorętsze nazwiska polskiej sceny muzycznej ponownie w Szczecinie na Fryderyk Festiwal 2022!

• Szczecin i Pomorze Zachodnie gospodarzami Fryderyk Festiwal 2022!

Już 22 kwietnia pierwsze wydarzenie: Gala Muzyki Poważnej i koncert z udziałem najwybitniejszych polskich solistów i zespołów.

Tydzień później – 29 kwietniaGala Muzyki Rozrywkowej i Jazzu w Netto Arenie, podczas której zobaczymy i usłyszymy najgorętsze nazwiska polskiej muzyki, m.in.: Katarzynę Nosowską, Darię Zawiałow, Kaśkę Sochacką, Organka i Mroza!

• Bilety na obie gale już w sprzedaży!5 kwietnia 2022 r.

ZPAV gościem panelu dyskusyjnego w ramach SEA YOU TRICITY MUSIC SHOWCASE

9.04 w panelu dyskusyjnym "JAK ZABEZPIECZYĆ PRAWA TWÓRCÓW I PRODUCENTÓW?" weźmie udział Dyrektor Organizacji Zbiorowego Zarządzania Bogusław Pluta.


5 kwietnia 2022 r.

Znamy laureatów nagród Grammy

Przyznano nagrody amerykańskiej Narodowej Akademii Sztuki i Techniki Rejestracji – Grammy. Uroczysta 64. gala odbyła się w MGM Grand Garden Arena w Las Vegas.


29 marca 2022 r.

Oscary dla Billie Eilish i Hansa Zimmera

W nocy z 27 na 28 marca odbyła się 94. ceremonia wręczenia Nagród Akademii Filmowej. Obok kategorii filmowych, poznaliśmy laureatów dwóch muzycznych kategorii Oscarów: za najlepszą muzykę filmową oraz najlepszą piosenkę.28 marca 2022 r.

„Tip-Top Lista” w Radiu Nowy Świat

Od 26 marca w każdą sobotę między 20:00 a 22:00 Radio Nowy Świat nadaje nowy program „Tip-Top lista”. W trakcie audycji prezentowane będą propozycje muzyczne, z których każda będzie walczyła o uwagę i głos słuchaczy.24 marca 2022 r.

Nominacje do Fryderyków 2022 w kategoriach muzyki poważnej

• Nagrania z udziałem akordeonisty Klaudiusza Barana, wiolonczelisty Marcina Zdunika, dyrygenta Mirosława Jacka Błaszczyka oraz AUKSO – Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy pod dyrekcją Marka Mosia nominowane do nagrody Fryderyk w kilku kategoriach.

• Laureat XVIII Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego – Bruce Liu nominowany w kategoriach Najlepszy Album Polski za Granicą oraz Najwybitniejsze Nagranie Muzyki Polskiej.

• Wśród Najwybitniejszych Nagrań Muzyki Polskiej płyty: Aleksander Nowak / Szczepan Twardoch: Syrena. Melodrama aeterna, Chopin - Bruce Liu, In Via – Jan Łukaszewski i Polski Chór Kameralny, Jacek Różycki - Andrzej Kosendiak i Wrocław Baroque Ensemble oraz Paweł Łukaszewski: III I VI Symfonia – Anna Mikołajczyk-Niewiedział, Mirosław Jacek Błaszczyk oraz Orkiestra i Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej.22 marca 2022 r.

Raport IFPI o światowym rynku muzycznym. Sprzedaż nagrań wzrosła na świecie o 18,5% w roku 2021

Publikacja „Global Music Report – State of The Industry” dostępna jest tutaj.17 marca 2022 r.

Poznaliśmy nominacje do Fryderyków 2022 w kategoriach muzyki rozrywkowej i jazzowej!

• Kobiety zdobywają uznanie Akademii Fonograficznej – Artystki w czołówce nominowanych.

• Projekty z udziałem Darii Zawiałow zdobywają najwięcej nominacji.

Young Leosia, Mata, OIO, Sobel, Szczyl – nowa fala hip-hopu podbija kolejne kategorie.

Ewa Bem powraca z dwiema nominacjami w kategoriach jazzowych.9 marca 2022 r.

Oświadczenie Universal Music Group na temat zawieszenia działalności oraz zamknięcia biur w Rosji

W dniu 8 marca 2022r. wytwórnia Universal Music Group wystosowała oświadczenie na temat zawieszenia swojej działalności oraz zamknięcia biur na terenie Rosji.


6 marca 2022 r.

Przyznano O!Lśnienia – Nagrody Kulturalne Onetu

Największą liczbę głosów internautów i nagrodę główną O!Lśnienie 2022 otrzymała Kaśka Sochacka, która została wyróżniona również w kategorii Muzyka Popularna.2 marca 2022 r.

Płyta 30 Adele na pierwszym miejscu światowego rankingu albumów muzycznych wszystkich formatów

Brytyjska wokalistka zwycięża także w innych rankingach opublikowanych przez Międzynarodową Federację Przemysłu Fonograficznego IFPI: zestawieniu najlepiej sprzedających się na świecie albumów oraz w światowym rankingu płyt winylowych


1 marca 2022 r.

Pierwsza tura głosowania na nagrody FRYDERYK 2022

Akademia Fonograficzna rozpoczęła właśnie pierwszą turę głosowania na najważniejsze polskie nagrody muzyczne – FRYDERYKI.


28 lutego 2022 r.

The Weeknd wyróżniony nagrodą IFPI dla cyfrowego singla 2021 roku za piosenkę Save Your Tears

To pierwszy artysta w historii wyróżnienia, który zdobywa je dwa lata z rzędu.


25 lutego 2022 r.

BTS zwycięzcą nagrody IFPI dla Artysty Roku na światowym rynku nagrań muzycznych - Global Recording Artist of the Year Award.

IFPI, organizacja reprezentująca przemysł fonograficzny na całym świecie, ogłosiła dziś, że Artystą Roku 2021 światowego sektora nagrań muzycznych została ikona pop XXI wieku – zespół BTS. To historyczna chwila dla sektora muzycznego, ponieważ południowokoreańska grupa jest pierwszym wykonawcą, który zdobywa nagrodę drugi rok z rzędu.


16 lutego 2022 r.

Poznaliśmy laureatów Bestsellerów Empiku 2022

We wtorek 15 lutego po raz dwudziesty trzeci odbyła się gala wręczenia nagród Bestsellerów Empiku, kulturalnego plebiscytu, w którym głosy oddają klienci salonów Empik, serwisu empik.com oraz aplikacji Empik Music i EmpikGo, a także serwisu Going.


9 lutego 2022 r.

Znamy zwycięzców nagród BRIT Awards 2022

W niedzielę 8 lutego w The O2 Arena w Londynie odbyła się ceremonia wręczenia najważniejszych brytyjskich muzycznych nagród. W gali uczestniczyła publiczność, a poprowadził ją po raz pierwszy angielski komik Mo Gilligan.


8 lutego 2022 r.

Nie żyje wybitny jazzman – Zbigniew Namysłowski

Informacja o śmierci artysty pojawiła się na jego oficjalnym profilu facebookowym.1 lutego 2022 r.

sanah podbija sprzedaż fizyczną w Polsce

Roczne podsumowanie Oficjalnej Listy Sprzedaży (OLiS), czyli zestawienie najchętniej kupowanych płyt fizycznych, otwiera sanah z płytą Irenka i nie jest to jej jedyny album na podium – na miejscu trzecim uplasowało się jej poprzednie wydawnictwo, Królowa dram. Miejsce drugie zestawienia zajmuje Mata z albumem Młody Matczak.27 stycznia 2022 r.

"Friday" Riton i Nightcrawlers z udziałem Mufasa & Hypemana – radiowym numerem jeden w 2021 roku

Związek Producentów Audio-Video przygotował roczne podsumowanie najpopularniejszych utworów w polskich stacjach radiowych.


19 stycznia 2022 r.

Paszporty „Polityki” zostały przyznane

Poznaliśmy laureatów 29. edycji Paszportów „Polityki”, które zostały przyznane w siedmiu kategoriach: Film, Teatr, Literatura, Sztuki Wizualne, Muzyka Poważna, Muzyka Popularna oraz Kultura Cyfrowa.19 stycznia 2022 r.

Branża kreatywna apeluje do Europarlamentu w sprawie Rozporządzenia o usługach cyfrowych18 stycznia 2022 r.

Jakub Józef Orliński laureatem International Classical Music Awards

Kontratenor Jakub Józef Orliński został laureatem International Classical Music Awards w kategorii wokalnej muzyki barokowej za album Anima Aeterna.13 stycznia 2022 r.

Poznaliśmy nominowanych do nagród Empiku

Empik ogłosił nominowanych do corocznych nagród Bestsellery Empiku. W tym roku nagrody zostaną przyznane także w kategorii Odkrycie Empiku oraz Nagroda Publiczności.11 stycznia 2022 r.

Universal Music Polska tworzy dwa nowe labele

Po starcie wytwórni Def Jam Records Universal zdecydował o powołaniu dwóch nowych, niezależnych labeli: Polydor Records oraz Island Records.Designed by