ZPAV - O Nas ZPAV - Opłaty za Muzykę ZPAV - Muzyka a Prawo ZPAV - Bestsellery i Wyróżnienia ZPAV - Nagroda Muzyczna Fryderyk ZPAV - Dla Firm Muzycznych

Związek Producentów Audio-Video :: Aktualności

24 listopada 2020 r.

Poznaliśmy nominowanych do Grammy

Narodowa Akademia Sztuki i Techniki Rejestracji ogłosiła nominowany do 63. edycji nagród Grammy. Najwięcej – dziewięć – nominacji otrzymała Beyoncé, która walczyć będzie m.in. w kategoriach na nagranie roku oraz utwór roku. Nie obyło się też bez kontrowersji.23 listopada 2020 r.

American Music Awards 2020 – lista zwycięzców

Taylor Swift drugi rok z rzędu zdobyła statuetkę American Music Awards dla Artysty Roku. Wyróżniona została także w kategoriach: Ulubiona Artystka Pop/Rock oraz Ulubiony Teledysk za klip do Cardigan, i tym samym została rekordzistką AMA, mając na swoim koncie łącznie 32 statuetki.22 listopada 2020 r.

Najwyższa od trzech dekad sprzedaż płyt winylowych w Wielkiej Brytanii

Jak podaje theguardian.com, sprzedaż płyt winylowych wzrosła w tym roku na wyspach o prawie 10% i jest na dobrej drodze do przekroczenia pod koniec 2020 roku poziomu 100 mln funtów i wolumenu 4,3 mln sztuk. Byłby to najlepszy wynik od 1990 roku.21 listopada 2020 r.

YouTube dociera do ponad 24,6 milionów internautów w Polsce

YouTube zaprezentował pierwsze dane z polskiego rynku. Platforma dociera do 24,6 mln internautów w Polsce, a średni dzienny czas oglądania filmów na platformie wynosi ponad 40 min. Light TV Viewers, czyli osoby, które zamiast linearnej telewizji wybierają platformy wideo, to w Polsce już osiem milionów osób.17 listopada 2020 r.

Znaczenie ekonomiczne branży muzycznej w Europie. Raport Oxford Economics dla IFPI

Branża muzyczna zapewnia 2 miliony miejsc pracy i wnosi 81,9 mld euro rocznie do gospodarki 27 państw członkowskich UE i Wielkiej Brytanii (28 UE) – wynika z opublikowanego raportu „Znaczenie ekonomiczne branży muzycznej w Europie”, przygotowanego przez Oxford Economics na zlecenie Międzynarodowej Federacji Przemysłu Fonograficznego (IFPI).9 listopada 2020 r.

MTV Europe Music Awards 2020

Ogłoszono laureatów MTV Europe Music Awards 2020. Największym zwycięzcą europejskich nagród muzycznych okazał się koreański zespół BTS. Tytuł najlepszego polskiego artysty otrzymała Margaret. Wśród nagrodzonych znaleźli się także: Lady Gaga, Little Mix, Cardi B i Coldplay.29 października 2020 r.

Wystartowały zgłoszenia do Nagrody FRYDERYK 2021

Akademia Fonograficzna rozpoczęła przyjmowanie zgłoszeń do Nagrody Akademii Fonograficznej FRYDERYK 2021 Zgłoszenia do konkursu można będzie dokonać do 30 listopada 2020 roku29 października 2020 r.

Przyznano BET Hip Hop Awards

Po raz 15. rozdano jedne z najważniejszych hip-hopowych nagród – BET Hip Hop Awards. Największą zwyciężczynią tegorocznej gali okazała się Megan Thee Stallion, która zdobyła trzy wyróżnienia: dla artysty roku, za najlepszą kooperację (wspólnie z Beyonce) oraz dla hustlera roku.27 października 2020 r.

American Music Awards 2020

Piosenkarka Dua Lipa ogłosiła nominowanych do nagrody American Music Awards 2020 w programie ABC „Good Morning America”. Trzy kategorie zostały ogłoszone na żywo, po czym kolejne nominacje publikowano za pośrednictwem konta AMAs na Twitterze.24 października 2020 r.

Ratujmy polską kulturę

Stowarzyszenie „Razem dla kultury” zaapelowało do polskich władz o przyjęcie kompleksowych rozwiązań wspierających polską kulturę i twórców. Realizacja proponowanych przez artystów postulatów ma zapobiec zapaści polskiej branży artystycznej, a także pomóc twórcom w czasie pandemii, gdy wielu z nich nadal nie ma możliwości zarobkowania.20 października 2020 r.

„Hum to search” – nowy sposób Googla na wyszukiwanie muzyki

Google zaprezentowało nową funkcjonalność: hum to search. To opcja wyszukiwania muzyki, która pozwala odnaleźć dany utwór dzięki zanuceniu, zagwizdaniu lub zaśpiewaniu fragmentu piosenki.20 października 2020 r.

Art. 15l ustawy dotyczącej zapobieganiu COVID-1916 października 2020 r.

Spotify udostępni swoją bibliotekę muzyczną twórcom podcastów

Spotify umożliwi twórcom podcastów wykorzystanie w audycjach pełnych utworów muzycznych ze swojej biblioteki.1 października 2020 r.

Laureaci nagród Fryderyk 2020 ogłoszeni! Wielkie zwycięstwo Hani Rani!

Poznaliśmy laureatów najbardziej prestiżowych nagród muzycznych w Polsce! Największą zwyciężczynią tegorocznej edycji okazała się Hania Rani, wyróżniona w niemal wszystkich kategoriach, w których otrzymała nominacje. Uroczystą konferencję, na której zostali ogłoszeni laureaci Fryderyków w kategoriach muzyki rozrywkowej i jazzowej transmitowali na żywo: portal Interia.pl, TVN24.pl oraz Radio ZET.30 września 2020 r.

Fryderyki 2020 na żywo w Internecie

Laureaci najważniejszych polskich nagród muzycznych – Fryderyków – w kategoriach muzyki rozrywkowej i jazzowej zostaną ogłoszeni już jutro (czwartek, 1 października od godz. 13:00) podczas konferencji prasowej transmitowanej na żywo na stronie głównej Interii, portalu TVN24.pl, antenie Radia Zet, a także profilu facebookowym Fryderyk Festiwal.29 września 2020 r.

Dzień Polskiej Muzyki

1 października już po raz drugi będziemy obchodzić Dzień Polskiej Muzyki. To kampania mająca na celu promocję rodzimej twórczości oraz wsparcie polskiego rynku muzycznego. Tegoroczna edycja dedykowana jest wszystkim osobom pracującym w branży koncertowej, którzy szczególnie ucierpieli wskutek obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa.22 września 2020 r.

Nominowani do Billboard Music Awards 2020

Magazyn „Billboard” ogłosił nominacje do corocznych nagród Billboard Music Awards.21 września 2020 r.

Przeboje radiowe mijającego lata

W te wakacje na playlistach radiowych królowały taneczne melodyjne utwory. Już tradycyjnie przeważali artyści spoza Polski. W top 10 wakacyjnego zestawienia Airplay jedynie cztery utwory stanowią produkcje przygotowane przez krajowych twórców. Łącznie do top 50 dostało się 16 polskich utworów.12 września 2020 r.

Winyle pobiły płyty CD – raport RIAA

Amerykańska organizacja Recording Industry Association of America (RIAA) opublikowała podsumowanie pierwszego półrocza na rynku muzycznym w Stanach Zjednoczonych. Pierwszy raz od lat 80. sprzedaż winyli była wyższa od sprzedaży płyt CD.10 września 2020 r.

Popkillery 2020

Druga gala rozdania nagród branży hip-hopowej Popkillery 2020 odbyła się w warszawskim Teatrze Capitol 9 września i zgromadziła śmietankę rapowej sceny. Największymi wygranymi wieczoru byli Paluch, Mata, Quebonafide, PRO8L3M i Bisz.10 września 2020 r.

Nagrody FRYDERYK 2020 – ogłoszenie laureatów w kategoriach muzyki rozrywkowej i jazzowej

Laureaci najważniejszych polskich nagród muzycznych – Fryderyków – w kategoriach muzyki rozrywkowej i jazzowej zostaną ogłoszeni 1 października podczas konferencji prasowej transmitowanej na żywo w Internecie.


10 września 2020 r.

List Organizacji Zbiorowego Zarządzania do wicepremiera Piotra Glińskiego

Organizacje Zbiorowego Zarządzania: Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, Stowarzyszenie Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno-Muzycznych (SAWP), Związek Artystów Wykonawców STOART, Stowarzyszenie Filmowców Polskich (SFP), Związek Artystów Scen Polskich (ZASP) oraz Związek Producentów Audio Video (ZPAV) wystosowały pismo do Wicepremiera, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotra Glińskiego w sprawie cofnięcia wstrzymania pobierania opłat z tytułu odtworzeń.5 września 2020 r.

Rozdanie nagród Popkillery 2020 już za tydzień – organizatorzy ogłaszają top 5!

Popkillery nagrody branży hip-hopowej zostaną wręczone już 9 września. Poznaliśmy czołowe piątki, które powalczą o statuetki.1 września 2020 r.

Wręczono MTV Video Music Awards 2020

Za nami 37. gala rozdania nagród MTV Video Music Awards. Wśród nagrodzonych artystów znaleźli się m.in. Lady Gaga, południowokoreański boysband BTS oraz The Weeknd.1 września 2020 r.

Kadencja Rady Akademii Fonograficznej wydłużona o rok

Członkowie Rad Akademii Fonograficznej poszczególnych sekcji wyrazili zgodę na kontynuowanie prac w Radzie przez kolejny rok. Zarząd ZPAV zwrócił się do nich z taką prośbą w związku z opóźnieniem w formalnym zakończeniu edycji 2020, związanym z wybuchem pandemii COVID-19 oraz w trosce o zachowanie ciągłości konkursu w kolejnej edycji.27 sierpnia 2020 r.

Wakacje na Spotify

Serwis Spotify przygotował podsumowanie dwóch wakacyjnych miesięcy. Na playlistach polskich słuchaczy królowały utwory rodzimych raperów.27 sierpnia 2020 r.

Podsumowane pierwszego półrocza 2020r. na polskim rynku muzycznym

Sprzedaż fizyczna spadła rok do roku o prawie 23%, czyniąc po raz pierwszy muzykę cyfrową głównym źródłem przychodów – podsumowanie pierwszego półrocza 2020 r. na polskim rynku muzycznym.


21 sierpnia 2020 r.

OLiS – podsumowanie pierwszego półrocza 2020

Najchętniej kupowaną płytą na nośnikach fizycznych w pierwszym półroczu bieżącego roku był czwarty album w dorobku Quebonafide, zatytułowany Romantic Psycho.20 sierpnia 2020 r.

AirPlay – podsumowanie pierwszego półrocza 2020

W pierwszym półroczu 2020r. na playlistach polskich stacji radiowych królowała sanah z singlem Szampan, który promuje jej debiutancką płytę.17 sierpnia 2020 r.

Nie żyje Ewa Demarczyk – legendarna polska wokalistka, laureatka Złotego Fryderyka

Odeszła jedna z najbardziej utalentowanych i charyzmatycznych postaci polskiej sceny muzycznej. Informację o śmierci artystki podało w sobotę 15 sierpnia Polskie Radio. Miała 79 lat.3 sierpnia 2020 r.

Album "Folklore" Taylor Swift bije rekordy

Wydany bez wcześniejszej zapowiedzi album Taylor Swift Folklore zapewnił artystce rekordowe osiągnięcie. Taylor Swift została pierwszym artystą w historii, który zadebiutował jednocześnie na szczycie list Billboard Hot 100 i Billboard 200.31 lipca 2020 r.

MTV ogłasza nominacje Video Music Awards 2020

Gala MTV VMA 2020 odbędzie się w Brooklyn Center w Nowym Jorku 30 sierpnia. Najwięcej szans na statuetkę ma Lady Gaga i Ariana Grande. Obie otrzymały po dziewięć nominacji. Nieco mniej, bo po sześć, mają The Weeknd i Billie Eilish.27 lipca 2020 r.

Zmarł wybitny śpiewak operowy Bernard Ładysz23 lipca 2020 r.

Tysiąc wydań listy OLiS

Związek Producentów Audio Video opublikował dziś 1000. wydanie Oficjalnej Listy Sprzedaży (OLiS). Z tej okazji przygotował także krótkie podsumowanie zestawienia na przestrzeni ostatnich 20 lat.21 lipca 2020 r.

Top 10 najpopularniejszych teledysków 2020 według Vevo

Vevo przygotowało zestawienie teledysków, które były najchętniej słuchane w tym roku przez polskich użytkowników. Zdecydowaną przewagę stanowią polscy artyści, a niekwestionowaną liderką jest Sanah, która zajmuje aż trzy pozycje w pierwszej dziesiątce.15 lipca 2020 r.

Dzienny rekord odtworzeń Taco Hemingwaya na Spotify

Polskie Tango, najnowszy utwór Taco Hemingwaya, który miał premierę 10 lipca, w pierwszej dobie od publikacji został najczęściej słuchaną piosenką na Spotify. Tym samym raper pobił swój własny rekord ustanowiony wspólnie z Dawidem Podsiadłą w 2019 roku.7 lipca 2020 r.

List otwarty SKP do prezydenta Andrzeja Dudy

Stowarzyszenie Kreatywna Polska, które reprezentuje środowiska kreatywne i innowacyjne, tj. twórców, naukowców, wydawców, producentów i przedsiębiorców z przemysłu kreatywnego i innowacyjnego, wystosowało do Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy list otwarty, w reakcji na podpisanie Karty wolności w sieci.28 czerwca 2020 r.

Nowy rekord wyświetleń na YouTubie w ciągu pierwszych 24 godzin

K-Popowa grupa Blackpink pobiła dobowy rekord platformy YouTube ustanowiony dla teledysków. Ich najnowszy klip do singla How You Like That wygenerował w ciągu pierwszych 24 godzin ponad 82 mln odsłon.23 czerwca 2020 r.

Ed Sheeran po raz czwarty zostaje najpopularniejszym artystą w Wielkiej Brytanii

Organizacja PPL opublikowała zestawienie najczęściej granych artystów i najczęściej odtwarzanych utworów w 2019 r. w Wielkiej Brytanii.20 czerwca 2020 r.

Spotify likwiduje swoją polską spółkę

Szwedzki koncern streamingowy Spotify zdecydował o likwidacji swojej polskiej spółki. Jak podaje serwis wirtualnemedia.pl, ze sprawozdań złożonych w KRS wynika, że decyzję o jej zamknięciu szwedzki udziałowiec podjął 30 kwietnia, rozpoczynając postępowanie likwidacyjne. Nie podano przyczyn rozwiązania spółki.20 czerwca 2020 r.

EMI Records wznawia działalność

EMI Records, jedna z najbardziej znanych firm fonograficznych w historii, wznawia działalność. Prezesem wytwórni została mianowana Rebecca Allen.19 czerwca 2020 r.

„Otwieramy Koncerty! Gramy bezpiecznie”

Otwieramy Koncerty! Gramy bezpiecznie to akcja nowo powstałej Izby Gospodarczej Menedżerów Artystów Polskich, która skupia ponad sto impresariów polskich wykonawców. Organizatorzy apelują do rządu o traktowanie branży artystycznej na równi z innymi odmrażanymi sektorami gospodarki oraz stworzenie Tarczy Koncertowej.5 czerwca 2020 r.

„Zjednoczeni z Myślą o Przyszłości”

Światowi artyści przyłączają się do głosu społeczności międzynarodowej, wzywającego światowych liderów do zapewnienia powszechnego i równego dostępu do testów, leczenia oraz szczepionek przeciwko COVID-19 we wszystkich krajach świata.30 maja 2020 r.

Polski rynek muzyczny umacniał się w 2019 roku dzięki streamingowi

Polski rynek muzyczny wzrósł w roku 2019 o 8,9%, według danych Związku Producentów Audio Video. Łączny przychód ze sprzedaży muzyki w roku ubiegłym na poziomie 326,4 mln zł zapewnił Polsce 23. miejsce w światowym rankingu.28 maja 2020 r.

Nowe kierownictwo Radiowej Trójki

Nowym dyrektorem Programu Trzeciego Polskiego Radia został Kuba Strzyczkowski, nowym szefem muzycznym – Mariusz Owczarek. Obaj to wieloletni dziennikarze stacji. Do stacji wracają też: Piotr Metz, Bartosz Gil, Piotr Stelmach i Łukasz Szwed.26 maja 2020 r.

TVP Muzyka – nowy kanał Telewizji Polskiej

Jak podaje serwis wirtualnemedia.pl, Telewizja Polska planuje uruchomić cztery nowe kanały, w tym TVP Muzyka.10 maja 2020 r.

Nowa aplikacja Empik Music

Empik wkracza w nowy segment rynku i poszerza swoją cyfrową ofertę o usługę streamingu muzyki poprzez aplikację Empik Music.4 maja 2020 r.

IFPI - Global Music Report 2019

Międzynarodowa Federacja Przemysłu Fonograficznego (IFPI) opublikowała swój doroczny raport na temat światowego rynku muzycznego – Global Music Report 2019.2 maja 2020 r.

Post Malone z utworem Circles pobił rekord Billboard Hot 100

Singiel Circles Post Malone’a jest najdłużej utrzymującym się utworem w pierwszej dziesiątce zestawienia Billboard Hot 100.1 maja 2020 r.

Maj miesiącem polskiej piosenki w Jedynce

Przez pierwszy majowy weekend oraz przez cały najbliższy miesiąc w audycji Muzyczna Jedynka emitowane będą wyłącznie polskie piosenki.28 kwietnia 2020 r.

Apple Music wchodzi na 52 nowe rynki

Wprowadzenie Apple Music w 52 kolejnych krajach oznacza, że platforma ta jest już dostępna łącznie na 167 rynkach. To ponad dwukrotnie więcej niż liczba krajów, w których działa Spotify (79) – podaje serwis musicbusinessworldwide.com.28 kwietnia 2020 r.

Rok 2019 był rekordowym dla hip-hopu w Wielkiej Brytanii

Jak podaje serwis musicbusinessworldwide.com, rap i hip-hop osiągnęły w ubiegłym roku rekordowe wyniki sprzedaży w Wielkiej Brytanii, zarówno pod względem liczby singli, jak i albumów.27 kwietnia 2020 r.

ZPAV wystosował list do premiera rządu RP

Przewodniczący Związku Producentów Audio Video Andrzej Puczyński wystosował pismo do premiera polskiego rządu, pana Mateusza Morawieckiego w sprawie rekompensat dla wydawców muzycznych w związku z epidemią wirusa SARS-CoV-2.23 kwietnia 2020 r.

Koncert „One World: Together At Home” zebrał 128 mln dolarów na walkę z COVID-19

Koncert „One World: Together At Home”, czyli ośmiogodzinna transmisja, podczas której występowali tacy artyści jak Billie Eilish, Jennifer Hudson, Elton John, Juanes, Lizzo, Jennifer Lopez, Paul McCartney, Kacey Musgraves, The Rolling Stones, Taylor Swift czy Stevie Wonder, odbył się w miniony weekend.21 kwietnia 2020 r.

Apel środowisk kreatywnych do premiera Mateusza Morawieckiego

Przedstawiciele polskiego środowiska twórców i branży kreatywnej – Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, Związek Artystów Wykonawców STOART, Stowarzyszenie Wydawców i Dziennikarzy Repropol, Związek Artystów Scen Polskich (ZASP), Polska Akademia Filmowa oraz Związek Producentów Audio Video (ZPAV) – wystosowali do premiera Mateusza Morawieckiego apel o podjęcie pilnych działań, które doprowadzą do aktualizacji Rozporządzenia MKiDN w sprawie określenia kategorii urządzeń i nośników służących do utrwalania utworów oraz opłat od tych urządzeń i nośników z tytułu ich sprzedaży przez producentów i importerów.21 kwietnia 2020 r.

Internetowe Radio Nowy Świat zebrało już ponad 450 tys. zł

Spółka Ratujmy Trójkę, którą powołali do życia byli dziennikarze Programu Trzeciego Polskiego Radia, planuje uruchomić w Internecie stację radiową Nowy Świat. Ruszyła akcja crowdfundingowa, w której zbierane są fundusze na funkcjonowanie nowej stacji.4 kwietnia 2020 r.

Sektor muzyczny jednoczy się w apelu o unijne i krajowe wsparcie inwestycyjne, jako warunek przełamania obecnego kryzysu i promowania różnorodności

IFPI wraz z ponad 30 europejskimi i międzynarodowymi organizacjami reprezentującymi sektor muzyczny apeluje do UE oraz rządów państw członkowskich o długofalowe wsparcie w dobie kryzysu spowodowanego pandemią COVID-19.


3 kwietnia 2020 r.

Rozporządzenie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 2 kwietnia

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego podpisał rozporządzenie w sprawie wsparcia finansowego dla osób fizycznych, osób prawnych lub jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej na zmianę formy upowszechniania działalności twórczej lub artystycznej w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii.2 kwietnia 2020 r.

Komunikat dla użytkowników w sprawie korekt należności związanych ze zmianami wprowadzonymi w dniu 31 marca 2020 r. do ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19

Zgodnie ze zmianami wprowadzonymi w dniu 31 marca 2020 r. do ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. poz. 374 ze zm.), informujemy, że ze skutkiem od dnia 14 marca 2020 r., wstrzymujemy pobieranie wynagrodzeń na polu odtwarzanie, w zakresie w którym prawa te są chronione przez ZPAV, od Użytkowników będących przedsiębiorcami w rozumieniu art. 4 ust. 1 lub 2 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców, organizacjami pozarządowymi lub organizacjami pożytku publicznego.2 kwietnia 2020 r.

Żegnamy naszą koleżankę Zosię Skubikowską

W tym niezwykle trudnym dla wszystkich czasie nadeszła bardzo smutna wiadomość. Po długiej i ciężkiej chorobie zmarła dziś nasza droga Koleżanka Zosia Skubikowska – wspaniały, mądry, ciepły Człowiek. Przyjmowała swoją chorobę z optymizmem, walczyła dzielnie. Nie lubiła mówić o swoim cierpieniu, w każdej rozmowie pamiętała natomiast, aby spytać, co nowego w pracy, jak nasze dzieci, zwierzaki…1 kwietnia 2020 r.

Aplikacja TikTok zyskuje na sile

Jak podaje serwis musicbusinessworldwide.com, aplikacja do udostępniania krótkich filmów wideo, stworzona przez chińskiego potentata technologicznego ByteDance – TikTok – zyskuje popularność w czasach izolacji społeczeństwa, związanej z koronawirusem. W tygodniu 16-22 marca globalna liczba pobrań aplikacji wzrosła o 12%, w tym tylko w USA o 18%, a we Włoszech – o 35%.1 kwietnia 2020 r.

Spadła liczba odtworzeń streamingowych audio podczas kwarantanny

Serwis musicbusinessworldwide.com przeanalizował liczbę odtworzeń w serwisach streamingowych i okazało się, że od piątku 13 marca do końca czwartku 19 marca liczba wszystkich odtworzeń utworów z listy Top 200 Spotify wyniosła 1,822 miliarda, co oznacza spadek o 226 mln, tj. 11,0% w porównaniu do poprzedniego tygodnia.29 marca 2020 r.

Zmarł Winicjusz Chróst

Winicjusz Chróst – gitarzysta, multiinstrumentalista, kompozytor, producent muzyczny, członek Akademii Fonograficznej – zmarł nad ranem 28 marca 2020 roku po długiej i ciężkiej chorobie. Miał 67 lat.29 marca 2020 r.

Nie żyje Krzysztof Penderecki

W niedzielę 29 marca nad ranem zmarł po długiej i ciężkiej chorobie Krzysztof Penderecki – jeden z najwybitniejszych współczesnych kompozytorów i dyrygentów, światowy autorytet w dziedzinie muzyki klasycznej, niezrównany pedagog muzyczny. Miał 86 lat. Był członkiem Akademii Fonograficznej.27 marca 2020 r.

Apel STOART-u i ZPAV-u

W związku z rządowym projektem Ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw (druk sejmowy nr 299) Związek Artystów Wykonawców STOART oraz Związek Producentów Audio Video wystosowały apel do przedstawicieli rządu oraz parlamentarzystów.20 marca 2020 r.

Komunikat dla użytkowników w sprawie korekt należności związanych z ogłoszeniem stanu zagrożenia epidemicznego

W odpowiedzi na liczne zapytania w kwestii wnoszenia opłat z tytułu odtwarzania w kontekście ograniczeń i zakazów wynikających z Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 13 marca 2020 r. w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego (Dz. U. poz. 433) – dalej jako „Rozporządzenie”, informujemy o tym, że w uzasadnionych przepisami przypadkach będziemy korygować Państwa należności i tym samym również faktury, w odniesieniu do opłat za marzec 2020 r.19 marca 2020 r.

Album "5x20 All the Best!! 1999-2019" zespołu ARASHI najlepiej sprzedającym się albumem w 2019 r.

Międzynarodowa Federacja Przemysłu Muzycznego (IFPI) ogłosiła listę najlepiej sprzedających się albumów na świecie w 2019 r. Na pierwsze miejsce zestawienia trafia kompilacja japońskiego zespołu Arashi, zatytułowana 5x20 All the Best!! 1999-2019.18 marca 2020 r.

Zostań z muzyką

Polska Fundacja Muzyczna zainicjowała akcję „Zostań z muzyką”, w ramach której uruchomiona została strona internetowa zostanzmuzyka.pl, na której publikowane są informacje o wydarzeniach muzycznych transmitowanych on-line. Wydarzenia biorące udział w akcji mogą w ramach wirtualnej puszki PFM zbierać darowizny na określony przez siebie cel. ZPAV został patronem tego wydarzenia.18 marca 2020 r.

Apel środowisk twórczych do Premiera Mateusza Morawieckiego

Przedstawiciele Stowarzyszenia Autorów ZAiKS, Związku Artystów Wykonawców STOART, Stowarzyszenia Artystów Wykonawców SAWP oraz Związku Producentów Audio Video zwrócili się do Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego z apelem o wsparcie autorów, artystów wykonawców oraz osób ściśle związanych z organizacją życia kulturalnego w kraju.17 marca 2020 r.

Ograniczenia w funkcjonowaniu biura ZPAV16 marca 2020 r.

Radio Dla Ciebie będzie emitować więcej polskiej muzyki

Od poniedziałku 16 marca 80% muzyki nadawanej w Radiu Dla Ciebie będą stanowić utwory polskich artystów. W ten sposób stacja chce pomóc artystom, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji finansowej z powodu koronawirusa. Do akcji dołączyło także Radio Zachód oraz Radio Opole.14 marca 2020 r.

Ogłoszenie laureatów Fryderyków 2020 odroczone11 marca 2020 r.

"bad guy" Billie Eilish singlem roku 2019

Międzynarodowa Federacja Przemysłu Muzycznego (IFPI) ogłosiła utwór bad guy Billie Eilish najlepiej sprzedającym się singlem roku 2019.9 marca 2020 r.

Fryderyki w kategoriach muzyki poważnej przyznane! Wielkie święto muzyki w NOSPR

Za nami uroczysta gala przyznania Fryderyków w dziesięciu kategoriach muzyki poważnej. Z cennymi statuetkami zjawiskowe wnętrza NOSPR-u opuszczają m.in. sekstet wokalny proMODERN, sopranistka Agata Zubel, klawesynistka Alina Ratkowska i Zespół Śpiewaków Miasta Katowice "Camerata Silesia". Aż dwa Fryderyki otrzymało wydawnictwo 100 na 100. Muzyczne Dekady Wolności. Wieczór uświetniły występy wybitnych artystów – m.in. Szymona Komasy i Ewy Tracz, Jakuba Józefa Orlińskiego oraz Bartłomieja Nizioła.4 marca 2020 r.

Taylor Swift artystką roku 2019

Jak podaje Międzynarodowa Federacja Przemysłu Muzycznego (IFPI) najlepsze wyniki sprzedaży na światowym rynku muzycznym w roku 2019 osiągnęła Taylor Swift, zostając tym samym artystką roku – Global Recording Artist of the Year. Dla Taylor Swift jest to drugie takie wyróżnienie w historii, pierwsze otrzymała w 2014 r.25 lutego 2020 r.

Ruszył plebiscyt na Nagrodę Publiczności FRYDERYK Festiwal

Organizatorzy FRYDERYK Festiwal i redakcja Radia Zet przygotowali wyjątkową niespodziankę dla fanów polskiej muzyki. W tym roku ponownie będą oni mogli przyznać nagrodę swojemu ulubionemu utworowi. Kapituła konkursu wyłoniła 21 piosenek, które ubiegać się będą o głosy słuchaczy i tym samym Nagrodę Publiczności FRYDERYK Festiwal. Głosowanie na stronie radiozet.pl potrwa do 13 marca, a zwycięzcę poznamy już następnego dnia, podczas uroczystej gali wręczenia Fryderyków.23 lutego 2020 r.

Alicja Szemplińska polską reprezentantką w konkursie Eurowizja 2020

W tegorocznej edycji konkursu Eurowizja Polskę reprezentować będzie 17-letnia Alicja Szemplińska. Młoda wokalistka wybrana została w programie „Szansa na sukces”, na podstawie głosów widzów oraz jury w składzie Cleo, Michał Szpak i Gromee.18 lutego 2020 r.

BRIT Awards 2020

BRIT Awards, najważniejsze, brytyjskie nagrody muzyczne, zostały rozdane po raz czterdziesty. Najwięcej szans na statuetkę mieli Dave i Lewis Capaldi, nominowani w czterech kategoriach.17 lutego 2020 r.

Konferencja FRYDERYK 2020 "Muzyka przyszłości – przyszłość muzyki"

W ramach FRYDERYK Festiwal 2020 już po raz drugi zorganizowana zostanie konferencja poświęcona rynkowi muzycznemu. W tym roku skupi się ona wokół wyzwań, przed jakimi staje branża muzyczna w dobie nowych technologii oraz zmian klimatycznych. Uczestnicy paneli, warsztatów oraz prelekcji będą mogli zobaczyć, jak te światy wzajemnie się przenikają i uzupełniają. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.11 lutego 2020 r.

Plejada artystów na gali Fryderyków 2020!

• Natalia Nykiel, Kasia Kowalska, Ewa Farna, Natalia Przybysz, Michał Szpak, Kuba Badach, Krzysztof Herdzin, Golec uOrkiestra & Gromee, Tomek Lipiński, Smolasty, Dr Misio i Mery Spolsky – oni dołączają do grona artystów, którzy wystąpią 14 marca podczas gali wręczenia Fryderyków 2020.

• Na Scenie Debiuty 15 marca zagrają: Anna Karwan, Viki Gabor i Sanah.

• Galę transmitować będzie TVN. Bilety są dostępne w sprzedaży.7 lutego 2020 r.

Nie żyje Romuald Lipko

Wybitny polski muzyk i kompozytor, założyciel, lider i wieloletni członek zespołu Budka Suflera zmarł w nocy 6 lutego. Miał 69 lat. Informacja o jego śmierci została podana do publicznej wiadomości przez członków zespołu.5 lutego 2020 r.

Bestsellery Empiku 2019

Laureatów Bestsellerów Empiku 2019 poznaliśmy we wtorek 4 lutego. Uroczystą galę można było oglądać na antenie telewizji TVN, a także na profilu facebookowym sieci Empik.4 lutego 2020 r.

Muzycy nominowani do Fryderyków 2020 wystąpią na Gali Muzyki Poważnej w Katowicach

Szymon Komasa, Bartłomiej Nizioł, Jakub Józef Orliński i sekstet wokalny proMODERN to artyści, których płyty otrzymały nominacje do Fryderyków 2020, a już 8 marca będziemy mogli podziwiać ich kunszt podczas uroczystej Gali Muzyki Poważnej w katowickim NOSPR. Publiczność będzie mogła posłuchać muzyki symfonicznej, kameralnej, wokalnej, barokowej, romantycznej oraz współczesnej. Dużą część wydarzenia stanowić będzie muzyka polska.30 stycznia 2020 r.

Poznaliśmy nominowanych do Fryderyków 2020 w kategoriach muzyki rozrywkowej i jazzowej!

• Najwięcej nominacji dla Hani Rani, Darii Zawiałow i Króla

• Rekordowa liczba 1800 zgłoszeń

• Zwycięzcy zostaną ogłoszeni podczas uroczystej Gali Muzyki Rozrywkowej i Jazzowej 14 marca w Katowicach

• Transmisja gali w telewizji TVN, bilety na wydarzenie już w sprzedaży29 stycznia 2020 r.

Poznaliśmy nominowanych do tegorocznych Fryderyków w kategoriach muzyki poważnej

• Aż trzy nominacje dla Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia AMADEUS pod dyrekcją Anny Duczmal-Mróz, dyrygenta Łukasza Borowicza oraz sekstetu wokalnego proMODERN

• Zwycięzców poznamy podczas uroczystej Gali Muzyki Poważnej 8 marca w siedzibie NOSPR

• Wieczór uświetni m.in. koncert Jakuba Józefa Orlińskiego nominowanego w kategorii Najlepszy Album Polski za Granicą oraz występ nominowanej w dwóch kategoriach katowickiej NOSPR pod batutą Lawrence’a Fostera

• Bilety na wydarzenie już w sprzedaży27 stycznia 2020 r.

Laureaci Grammy 2020

Najważniejsze nagrody amerykańskiej branży muzycznej zostały wręczone po raz 62. Triumfatorką wieczoru została 18-letnia Billie Eilish, która odebrała statuetki w pięciu prestiżowych kategoriach: Album Roku, Nagranie Roku, Utwór Roku, Najlepszy Debiut i Najlepszy Wokalny Album Pop.27 stycznia 2020 r.

Najpopularniejsze albumy i single 2019 roku

Związek Producentów Audio Video podsumował Oficjalną Listę Sprzedaży (OLiS) oraz zestawienia najpopularniejszych utworów w stacjach radiowych – Airplay. W roku ubiegłym Polacy najchętniej kupowali album Małomiasteczkowy Dawida Podsiadły. Na playlistach radiowych królował natomiast remiks utworu Freed from Desire, przygotowany przez Drenchilla oraz Indiianę.23 stycznia 2020 r.

Znamy kolejnych artystów, którzy wystąpią podczas FRYDERYK Festiwal 2020!

• Zespół Perfect i Viki Gabor na Gali Muzyki Rozrywkowej i Jazzu (14.03)

• Ørganek, Król i KęKę na FRYDERYK Festiwal 2020 (15.03)21 stycznia 2020 r.

Jakub Józef Orliński wystąpi podczas Gali Muzyki Poważnej na FRYDERYK Festiwal 2020!

W dniu 8 marca odbędzie się ceremonia wręczenia nagród dla najlepszych wydawnictw muzyki poważnej 2019 roku. Podczas uroczystej gali organizowanej w ramach FRYDERYK Festiwal 2020 wystąpi m.in. Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia pod batutą Lawrence’a Fostera. Eleganckie wnętrza NOSPR-u posłużą także za scenografię koncertu Jakuba Józefa Orlińskiego – wybitnego kontratenora, laureata wielu prestiżowych nagród. Bilety na wydarzenie właśnie trafiły do sprzedaży.17 stycznia 2020 r.

Poznaliśmy laureatów ZŁOTYCH FRYDERYKÓW 2020!

Legendy polskiego rocka: zespół Perfect oraz Tomek Lipiński, a także światowej klasy perkusista jazzowy – Czesława Bartkowskiego, oraz wybitny skrzypek i kameralista – Krzysztof Jakowicz – oto laureaci tegorocznych ZŁOTYCH FRYDERYKÓW. Te szczególne wyróżnienia przyznawane są najbardziej zasłużonym muzykom za całokształt osiągnięć artystycznych. Statuetki wręczone zostaną 8 marca (muzyka poważna) i 14 marca (muzyka rozrywkowa i jazz) podczas uroczystych gal w ramach FRYDERYK Festiwal 2020.15 stycznia 2020 r.

Paszporty „Polityki” – nominowani

Po raz 27. przyznano nagrody kulturalne tygodnika „Polityka”. Artyści wyróżnieni zostali w siedmiu kategoriach: film, literatura, teatr, sztuki wizualne, muzyka poważna, muzyka popularna i kultura cyfrowa. Przyznano także nagrodę specjalną – „Kreator Kultury” – za specjalne osiągnięcia w krzewieniu kultury.14 stycznia 2020 r.

Bestsellery Empiku 2019 – nominowani

Poznaliśmy nominowanych do nagród Bestsellery Empiku. W każdej z dziesięciu kategorii znalazło się pięć najpopularniejszych tytułów, które klienci sieci najchętniej kupowali w 2019 roku.13 stycznia 2020 r.

Nominowani do BRIT Awards 2020

Ogłoszono nominowany do najważniejszych brytyjskich nagród muzycznych – Brit Awards 2020. Szansę na statuetkę mają m.in.: Harry Styles, Michael Kiwanuka, Bastille, Coldplay, Stormzy, Post Malone i Billie Eilish.8 stycznia 2020 r.

Scena Nowego Rapu na FRYDERYK Festiwal 2020

FRYDERYK Festiwal to miejsce, w którym nie tylko spotykają się topowi polscy muzycy, tu także szansę zaprezentowania się mają młodzi artyści rozpoczynający karierę muzyczną. Podczas najbliższej edycji wydarzenia, w marcu 2020 r., zadebiutuje Scena Nowego Rapu. Zagrają na niej raperzy, o których już wkrótce będzie bardzo głośno: OKI, Koza, Trill Pem, Miętha i Gverilla.Designed by